Facebook Twitter

2016/2 KPSS Tercih Sonuçları Açıklandı

KPSS tercih sonuçları açıklandı. Milyonlarca öğrencinin heyecanla beklediği KPSS tercih sonuçları ÖSYM'nin sonuç sayfasında erişime açıldı. KPSS yerleştirme sonuçlarına göre adayların atamaları yapılacak.

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nin resmi internet adresi olan www.osym.gov.tr, 30 Aralık 2016 tarihinde tercihlerin bitmesiyle birlikte, her gün milyonlarca aday bu siteyi ziyaret etmeye başlamıştı. Milyonlarca adayın bekleyişi son buldu, ÖSYM resmi sitesinden, Bazı Kamu Kurum ve Kuruluşlarının Kadro ve Pozisyonlarına 2. Yerleştirme İşlemleri Sonuçlarının Açıklanması başlığı ile bir açıklama yayınlandı. Açıklama KPSS 2016/2 kapsamında, milyonlarca adayın yapmış olduğu tercih işlemlerinin yerleştirme sonuçlarını içeriyordu. 2051 adet adayın atanacağı kadro ve pozisyonlarla ilgili, ÖSYM’den gelen resmi açıklama şu şekilde;

‘’ KPSS-2016/2 Tercih Kılavuzunda yer alan Bazı Kamu Kurum ve Kuruluşlarının Kadro ve Pozisyonlarına 2. yerleştirme işlemleri tamamlanmıştır.  Yerleştirme sonuçları, 9 Ocak 2017 tarihinde saat 18:05’den itibaren ÖSYM'nin https://sonuc.osym.gov.tr internet adresinden açıklanacaktır. Adaylar yerleştirme sonuçlarını belirtilen internet adresinden T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile öğrenebileceklerdir.

KPSS sonuçlarını öğrenmek için tıklayın.

ALES Giriş Belgeleri Erişime Açıldı

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezinin (ÖSYM) internet sitesinde yer alan duyuruya göre, 18 Aralık Pazar günü saat 09.30'da yapılacak ALES sonbahar dönemi sınavına başvuran adayların, sınava girecekleri bina ve salonlara atanma işlemleri tamamlandı.

Devamını oku...

SAT Sınavına Hazırlanmak Khan Academy ile Ücretsiz

Yurt dışında üniversite okumak isteyen öğrenciler için ilk resmi ücretsiz SAT hazırlık kaynağı Khan Academy oldu

Yurt dışındaki üniversitelerde okumak isteyen öğrencilerin girmesi gereken SAT’nin yeni sınavı Mart 2016’da uygulanmaya başladı. SAT sınavına dair yeni düzenlemenin en önemli getirilerinden biri de, sınava hazırlık süreci için dünyanın en büyük ücretsiz öğrenim platformu olarak tanınan Khan Academy ile başlatılan ortak çalışma oldu.

İngilizce uygulanan ve College Board tarafından düzenlenen SAT sınavı (Scholastic Aptitude Test), ABD ve Avrupa’daki üniversitelerde eğitim görebilmek için mutlaka girilmesi gereken ve uluslararası geçerliliği olan bir üniversiteye giriş sınavı. SAT sınavını düzenleme yetkisine sahip olan tek kurum olan College Board, geçtiğimiz sene Haziran ayında SAT’de yeni düzenlemeler yapılacağını açıklamıştı.

College Board, Amerika’da Mart, Türkiye dahil diğer ülkelerde ise Mayıs ayından itibaren uygulanmaya başlanan yeni SAT sınavında, yeni puanlama sistemi, kompozisyonun isteğe bağlı olması, yanlış cevabın doğruyu götürmemesi gibi önemli sistemsel değişikliklerle beraber soru tarzında da farklılıklar olduğunu açıkladı.

SAT sınavına dair yeni düzenlemenin en önemli getirilerinden biri de, sınava hazırlık süreci için dünyanın en büyük ücretsiz öğrenim platformu olarak tanınan Khan Academy ile başlatılan ortak çalışma oldu. 2015 yılının Haziran ayında duyurulan College Board ve Khan Academy arasındaki işbirliği dahilinde, ilk defa College Board onaylı test hazırlık materyal ve içerikleri, sınav hazırlığı için online bir platform üzerinden Khan Academy web sitesinde tamamen ücretsiz olarak sunuluyor.

