Facebook Twitter
Hata
  • Besleme verisi yükleme hatası.

Dünyanın En İyi 400 Üniversitesi Arasında 4 Türk!

Times Higher Education'un 2011 yılı en iyi üniversiteler sıralamasına Türkiye'den 4 üniversite girdi: Bilkent, İTÜ, ODTÜ ve Boğaziçi. Rektörlere göre başarının sırrı iyi yönetim, iyi hoca, iyi öğrenci.

the_11-12_rankingDünyanın en saygın sıralamalarından biri kabul edilen Times Higher Education'un (THE) 2011 yılı en iyi üniversiteler sıralamasına Bilkent, Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ), İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ve Boğaziçi üniversiteleri adını yazdırdı. Bu yılki sıralamada 400 üniversiteye yer verilirken, İTÜ ve Boğaziçi de ilk defa dünyanın en iyileri arasına girmeyi başardı. Türkiye'de en yüksek puan alan üniversite Bilkent Üniversitesi oldu.

Listenin 204'üncü sırasında yer alan Bilkent'i, 285'inci sıradaki İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ve 289'uncu sıradaki Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) izledi. Boğaziçi Üniversitesi ise listede 307'nci sırada yer aldı. Bilkent ve ODTÜ'nün geçen yıl ilk 200'de yer alırken bu sene 200'ün altındaki sıralara kayması her iki üniversitenin rektörü tarafından "çalışmanın kriterlerinde değişiklik yapılması" olarak yorumlandı.

Üniversite Sıralamalarını Görmek için Tıklayın!

'EMEKLERİN KARŞILIĞI'

Londra'da haftalık basılan yüksek öğretim dergisi THE'nın yaptığı sıralamaya göre, üniversiteler bilimsel atıf ve araştırmaları, sanayi gelirleri, uluslararası görünümleri, eğitim ve öğretim durumlarına göre puanlamaya tabi tutuluyor. Bilkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abdullah Atalar, geçen yıl 112'inci sırada olduklarını, bu yıl yaptıkları araştırmanın geçen yıla göre çok daha fazla olmasına rağmen, puanlarının düşük olduğuna dikkat çekti. ABD'li ve Avrupalı üniversitelerin Türk üniversitelerinin ilk 200 içinde olmasından rahatsız olduğunu dile getiren Atalar, bu nedenle "kriterlerin değiştirildiğini" söyledi. Dört Türk üniversitesinin böyle bir başarıyı yakalamasının gurur verici olduğunu belirten Atalar, Bilkent'in başarı sırrını "kaliteli hoca" olarak açıkladı. Üniversiteye seçilen hocaların sadece makale sayısına göre değil, önemli bilimsel çalışmalara imza atmasına göre değerlendirildiği anlatan Atalar, şimdi bu emeklerinin meyvelerini topladıklarını ifade etti.

ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Acar ise, bir devlet üniversitesi olarak kısıtlı imkanlarla büyük başarılara imza attıklarını vurguladı. ODTÜ'nün elde ettiği üst üste başarılarda 3 ana faktörün etkili olduğunu belirten Acar, "Bunlar insan gücümüz, maddi kaynaklar ve yönetim başarımızdır. Özellikle idari personel, öğretim görevlileri ve öğrencilerimiz bu başarının altında imzası bulunanlardır" diye konuştu. Geçen yıl 183'üncü sırada olmalarına karşın 276-300 aralığında olmalarını değerlendiren Acar, "Kriterler değişti. Bu da böyle yansıdı. Özellikle sanayi gelirlerinin hesaplanmasında yapılan değişiklik nedeniyle sıralamanın etkilendiğini düşünüyorum. Artık mutlak değer alınıyor. Dünya üniversiteleriyle bu konuda yarışmamız zor" dedi.

"TÜRKİYE'DE BÜTÇE ARTTI"

İTÜ Rektörü Prof. Dr. Muhammed Şahin de üniversitelerinin uluslararası görünüm ve araştırma alanında son yıllarda çok ciddi mesafe aldığını belirterek "Dünya genelinde yükseköğretim alanında bir çok önemli toplantıda İTÜ temsil ediliyor. Öğrencilerimizin uluslararası yarışmalarda elde ettikleri başarılar önemli bir gösterge" dedi. Şahin, Amerika ve Avrupa'daki bir çok üniversitenin bütçesinde ekonomik kriz nedeniyle ciddi düşüşler yaşanırken Türkiye'deki üniversitelerin bütçelerinin son 3 yılda sürekli arttığına da dikkat çekti. Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kadri Özçaldıran ise bu konuda görüş belirtmek istemediğini belirtti.

Times Higher Education'un 2011 yılı en iyi üniversiteler sıralamasına Türkiye'den 4 üniversite girdi: Bilkent, İTÜ, ODTÜ ve Boğaziçi. Rektörlere göre başarının sırrı iyi yönetim, iyi hoca, iyi öğrenci

ABD LİSTENİN ZİRVESİNDE

1-  Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü (ABD)
2-  Harvard Üniversitesi (ABD)
3-  Stanford Üniversitesi (ABD)
4-  Oxford Üniversitesi (İngiltere)
5-  Princeton Üniversitesi (ABD)
6-  Cambridge Üniversitesi (ABD)
7-  Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (ABD)
8-  Londra Kraliyet Koleji (İngiltere)
9-  Şikago Üniversitesi (ABD)
10-  Kaliforniya Üniversitesi

THE Dünyada Kabul Görüyor

Dünya genelinde her yıl çok sayıda üniversite sıralaması yapılıyor. Bunların en büyükleri arasında Jiao Tong (Çin), Webometrics (İspanya) ve US News and World Report (ABD) sıralamaları yer alıyor. Üniversite sıralamaları dünyada ilk kez 1983'te US News tarafından ABD üniversiteleri arasında yapıldı. Daha sonra 2003'te Çin'in Jiao Tong Üniversitesi tarafından dünyanın ilk 500 üniversitesinin sıralaması yayımlandı.

Kapsamı en geniş dünya üniversite sıralaması ise 2004'te 4 bin, 2009'da ise 6 bin üniversitenin sıralandığı Webomatrics araştırmasıydı. Ayrıca Times Higher Education ve Leiden sıralamaları da dünya genelinde kabul görüyor. Türkiye'de ise son yıllarda ODTÜ tarafından üniversite sıralamaları hazırlanıyor. En iyi üniversite sıralamasında başlıca kriterler, üniversitenin akademik başarısı, eğitim kalitesi, öğrenci memnuniyeti, araştırma sayıları, öğrenci başına düşen öğretim görevlisi sayısı, kampus standartları, giriş koşulları, mezuniyet sonrası iş bulma kolaylığı, doktora öğrencilerinin sayısı, yabancı öğrencilerin sayısı ve Nobel almış olmak kriterler değerlendiriliyor.

Kaynak: Sabah

spikerlik kursu

MezunTV - A'dan Z'ye Eğitim

Mezun Greencard Banner