Facebook Twitter
Hata
  • Besleme verisi yükleme hatası.
  • Besleme verisi yükleme hatası.

Baştan Sona Work and Travel - I

Yıldız Teknik Üniversitesi 4. sınıf öğrencisi olarak sizlere yaşadığım Work and Travel tecrübelerini aktarmaya çalışacağım. 2004 ve 2007 olmak üzere gittiğim iki yaz dönemi boyunca iyi anılarla dönmenize yardımcı olacak yazıyı iştahla okuyacağınızı umuyorum.

Yıldız Teknik Üniversitesi 4. sınıf öğrencisi olarak sizlere yaşadığım Work and Travel tecrübelerini aktarmaya çalışacağım. 2004 ve 2007 olmak üzere gittiğim iki yaz dönemi boyunca iyi anılarla dönmenize yardımcı olacak yazıyı iştahla okuyacağınızı umuyorum.

Öncelikle Amerika'ya gitme amacınızı belirlerken seçici davranmalısınız. Gitme hedefiniz dilinizi geliştirmek mi, yoksa para kazanmak mı ya da gezip değişik bir kültür görmek mi diye kendinize sorabilirsiniz. Sonuç olarak üçü için de değişik öneri ve tavsiyelerim olacaktır.

Genel olarak sıkıntı vize almak konsunda endişeleri olan arkadaslarıma önerim, günlük İngilizce ile biraz konuşmaları ve aşağıdaki sorulara cevap vermeleri olacaktır.

- Kaç yaşındasın, adınız ne, hangi okuldasınız, anneniz ve babanız ne iş yapıyor, Amerika'ya neden gidiyorsunuz?

Bu sorulardan önemlisi ise Amerika'ya gitme sebebiniz ve sıcak bir tebessümle yeni yerler görüp güzel tecrübeler öğrenmek ve yaz tatilini değişik bir tecrübeyle geçirmek olabilir. Geri döneceğinizi ima eden bir kaç cümle ise işinizi bir hayli kolaylaştırabilir. Zira kimse sizin orada mülteci olarak kalmanızı istemez:)

Giderken yanınıza alacağınız bir kaç eşya işinizi fazlasıyla görecektir. Siz de Amerika'nın ucuz bir yer olduğunu ve fazlasıyla eşya alabileceğinizi unutup yanınıza gereksiz eşya almaktan sakının. Bavulunuzu fazla doldurmayın.

Hangi sebeble gidecek olursanız olun işlemlerinizi çok önceden bitirmeniz sizin lehinize olacağı için iş seçimi konusunda size birçok seçenek sunabilir, hatta uçak bileti konusunda size büyük bir avantaj sağlayabilir.

Hem dilimi geliştirmek hem de biraz para kazanmak isteyen arkadaşlar için önerebileceğim; öncelikle size hangi işin daha yatkın olacağını ve 3-4 aylık sürecinizde güzel zaman geçirmenize yardımcı olacağını belirlemeniz. Zira sevilmeden yapılan bir işle yazın geçmesini düşünmek bile istemeyiz. İş seçiminizi yaptıktan sonra başvurduğunuz ajans / şirketten işin yerini hangi bölgede olduğunu öğrenip kısa bir araştırma yapmanızı tavsiye ederim.

Hem konaklamayla ilgili hem de karşılamayla ilgili işverenle yapacağınız kısa bir görüşme size çok yarar sağlayacaktır. İnternetten iş seçiminizi yaptığınız bölge konusunda nereler gezilebilir, nerelerde konaklama ucuzdur, öğrenciler için ne var gibi kısa bilgilere ulaşabilirsiniz. Zira şunu unutmayın ki Amerika'da her şey araba ve internetten ibaret olup çoğu şirketin bu yolla çalıştığını unutmayın. Toplu taşımanın olmadığı (New York ve Chicago hariç) bir ülkede bisiklet ve otobüs hattına yakın bir yerde ev tutmanız hanenize artı olarak yazılacaktır. Giderken eğer varsa buradan götüreceğiniz bir diz üstü bilgisayar sayesinde her şeye kısa yoldan ulaşma imkanı bulabilirsiniz. Nitekim konaklama bilgileri, gerektiği zaman araba kiralama, gideceğiniz yerin özellikleri ve mevsimi konusunda bilgi sahibi olarak daha az tshirt ve bavulla maksimum mutluluğu yakalayabilirsiniz. Gitmeden önce kaybolma ve çalınmaya karşı tüm dökümanlarınızın bir fotokopisini alın ve yanınızdan ayırmayın.

Devam ..>>

Yazar: Mehmet Kanbalta

spikerlik kursu

MezunTV'de Work and Travel Videoları

MezunTV - A'dan Z'ye Eğitim

Mezun Greencard Banner