Facebook Twitter
Hata
 • Besleme verisi yükleme hatası.
 • Besleme verisi yükleme hatası.

Work and Travel Sözlüğü

WAT ile Amerika'ya gitmek için İngilizce bilmek yeterli olmayabiliyor; WAT'la ilgili teknik bilgilere de hakim olmak gerekiyor. İşte size WAT sözlüğü:

work_and_travel_2Form 6059B (Gümrük Formu):  Bu form bavulunuzu aldıktan sonra güvenlik görevlilerine iletmeniz gereken bir formdur. Bu formda aktarmalı uçuş yapıyorsanız aktarmalı uçuş yaptığınızı, yanınızda 10.000$ dan fazla para bulundurmadığınızı bildirmeniz gerekmektedir.

Paycheck: Amerika'da çalıştığınız işyerinin size maaş olarak verdiği ödeme çekidir. Üstünde isminiz yazılıdır. Herhangi bir banka ya da süpermarkette kimliğinizi göstermeniz şartı ile bozdurabilirsiniz.

Jet-Lag: Uzun süre yolculuk edildikten sonra ulaşılan yerde zaman farkından kaynaklanan vücut yorgunluğunun adıdır.

Multi-pass: Eğer Amerika'da program sonunda ülke dışına çıkmak isterseniz pasaportunuzda multi-pass işareti olmak zorundadır. Aksi takdirde Amerika'ya geri dönüş yapamazsınız.

J1 Vizesi: J-1 Vizesi, Amerika Birleşik Devletleri hükümeti tarafından kültürel değişim vizesi olarak; Work & Travel, Au-pair ve Staj programlarına katılan kişilere verilen vizedir. Genellikle Amerika'ya devlet, vakıf veya üniversiteler tarafından araştırma veya eğitim için gönderilen öğrenciler için düzenlenir. J1 vizesine başvurabilmek için W&T firması tarafından düzenlenebilen IAP-66 formuna ihtiyaç vardır. J1 vizesi ile program katılımı sona eren kişi 2 yıl ülkesinde kalmak zorundadır.

DS- 2019 formu: J-1 vizesi almak için gerekli olan formdur. Barkotlu olan bu form sponsor firma tarafından basılır ve Türkiye'deki temsilci olan yurtdışı eğitim firmasına gönderilir. Program ücretlerinin büyük bir kısmı bu form için ödenmektedir. DS 2019 formu içerisinde hangi tarihler arasında ve hangi işte çalışacağınız yazmaktadır. Vize bitiş tarihiniz bu forma göre belirlenir.

SEVIS (Student and Exchange Visitor Information System): Kısaca; öğrenci ve değişim programları ile Amerika'ya gelen ziyaretçilerin bilgilerini kayıt altına alan bir sistemdir. SEVIS kaydı internetten ya da telefonla yapılabilir.

Amerikan Hükümeti tarafından 2001 yılından sonra uygulanmaya başlanan bir online kayıt sistemi olan SEVIS; J-1 vizesi alarak Amerika'ya gidecek herkesin belirli bir ücret ödeyerek kaydını yaptırdığı sistemdir.

Maliyeti Work and travel programı için $35, diğer programlar içinse $100'dır. Bu sisteme kayıt yurtdışı eğitim firmanız tarafından yapılmaktadır.

SEVIS Ödendi Belgesi: Sevis ücretinin ödenmiş olduğuna dair belgedir. Vize işlemleri için gereklidir.

Sosyal Güvenlik Numarası ve Kartı (Social Security Number):
Amerika'da yasal olarak çalışabilmeniz için çalışma izninizin yanında, sosyal güvenlik numaranızın da olması gerekmektedir. Çalışmak için SSN almak zorunludur. Bu numarayı bir kez almanız yeterlidir. Amerikan hükümeti, bu numarayı kimliğinizi tanımlama ve vergi ödemelerinizin takibi için kullanacaktır.

W-4: Work and travel programında işvereninizin dolduracağı ödediğiniz vergilerinizi gösteren bir formdur.

W-4 Formu: İşvereniniz tarafindan size verilecek olan işe giriş bilgi formudur. Bu forma göre vergi kesintileri maaşınızdan yapılmaktadır.

I-9 formu: Work & Travel programında işe başladıktan sonra işvereninizin size vereceği işe uygunluk formudur.

I-94 formu:
Amerika'y gitmek üzere bindiğiniz uçakta size evrilecek olan bir formdur. Bu formda isminizi, doğum tarihinizi, vatandaşı olduğunuz ülkeyi doldurmanız gerekir. Bu form yetkililer tarafından Amerika'ya girişinizde pasaportunuza zımbalanacaktır. Örneği de dosyanızda bulunacaktır. Pasaportunuza zımbalandığı andan itibaren bu kart DS formunuzla birlikte yeni vizenizdir ve Amerika'daki statünüzü belirler. Kart sizin Amerika'da belirlenen tarihler arasında çalışacağınızı ve yine DS tarafından belirtilen tarihler arasında tatil amaçlı kalabiliceğinizi gösterir. I-94 formunu dönüşte yetkililere teslim etmeniz gerekmektedir. Bu nedenle WorkandTravel programı boyunca pasaportunuza ve formunuza sahip çıkmanız gerekmektedir.

