Facebook Twitter

MEB'den İdari Mahkeme Kararına Tepki

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, ortaöğretime yerleştirme sistemi çerçevesinde, 8. sınıflar için uygulanan Seviye Belirleme Sınavı'nın (SBS), Bakanlığın Merkezi Sistem Sınav Yönergesi, Merkezi Sistemle Öğrenci Alan Ortaöğretim Kurumlarına Öğrenci Yerleştirme Yönergesi ile 2013 Seviye Belirleme Sınavı Başvuru Kılavuzu hükümleri doğrultusunda 8 Haziran 2013 Cumartesi günü 1 milyon 112 bin 604 öğrencinin katılımıyla gerçekleştirildiği anımsatıldı.

Devamını oku...

British Council 2014 IELTS Tarihlerini Açıkladı

British Council geçtiğimiz günlerde 2014 yılı IELTS sınav tarihlerini sitesinden duyurdu. 2014 yılında 23 farklı şehirde düzenli aralıklarla IELTS sınav oturumları düzenlenecek. IELTS uygulanacak şehirleri aşağıdaki tabloda bulmanız mümkün.

Devamını oku...

YGS Kalkacak

Üniversiteye giriş sisteminde yapılacak değişikliklerin ayrıntıları ortaya çıkmaya başladı. Öğrencilerin SBS modelinde olduğu gibi lise dönemi derslerinin ortalaması ile yerleşebilmesi planlanıyor.

Devamını oku...

Çoklu YGS Geliyor

ÖSYM Başkanı Demir, “Üniversiteye giriş sisteminin yeniden şekillenmesi gerekiyor. ÖSYM olarak çoklu sınav sistemi üzerinde çalışıyoruz. Senede sadece tek YGS değil, birkaç defa yapılması üzerinde çalışıyoruz” dedi. Demir, hem adaylara hem de üniversiteye yerleşemeyenlere destek vermek için psikolojik destek merkezleri açmayı planladıklarını, sınav merkezi sayılarını da arttırarak öğrencilerin en fazla 1 saat içinde merkezlere ulaşabilmeleri için çalışmalar yaptıklarını söyledi.

Devamını oku...

ALES Yarın Yapılacak

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES) sonbahar dönemi sınavı yarın yapılacak.

Devamını oku...

2014 ÖSYS Başvuruları 2-15 Ocak Tarihleri Arasında Alınacak

YGS ve LYS’ye girmek isteyen adaylar için 2014 ÖSYS’ye başvuru tarihleri açıklandı. ÖSYM, üniversite sınavına girecek adaylar için hazırladığı 2014 ÖSYS Aday rehberine göre, 2014 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) başvurularının 2-15 Ocak 2014 tarihleri arasında alınacağını duyurdu.

Devamını oku...

Özel Okullar Ayrı Sınav Yapmayacak

Özel okullar Milli Eğitim Bakanlığı’nın yapacağı Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi (TEOG) ile öğrenci alacak. Ancak Türkçe, matematik ve fen bilgisi derslerinin puanları dikkate alınacak. Puan hesaplamasına sadece bu yıl olmak üzere, öğrencinin 8’inci sınıf Yıl Sonu Başarı Puanı (YBP) eklenecek. Puanlama 800 üzerinden yapılacak. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından uygulanacak TEOG'un ayrıntıları netleştiğinde özel okullar ayrı sınav hakkı isteyeceklerini açıklamıştı.

Devamını oku...

Bir Yılda 12 Sınav Sizi Sadece Sınavlara Çalışan Birisi Yapar

Avrupa Eğitim Araştırmaları Derneği (EEREA) Başkanı Lief Moos, Türkiye’de ortaöğretime geçişte kullanılacak yeni düzenlemeyi değerlendirdi. Öğretmenlerin eğitimin en önemli aktörü olduğunu anlatan Moos, “Lise ve üniversitelere girişte tek sınav doğru bir uygulama değil. Ancak bir yılda 12 sınav ise sizi sadece sınavlara çalışan birisi yapar” dedi.

Devamını oku...

TUS ve DUS Tercihleri Yarın Başlıyor

Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı (TUS) ile Diş Hekimliğinde Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı (DUS) sonbahar dönemi tercihleri yarın başlıyor.

Devamını oku...

ÖSYM’den Randevulu Elektronik Sınav

ÖSYM, 2014 yılından itibaren uygulamaya başlayacağı elektronik sınav ile randevulu sisteme geçeceğinin duyurusunu yaptı.

Devamını oku...

MezunTV - A'dan Z'ye Eğitim