Facebook Twitter

Üç Yeni Üniversite Kuruldu, İki Üniversitenin Adı Değişti

 

Resmi gazetede yayımlanan kanuna göre, İstanbul'da Beykoz Üniversitesi, İzmir'de ise İzmir Bakırçay ve İzmir Demokrasi üniversiteleri kuruldu. Niğde Üniversitesinin adı 'Ömer Halisdemir Üniversitesi', Tunceli Üniversitesinin adı 'Munzur Üniversitesi' olarak değiştirildi.

Devamını oku...

2016-2017 Dünyanın En İyi Üniversiteleri Açıklandı

 

QS 2016-2017 için dünyanın en iyi üniversitelerini açıkladı. Listenin ilk sıralarında çoğunlukla Amerika ve İngiltere'den üniversiteler yer alırken, ilk 500'de Türkiye'den de 5 üniversite bulunuyor.

Devamını oku...

Amerika’da Nasıl Daha Ekonomik Okuyabilirsiniz?

Her öğrencinin hayalidir Amerika’da eğitim iyi bir üniversitede eğitim almak ve sonrasında da Amerika’da kalıp iyi bir işe sahip olmak. Maalesef bu her öğrenci için mümkün olabilen bir durum değil. Ancak iyi araştırmalar yaparak ya burs seçenekleri değerlendirilebilir ya da birazdan aşağıda bahsedeceğimiz alternatifler değerlendirilebilir.

Devamını oku...

Türkiye'nin En Girişimci ve Yenilikçi 50 Üniversitesi Açıklandı

 Türkiye'de 2012'den bu yana her yıl hazırlanan Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksinin 2016 sonuçları Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü tarafından TÜBİTAK’ta düzenlenen basın toplantısıyla açıklandı.

Devamını oku...

Western Kentucky Üniversitesi Resepsiyonu'na Büyük İlgi

Mezun.com'un 30 Temmuz 2016 tarihinde düzenlediği etkinlikte Amerika'nın En Önemli Üniversitelerinden birisi olan Western Kentucky Üniversitesi yetkilileri Türk öğrencilerle buluştu. Yoğun katılımın gerçekleştiği etkinlikte hem salonda yer alan yetkili hem de Amerika'dan video konferans ile bağlanan yetkililer WKU hakkında önemli bilgiler verdiler.

Devamını oku...

Üniversite Tercih Takvimi Değişti

 

Üniversite tercihleri için YÖK'ten yeni bir açıklama geldi. Üniversite tercihlerine ilişkin takvimde değişiklik yapıldı. 26 Temmuz-2 Ağustos tarihleri arasında yapılacağı duyurulan 2016-ÖSYS tercihleri 29 Temmuz-3 Ağustos tarihleri arasında yapılacak.

Öte yandan, YÖK yetkilileri, Resmi Gazete'de yayımlanan Olağanüstü Hal (OHAL) Kapsamında Alınan Tedbirlere İlişkin Kanun Hükmünde Kararname ile kapatılan 15 yükseköğretim kurumuna ait bilgilerin tercih kılavuzundan çıkarılacağını belirtti.

 

24 TERCİH HAKKI

2016’da adayların 24 tercihte bulunma hakları var. Geniş bir aralıktan tercihlerini yapmaları öneriliyor. Adaylar tercih listelerinde istedikleri puan türünden bölümlere yer verebilirler. Bütün tercihlerin yalnızca adayın kendi alanından olması şart değil. Ancak adayların diğer puan türlerinden tercih yapabilmesi için ilgili puan türlerinin hesaplanmış olması koşulu var.

Örneğin MF-4’ten mühendislikleri tercih eden bir aday aynı zamanda iktisat tercihi de yapmak isterse, Y-TM-1 puanının hesaplanıp hesaplanmadığına bakmak zorunda. Puan hesaplanmadıysa ilgili programa tercih listesinde yer veremez. Adaylar hukuk, mühendislik, tıp ve mimarlık için getirilen başarı sırası sınırlamasını dikkate alarak bu bölümleri yazmalı. İSTEMEDİĞİNİZ BÖLÜMÜ LİSTENİZE YAZMAYIN Adaylar tercih listesinin en üstünde diledikleri takdirde kendi puan ve sıralamalarının çok üstünde olan bölümlere yer verebilir. Daha sonraki tercihlerinde ise çoğunluğu kendi başarı sırasına yakın veya denk gelen bölümleri yazmalılar. Listenin sonlarına ise başarı sıralamasının çok altında olan ve adayların açıkta kalma olasılığını en aza indirgeyecek bölümleri yazmaları önerilir. Ancak adayların gitmek istemedikleri bölümlere tercih listesinde yer vermemeleri gerekiyor. İstemedikleri bir bölüme yerleştikleri takdirde ortaöğretim başarı puanları bir sonraki yıl yarı yarıya düşürülecek. Tercih sırasını oluştururken istek sırasına göre bölümleri sıralayabilirler. Yerleşmede esas olan tercih değil, puan sıralamasıdır. Örneğin puanı birbirinden farklı iki öğrenciden, ilgili bölümü önce tercih eden değil, puanı yüksek olan kişi yerleştirilir. Tercih aralığının geniş tutulması, fazla sayıda tercih yapılması, listenin sonlarına doğru adayın başarı sıralamasının çok altında olan bölümlere yer verilmesi adayların yerleşme olasılıklarını artırır.