DS 156: Amerika Göçmen olmayan vize başvuru formudur. J1 ve F1 vize türüne başvuruda bulunan herkesin doldurması gereken bir formdur.

DS 157: Amerika Göçmen olmayan vize başvuru formudur. J1 ve F1 vize türüne başvuruda bulunan erkek adayların doldurması gereken bir formdur.

DS 158: Amerika Göçmen olmayan vize başvuru formudur. J1 ve F1 vize türüne başvuruda bulunan bütün adayların doldurması gereken bir formdur.

Vergi İadesi: Amerika'da çalışıp gelir sağlayan tüm katılımcılar bulundukları eyaletlere göre federal vergi ve hükümet vergileri öderler. Bu vergilerin büyük bir kısmını bir sonraki dönem içerisinde başvuruda bulundukları takdirde geri alabilirler. Bunun için bir vergi iade belgesi gerekmektedir. Katılımcının vergi dosyası bir önceki yıl içindeki kazancını, ödediği vergileri ve kazanacağı vergileri de gösterir. Vergilerinizi dosyalamak isterseniz bunun için W-2 formuna ihtiyacınız vardır. W-2 formu işvereniniz tarafından vergilerinizin işlendiği bir formdur. Genellikle şubat ayının ortasından itibaren işvereniniz tarafından yollanmaktadır. Bu yüzden dönmeden önce işvereninize size onu postalayabileceği güvenli bir adres vermeyi unutmayın.

Vergi iadesine başvurmak için:

 • Son paychecklerinizin sliplerine ya da fotokopisine.
 • W-2 formuna
 • Sosyal güvenlik kartınızın fotokopisine
 • Pasaportunuzun vize sayfasının fotokopisine

ihtiyacınız vardır.

Başvurunuzu ne kadar erken yaparsanız vergileriniz o kadar çabuk gelir. Bu yüzden Amerika'dan döner dönmez evraklarınızı getirip başvuruda bulunursanız vergileriniz mayıs haziran ayı gibi gelir.

Sağlık Sigortası: Sağlık sigortası katılımcılarımızın Amerika'da kalacakları süre içerisinde başlarına herhangi bir sağlık problemi ya da kaza gelirse ücretsiz ya da küçük oransal ücretler ödeyerek tedavi olabileceği bir hizmettir.Amerikaya gittiklerinde tüm Work & Travel katılımcılarımız kaza ve sağlık sigortasına sahiptirler. Sponsorlarımız 4 aylık yolculuklarında katılımcılarımızın rahat etmeleri için ellerinden gelenin en iyisini sağlamaya çalışmaktadır.

Eğer Amerika'da başınıza bir şey gelirse sağlık sigortanızın prosedürü şu şekilde işlemektedir:

 • Herhangi yerel bir hastanenin aciline gidin ya da direk olarak doktorla görüşürün.
 • Doktora gittiğinizde ona kimliğinizi gösterin.
 • Ayrıca ona sağlık sigortası bilgilerinizi de verin ve üzerinde sigorta numaranız yazan sağlık sigorta kartınızı gösterin.
 • Hastaneye Amerika'daki ikamet adresinizi verin.
 • Medikal bir muayeneden ve doktorunuz size ilaç verdikten sonra başvurunuzu yapın ve paranızın yollanmasını istediğiniz adresi verin.

Her tedavi ya da hastalık için ayrı bir talep formu gerekmektedir. Bu yüzden bu talep formunun bir kopyasını mutlaka yanınızda bulundurun ve gerektiğinde çoğaltıp kullanın. Bir defaya mahsus olmak için tedavi olmak için 50$ dolar ödemeniz gerektiğini unutmayın.

Şunu da bilmelisiniz ki size yapılan bu sağlık sigortası her türlü hastalığı kapsamamaktadır. Yüksek riskli aktiviteler (motosiklete binmek, asılı planör uçuşu vb.) Ayrıca ülkenizde gerçekleşmiş hastalıklar da sağlık sigortası kapsamı dışındadır. (diabet, depresyon vb.) Bunun dışında bir kaza sonucu olmadığı takdirde göz ve diş rahatsızlıkları da kapsam dışıdır.

Sağlık sigortanızı uzatmak istemeniz halinde aramak suretiyle sigortanızı uzatabilirsiniz. Uzatmaya karar verirseniz bunu 4. ayınız dolmadan arayarak yapmanız gerekmektedir.

spikerlik kursu

MezunTV'de Work and Travel Videoları

MezunTV - A'dan Z'ye Eğitim

Mezun Greencard Banner