Türkiye’den sınava katılacak adaylar da, Khan Academy’nin uluslararası ilk iştiraki olan Khan Academy Türkçe’nin interaktif platformunda yer alan İngilizce içerikli SAT hazırlık kaynaklarından ücretsiz olarak yararlanabiliyorlar. Harvard, Oxford, Yale gibi saygın üniversiteler tarafından kabul gören ve ücretli olan SAT sınavı için hazırlık testlerine ve online çalışma kaynaklarına şu ana kadar ücretli erişim sağlanabiliyordu. 

Dünya genelinde eğitimde fırsat eşitliği için SAT sınavına ücretsiz hazırlık

Yeni SAT sınavı formatına dair ders anlatımı ve soru çözümü içeren videoların yanı sıra öğrencileri yönlendirebilecek interaktif  bir yazılımı da kapsayan çeşitli kaynaklara Khan Academy platformunda ulaşmak mümkün. Bu kaynaklar SAT sınav içeriklerini oluşturan College Board ekibi ile işbirliği içerisinde hazırlandı ve resmi sınav hazırlık kaynakları olarak yayınlandı. Khan Academy ve College Board işbirliği sayesinde, dünyanın her yerinden milyonlarca öğrenci yeni SAT sınavı için özel olarak hazırlanmış birçok alıştırma, soru çözümü ve konu anlatımına artık ücretsiz olarak tr.khanacademy.org/sat ve www.khanacademy.org/sat adreslerinden ulaşılabiliyor.

Bill Gates 2015 yılının en önemli gelişmelerinden biri olarak gösterdi

Bill Gates, 2015 yılının en olumlu gelişmeleri arasında Khan Academy'nin College Board ile yaptığı işbirliği sayesinde tüm dünyada üniversiteye girmek isteyen öğrenciler için sunduğu SAT hazırlık programını gösterdi; Khan Academy’nin ücretsiz olarak sağladığı eğitim imkânına ve fırsat eşitliğine dikkat çekti. Yeni konular öğrenmek için kendisinin de yararlandığı Khan Academy'yi geleceğin eğitim modeli olarak nitelendiren Bill Gates, daha önce çocuklarının eğitimi için Khan Academy platformundan faydalandığını da açıklamıştı. Microsoft'un kurucusu ve dünyanın en zengin insanlarından biri olarak tanınan Gates, "Pahalı hazırlık testlerine, derslerine ve eğitmenlere parası yetmeyen öğrenciler artık ücretsiz olarak Khan Academy'den ders çalışabilecek" sözleriyle Khan Academy'nin tüm dünya için sağladığı fırsat eşitliğine dikkat çekti.

 

Khan Academy Türkçe Hakkında

Dünyada eğitimde bir devrim olarak nitelendirilen, 2006 yılında Salman Khan tarafından kurulan ve kısa sürede milyonlarca kişinin ücretsiz eğitim aldığı bir platforma dönüşen Khan Academy bugüne kadar verdiği bir milyar ders ile dünyanın en büyük sınıfı olarak biliniyor. Khan Academy’nin ilk uluslararası iştiraki olarak faaliyete geçen Khan Academy Türkçe, “herkese, her yerde, kendi hızında, dünya standartlarında ve ücretsiz eğitim” olanağını sunuyor. Şu ana kadar Türkçeleştirilen 5.000’den fazla ders videosu, 150.000’i aşkın alıştırma ve problem www.khanacademy.org.tr ve tr.khanacademy.org adreslerinde yayınlanıyor. Khan Academy’nin dersleri matematik, fen bilimleri, sosyal bilimler, iktisadi bilimler, bilgisayar bilimi, uzay bilimleri ve tıp gibi geniş bir alanı kapsıyor; 1+1’den diferansiyel denklemlere, organik kimyadan sanat tarihine 7’den 70’e hitap eden bir yelpaze sunuyor. Gönüllü öğrenciler, öğretmenler, akademisyenler, iş hayatından konularının uzmanı profesyoneller ve seslendirme sanatçıları projeye destek veriyorlar. Ayrıca, Khan Academy Türkçe dersleri altyazı seçeneği ile sunuluyor ve böylece işitme engelli kullanıcılar için de bir kaynak oluşturması amaçlanıyor. Hem bireysel öğrenimi destekleyen bir kaynak hem de öğretmen ve velilerin kullanımı için bir eğitim aracı sunan Khan Academy, kişiye özel eğitim anlayışıyla tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de bir sosyal sorumluluk ve gönüllülük hareketi olarak eğitimde fırsat eşitliğinin güçlenmesine katkı sağlamayı hedefliyor.

