Facebook Twitter
Hata
  • Besleme verisi yükleme hatası.
  • Besleme verisi yükleme hatası.

Work and Travel'a Katılım Koşulları

Work and Travel programlarına katılmak isteyen öğrencilerin bazı şartlara uyuyor olması gerekmektedir.

Aşağıdaki özelliklere sahip olan öğrenciler work and travel programına katılma hakkına sahip olmaktadırlar:

  • 18 - 24 yaş arasında olmak,
  • YÖK tarafından tanınan üniversitelerin lisans programları Hazırlık, 1., 2. ve 3. ya da yüksek lisans 1. sınıf öğrencisi olmak,
  • 2 yıllık ön lisans programları öğrencileri de programa katılım gösterebilir ancak vize başvurularında şansları lisans/yüksek lisans öğrencilerine göre daha düşük olacaktır.
  • Department of State tarafından yürürlülüğe alınan yeni kurallar gereği ülkesine geri döneceğini kesin bir şekilde kanıtlayabilen lisans programı 4. sınıf öğrencileri de programa katılım gösterebilirler ancak vize başvurularında şansları lisans ara sınıf öğrencilerine göre daha düşük olabilecektir.
  • En az 2.00 veya daha yüksek bir akademik ortalamaya sahip olmak,
  • En az orta düzeyde İngilizce bilgisi ve iletişim yeteneğine sahip olmak,
  • Sabıka kaydının temiz olması ve sağlık sorunun bulunmaması,
  • Not: Programa katılacak son sınıf öğrencileri başvuru esnasında öğrenci olduklarını belgelemek zorundadırlar. Açık Öğretim Fakültesi öğrencileri programa katılamaz. (Açık Öğretim Fakültesi Teaching ve English-Turkish Translation Programı öğrencileri sahip oldukları eğitim sistemleri nedeniyle programa katılım gösterebilmektedirler.)

"Öğrenci" tanımına kimler dahildir?

Yaz dönemi Work & Travel programı için "öğrenci" konsolosluk tarafından: itibarlı bir eğitim kurumunda tam zamanlı olarak bir kura eğitim programına kayıtlı ve aktif olarak devam etmekte olan orta öğrenimini tamamlamış, iyi niyetli, yabancı öğrenciler veya kendi yerel eğitim sistemlerinin belirlediği öğrenci tanımlarına uyan öğrenciler olarak tanımlanmıştır.

Yabancı bir öğrenci bu programa nasıl katılabilir?

ABD Devlet Bakanlığı (DoS) Ziyaretçi Değişim Programı'nı değişiklikleriyle birlikte 1961 Karşılıklı Eğitimsel ve Kültürel Değişim Yasası'nın gereklerine göre uygular. Devlet Bakanlığı, değişim programlarını çeşitli yollardan uygulayabilecek ABD kuruluşlarını belirler. Bu kuruluşlar sponsor olarak adlandırılır. Yaz Dönemi Work and Travel kategorisi için belirlenmiş sponsorların listesi ABD Başkonsolosluğu'nun sitesinde bulunmaktadır.

Bu sponsorların çoğunun, öğrencilere yardımcı olabilmek için dünyanın farklı noktalarında konumlanmış ortakları veya acenteleri vardır. "Exchange programs" veya "J visa" başlıkları ile İnternet taraması yaparak ülkenizdeki olanaklar hakkındaki bilgilere ulaşabilirsiniz.

spikerlik kursu

MezunTV'de Work and Travel Videoları

MezunTV - A'dan Z'ye Eğitim

Mezun Greencard Banner