Facebook Twitter
Hata
  • Besleme verisi yükleme hatası.
  • Besleme verisi yükleme hatası.

Program Süresi ve 30 Gün Kuralı

DS-2019 formuna girilen program tarihleri program süresini belirler ancak hiçbir programın süresi dört ayı geçemez. Katılımcılar DS-2019 formunda belirtilen tarih aralığı dışında çalışamaz. Program süresinin uzatılması mümkün değildir.

wat-form-dİç Güvenlik Bakanlığı (DHS) J-1 programının bütün katılımcılarına, programlarının tamamlanmasının ardından 30 günlük bir turist statüsü sağlar. Bu dönem DS-2019 formunda yazılı olan program tarihlerine dahil değildir, yani 30 Gün Kuralı çalışma izninin bitiş tarihi ile başlamaktadır.

INS (Immigration and Naturalization Service) Work and Travel programına katılan öğrencilere de, program süresi sona erdikten sonra, Amerika'da 30 gün süreyle gezi amaçlı kalma hakkı sunuyor.

Bu 30 günlük süre, work and travel programına katılan öğrencilerin geri dönüş hazırlıklarını rahatça yapabilmesi ve kalan zamanlarında da Amerika Birleşik Devletleri'ni gezebilmesi için tanınmış bir süreçtir.

Programa katılan öğrenciler 30 günlük süre içinde Amerika dışında bir ülkeye gitmesi durumunda, Amerika'ya tekrar giriş yapamayabilirler. Bu süreyi Amerika içi gezilerle geçirmeniz tavsiye edilmektedir. Kanada ya da Meksika gibi ülkelere yapılan gezilerde de bu ülkelerden direk olarak kendi ülkelerine dönmeleri gerekmektedir. Bu süreyi aşan ve gerekli izne sahip olmadan Amerika'da kalan kişiler tutuklanarak sınırdışı edilecek ve bu kişiler hakkında hukuki işlem başlatılacaktır.

Bu dönem başka amaçlarla kullanılamamaktadır. ABD sınırları dışına çıkan katılımcılar bu süreçte geçerli J-1 statüsünde olmayacakları için, DHS bu katılımcıların ABD'ye tekrar girmesine izin vermeyebilir.

Ek olarak, vize kurallarının ihlali ileride herhangi bir Amerikan vizesi almanızı tehlikeye sokabilmektedir.

Kaynak: ABD Baskonsolosluğu

spikerlik kursu

MezunTV'de Work and Travel Videoları

MezunTV - A'dan Z'ye Eğitim

Mezun Greencard Banner