Yurtdışına Lisansüstü Öğrenim Görmek Üzere Gönderilecek Adayları Seçme Sonuçları açıklandı!

2016-YLSY (Yurt Dışına Lisansüstü Öğrenim Görmek Üzere Gönderilecek Adayları Seçme ve Yerleştirme) sonuçları açıklandı. ÖSYM Başkanlığı tarafından yapılan duyuruda 2016-YLSY sonuçlarının açıklandığı bildirildi.

Devamını oku...

KPSS Ortaöğretim Sınavı'na rekor katılım

Bu yılki KPSS Ortaöğretim sınavına, 3 milyon 500 bin aday başvurdu. 20 Kasım'da yapılacak sınav, ÖSYM'nin en yoğun katılımlı sınavı olacak.

Devamını oku...

Dışişleri Bakanlığı'na Personel Alımında KPSS Şartı Kalkıyor

Dışişleri Bakanlığı, personel alımında Kamu Personeli Seçme Sınavı'nı (KPSS) kaldırıyor. Yabancı dil kriterinin ön plana çıkarılacağı bir sınav sistemi ile Dışişleri Bakanlığı'na personel alınacak.

Devamını oku...

KPSS Önlisans Sonuçları Açıklandı!

KPSS önlisans sınav sonuçları için heyecanlı bekleyiş sona erdi. 16 Ekim 2016 Pazar günü gerçekleştirilen KPSS Önlisans sınavının sonuçları ÖSYM'nin resmi internet sitesi üzerinden açıklandı.

Devamını oku...

2017 Sınav Takvimi Açıklandı

ÖSYM 2017 sınav takvimini açıkladı. Buna göre YGS 12 Mart'ta yapılacak.

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi, 2017 sınav takvimini internet sitesinden duyurdu. Buna göre, binlerce öğrencinin iyi bir üniversiteye girebilmek için heyecanla beklediği Yükseköğretime Geçiş Sınavı YGS 12 Mart’ta yapılacak. Sonuçları ise 28 Mart’ta açıklanacak.

Üniversiteye girişte ikinci aşama olan Lisans Yerleştirme Sınavları ise LYS10-18 Haziran tarihleri arasında gerçekleşecek. Adaylar, sonuçlarını 11 Temmuz’da öğrenebilecek.


Green Card Başvurusu Son Gün 7 Kasım!

Mezun Greencard ile Güvenli ve Doğru Başvuru Yapmak İçin Tıklayın!


Lisans Yerleştirme Sınavı takvimi ise şöyle:

  • LYS-1 11 Haziran 2017
  • LYS-2 (Fen Bilimleri): 17 Haziran 2017
  • LYS-3 (Edebiyat-Coğrafya): 18 Haziran 2017
  • LYS-4 (Sosyal Bilimler): 10 Haziran 2017
  • LYS-5 (Yabancı Dil): 17 Haziran 2017

 

2017- KPSS A 21 MAYIS’TA

Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) tarihleri de takvimde yer aldı. 2017-KPSS A grubu ve öğretmenlik (genel yetenek-genel kültür,eğitim bilimleri 21 Mayıs’ta, 2017-KPSS A grubu ve öğretmenlik (Alan bilgisi) 28 Mayıs’ta yapılacak. Sonuçları 16 Haziran’da duyurulacak. 16 Temmuz’da gerçekleşecek 2017-KPSS öğretmenlik alan bilgisi (ÖABT) sınavının sonuçları ise 4 Ağustos’ta ilan edilecek.

Sınav takvimi için tıklayın.

 

Kaynak:Hürriyet 

ALES Başvuruları Başladı

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES) güz dönemi başvuruları başladı.

Devamını oku...

ALES ve YDS'de sınav süresi değişti

Lisans üstü eğitim yapmak isteyenlerin girmesi gereken sınav olan ALES ve YDS'nin süreleri değişti.

YÖK Üyesi h Çavuşoğlu, twitter üzerinden yaptığı açıklamada ÖSYM yönetim kurulunun aldığı karar uyarınca, ALES sınavında 120 soru için 150 dakika olarak uygulanan sürenin yarım saat uzatılarak 180 dakikaya çıkarıldığını duyurdu.

Yabancı Dilbilgisi Seviye Tespit Sınava YDS'nin süresine de 30 dakika eklendiğini belirten Çavuşoğlu "Böylece soruları yetiştiremeyen aday nefes alacak" açıklamasını yaptı.

 

MezunTV - A'dan Z'ye Eğitim