 

Kaynak:Hurriyet

Kapatılan üniversitelerdeki öğrenciler devlet veya özele nakledilecek

Kapatılan üniversitelerdeki öğrenciler devlet veya özele nakledilecek

Darbe girişiminin ardından kapatılan 15 vakıf üniversitesinin öğrencileri, devlet veya diğer özel üniversitelere yerleştirilecek. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, öğrencilerin mağdur edilmemesi için gerekli adımların atılacağını duyurdu.

Kanun Hükmünde Kararname'yle 15 vakıf yükseköğretim  kurumunun kapatılma kararının ardından, Yükseköğretim Kurulunda (YÖK) çalışma grubu oluşturuldu. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da, NTV canlı yayınında vakıf üniversitelerinde okuyan öğrencilerin mağdur olmaması için gerekli adımların atılacağını söyledi.

Resmi Gazete'de yayımlanan Olağanüstü Hal (OHAL) Kapsamında Alınan Tedbirlere İlişkin Kanun Hükmünde Kararname ile kapatılan yükseköğretim kurumlarında kayıtlı öğrenciler, YÖK tarafından devlet veya vakıf üniversitelerine yerleştirilecek.

Bu öğrenciler, mezun oluncaya kadar vakıf yükseköğretim kurumlarına ödemeleri gereken ücretleri ilgili üniversiteye ödemeye devam edecek.

Bu konudaki tüm önlemleri YÖK alacak, kurum bünyesinde oluşturulan çalışma grubu faaliyetlerine başladı.
  
Çalışma grubu, öğrencilerin başka üniversitelere naklini de çözecek. YÖK'teki çalışma grubunun üzerinde durduğu alternatifler arasında, kapatılan üniversite öğrencilerinin aynı ildeki başka devlet veya vakıf üniversitelerine nakillerinin sağlanması var.

 

Kaynak:Milliyet

Kapatılan Üniversitelerin Listesi Belli Oldu

İşte kapatılan üniversiteler

OHAL'de ilk kararname Resmi gazetede yayınlandı. Kapatılan eğitim kurumlarının listesi yayınlandı. Listede 15 tane de üniversite bulunuyor.

Devamını oku...

Yıldız Teknik Üniversitesi Uluslararası Robot Yarışmasında İki Birincilik Elde Etti

Yıldız Teknik Üniversitesi, Elektrik Elektronik Fakültesi, Bilgisayar Mühendisliği Bölümü, Olasılıksal Robotik Grubu Almanya’da bu yıl 20. kez düzenlenen Uluslararası ROBOCUP Dünya Şampiyonası’ndan iki birincilikle döndü.

Devamını oku...

Türkiye'nin EN İYİ 10 Üniversitesi Açıklandı!

 

ODTÜ Enformatik Enstitüsü bünyesinde yer alan University Ranking by Academic Performance (URAP) Araştırma Laboratuvarı, 2016-2017 Türkiye'nin en iyi 10 Üniversitesini açıkladı.

Türkiye'de 130 üniversiteyi kapsayan araştırmada, ODTÜ 756.67 puanla en iyi üniversite oldu. Hacettepe Üniversitesi 720.42 puanla ikinci sırada yer alırken, İstanbul Üniversitesi 702.55 puanla üçüncü oldu. 

Sıralamada; makale sayısı, öğretim üyesi başına düşen makale sayısı, atıf sayısı, öğretim üyesi başına düşen atıf sayısı, toplam bilimsel doküman sayısı, öğretim üyesi başına düşen toplam bilimsel doküman sayısı, doktora öğrenci sayısı, doktora öğrenci oranı, öğretim üyesi başına düşen öğrenci sayısı esas alındı.

 

URAP TR 2016-2017 Türkiye'nin en iyi 10 üniversite sıralaması aşağıdaki gibidir:

 

1. ORTA DOĞU TEKNİK ÜNİVERSİTESİ 

Puan: 756.67 

 

 

2. HACETTEPE ÜNİVERSİTESİ 

Puan:720.42 

 

 

3. İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ 

Puan:702.55 

 

4. ANKARA ÜNİVERSİTESİ  

Puan:688.08 

 

 

5. GEBZE TEKNİK ÜNİVERSİTESİ   

Puan:672.09

 

 

6. İHSAN DOĞRAMACI BİLKENT ÜNİVERSİTESİ   

Puan:671.53 

 

 

7. GAZİ ÜNİVERSİTESİ   

Puan:662.79 

 

 

8. İSTANBUL TEKNİK ÜNİVERSİTESİ   

Puan:656.67

 

 

9. EGE ÜNİVERSİTESİ   

Puan:655.38

 

 

10. KOÇ ÜNİVERSİTESİ   

Puan:642.79

 

 

 

 

Listenin tamamına ulaşmak için tıklayın.

 

 

MezunTV - A'dan Z'ye Eğitim