Facebook Twitter
Hata
  • Besleme verisi yükleme hatası.
  • Besleme verisi yükleme hatası.

Work and Travel Kapsamında Çalışabileceğiniz İş Türleri

Turizm sektörünün en canlı olduğu yaz aylarında ortaya çıkan iş açığını kapatmak amacı ile Amerikan Hükümeti'nin uluslararası öğrencilere en fazla 4 ay olmak üzere çalışma izni verdiği Work and Travel programı çerçevesinde birçok farklı alanda çalışma imkanı bulabilirsiniz.

happy-successRestoranlar, oteller, eğlence parkları, kamplar, tatil köyleri, fuarlar, ulusal parklar en popüler iş alanlarıdır.

Eğlence Parkları

Amerika'da yaz ayları ile birlikte birçok sayıda eğlence parkı tatilcilere kapılarını açar. Yaz aylarında milyonlarca turistin ziyaret ettiği bu parklarda birçok öğrenci park görevliliği, bilet satışı, yiyecek ve içecek reyon görevlisi, temizlik işleri sorumlusu veya yardımcısı gibi işlerde çalışırlar.

Oteller ve Tatil Köyleri

Dünyanın her yerinde olduğu gibi Amerika'da da özellikle yaz aylarında oteller ve tatil köyleri tatilcilerin akınına uğrar. Milyonlarca Amerikalı'nın tatilini geçirmek için gittiği tatil köyleri, oteller ve diger tatil beldelerinde uluslararası öğrencilere birçok iş imkanı doğar. Garson, barmen, aşçı, komi, resepsiyonist, temizlik görevlisi ve diger işlerde çalışabileceğiniz oteller ve tatil köyleri "Work & Travel" programında en çok öğrenci talebinde bulunan sektörlerden biridir. Bu sektörde çalışan öğrencilerin konaklama ve yemek ihtiyaçları işveren tarafından karşılanabilirmektedir.

Fast Food İşletmeleri

Amerikan yemek kültürünün vazgeçilmezlerinden biri olan "fast food " işletmeleri, yaz ayları ile birlikte "WAT" programina katılan öğrencileri işe almak için en çok talepde bulunan sektörlerden birisidir. Bu sektörde çalışan öğrenciler, hem maaş olarak uygun bir ücret kazanırlar hem de yemek masrafları daha az olacağından maaşlarından tasarruf sağlarlar.

Plaj ve Havuzlar

Yaz aylarında okyanusa kıyısı olan bölgelerde plajlar, okyanusa kıyısı olmayan bölgelerde havuzlar birçok Amerikalı'ya hizmet vermektedir. Birçok yabancı öğrenci bu dönemde plaj ve havuzlarda çalışma imkanı bulur. Programa katılan öğrenciler cankurtaran, temizlik görevlisi, bar ve büfelerde servis elemanı olarak çalışabilmektedir.

Ulusal Parklar

Amerikalıların doğaya olan düşkünlüklerinin bir sonucu olarak Amerika'da birçok ulusal park bulunmaktadır. Yaz aylarında Amerikalılar'ın en gözde tatil beldelerinden biri olan Ulusal Parklar'da bir çok iş imkanı bulunmaktadır.. Bu parklar içerisinde yeralan birçok farlkı alanda çalışma imkanı bulabileceğiniz gibi boş zamanlarınızda doğa ile iç içe bir ortamda tatil yapma olanağını bulacaksınız. Konaklama maliyetlerinin diğer yerlere nazaran daha düşük olduğu Ulusal Parklar Work & Travel programında en çok tercih edilen işler arasındadır.

spikerlik kursu

MezunTV'de Work and Travel Videoları

MezunTV - A'dan Z'ye Eğitim

Mezun Greencard Banner