Facebook Twitter

Puanları Değil Sıralamaları Etkiler

lys-sinaviÜniversite yerleştirme puanlarının açıklanmasına sayılı günler kala Danıştay’dan YÖK’ü zora sokacak bir karar çıktı. Bireysel Orta Öğretim Başarı Puanı’na göre hesaplama sistemini uygulama kararı alan YÖK’e rağmen Danıştay, ‘Bu yıl eski sistemin uygulanması zorunlu’ dedi.

 

Yani bu yıl, puanlar hesaplanırken, Ortaöğretim Başarı Puanı yerine Ağırlıklı Ortaöğretim Puanı esas alınacak.

Danıştay’ın bu kararından sonra, ÖSYM’nin tüm hesapları alt üst olmuş oldu. Yapılan bu değişiklik ile kılavuzların yeniden hazırlanması gerekecek. Adayların puanları ise tekrar hesaplanacak. Ama bu değişim; puanı değil, sıralamayı etkileyecek. Uzmanlar, bu durumun tercih sürecini etkilemeyeceğini belirterek, "Pazartesi de olsa sonuçların açıklanmasını bekliyoruz" dedi.   
Peki, AOBP’nin uygulanması kimlere avantaj sağlayacak, puanlarda ne kadarlık bir oynama olacak?

Sizin için uzmanlara sorduk. İşte, tüm merak ettikleriniz.

Burak Kılanç
İstanbul Kültür Üniversitesi (İKÜ) Ar-Ge Merkezi Yöneticisi:

AOBP ve OBP’den kaynaklanan değişimden dolayı puanlarda bir farklılaşma olmayacak. Bu değişim sadece adaylar arasındaki sıralamayı değiştirecek. Puanların farklılaşmasının tek sebebi bu yıl sadece 0.12’lik kat sayının uygulanmasından kaynaklanacak. Şöyle düşünün; topluk ayakkabı giydiğinizde boyunuz uzar ama gerçek boyunuz değişmez. AOBP’nin uygulanması da buna benziyor. Ayrıca sonuçların açıklanmasında bir gecikme yaşanacağını düşünmüyorum. Bu değişim iki, üç saatte yapılabilecek bir iş.

Cihan Yeşilyurt (Fen Bilimleri Dershaneleri Rehberlik Koordinatörü):

Puanlar elbette AOBP olunca, genel olarak bütün adayların puanı, 3-5 puan da olsa yükselir. Başarılı liselerin öğrencilerine daha yüksek gelecek elbette. En fazla 8-10 puan fark eden olacaktır. Ama bu önemli değil, çünkü bu sınavın mantığı sıralama yapması. Bu bir sıralama sınavıdır. Herkesin başarı sırasına bakması gerekiyor. Başarı sırasında da bazı değişiklikler olacak doğal olarak. Az da olsa etkilenecektir diye düşünüyorum. Bu nedenle adayların asıl sıralamamlarına bakması gerekiyor. ÖSYM’nin yapacağı hesaplama işlemi de aslında çok uzun sürmez, bir günlük iştir bence onlar için. Altyapıları buna müsait. Çok gecikmemesi lazım. Çünkü, tercih dönemi pazartesi başlıyor, pazartesi de olsa açıklamaları lazım. Takvimle oynamamaları gerekiyor. Eğer takvimle oynarlarsa bu bütün süreci etkiler.

Mehtap Kaya (Özel Amerikan Robert Lisesi Yurtiçi Üniversite Danışmanı):

Tekrar ağırlıklandırmaya dönünce aslında geçen seneden çok da farklı bir şey olmayacak. YGS ortalaması yüksek olan okulların öğrencilerini olumlu yönde etkileyecek. Diğer liselerin öğrencilerini olumlu etkilemez. Tabii ki öğrencinin hem diploma notu, hem de bulunduğu okulunun YGS ortalaması düşükse AOBP hesaplaması, o öğrencileri olumlu yönde etkilemeyecek. Çok yüksek ihtimalle, ÖSYM hesaplamaları pazartesiye kadar yetiştirecek diye düşünüyorum. Çünkü ÖSYM’de işler genelde takvimi çok değiştirmeden devam ediyor. Tercih süreci yine 23 Temmuz-3 Ağustos arasında devam eder, ama LYS sonuçlarının açıklanması hafta sonunu bulabilir. Ama bekleme sürecinin uzaması, bu belirsizlik hem velileri, hem de öğrencileri çok fazla geriyor.

Enver Yücel (TÖDER Başkanı):

Öncelikle alınan kararın ve yaşanan sürecin öğrenciler üzerinde olumsuzluklar yarattığını ve sürecin iyi yönetilmediğini düşünüyorum. Gerek çıkarılan yasanın uygulanmasında gerekse YÖK’ün çıkarılan yasayı uygulama konusundaki kararı, özellikle sınav sonuçlarının açıklamasını geciktirmiş ve adaylarda moral bozukluğuna yol açmıştır. Bu anlamda sonuçların bir an önce açıklanması ve adayların tercih sürecine başlaması olumlu bir durum olacaktır. Bu yasadan ve iptalden bağımsız olarak zaten sene başında YÖK, AOBP çarpım katsayıların alan içi alandışı ayrımını kaldırmış ve tüm puan türlerinde tek katsayı 0.12 olarak belirlemişti. Bu durumda zaten geçen yıl üst puan olan 75, bu yıl 60 puana gerilemiştir. Bu durumda da yükseköğretim programlarının taban puanları 8 ila 15 puan arasında düşecektir. Ancak bu düşüş tüm adaylar için geçerli olduğu için adayların pozisyonlarında herhangi bir değişiklik yaratmayacaktır. Dolayısıyla her aday 180 puanı geçtiği takdirde isteği programı tercih edebilir duruma gelmiş oldu. Bu durumda MF alanı diyebileceğimiz öğrencilerin hukuk programlarına, TM alanı öğrencilerinin de TS alanında özellikle iletişim programlarına öncelikle yerleşme şansı artmıştır.
Sınav sonuçlarının açıklanmasında çok büyük bir gecikme beklemiyorum. Çünkü zaten kullanılacak formüller, eski formüller olduğu için ÖSYM 2-3 gün içinde puanları açıklayacaktır diye düşünüyorum.

Kaynak: Hurriyet

MezunTV - A'dan Z'ye Eğitim