Facebook Twitter

Üniversite Sınavını Kazanamayan Erkekler Sigorta Primi Ödeyecek

1 Ocak 2012 günü başlayan Zorunlu Genel Sağlık Sigortası kapsamına göre, bu yıl liseyi bitirip de üniversite sınavını kazanamayan erkekler Genel Sağlık Sigortası primi ödemek zorunda.

Devamını oku...

KPSS Başvuruları Ne Zaman?

KPSS 2014 başvuruları Mayıs ayının ilk haftasında başlıyor.Memur adaylarının büyük bir heyecanla beklediği KPSS sınav tarihleri belli oldu. KPSS başvuruları ÖSYM tarafından açıklandı. 

Devamını oku...

ALES Giriş Yerleri Açıklandı

ALES sınav giriş belgeleri yayınlandı. ÖSYM ALES 2014 ilkbahar dönemi sınav giriş yerlerini açıkladı.

Devamını oku...

ALS Sonuçları İnternette

Türk Silahlı Kuvvetleri Askeri Liseler ile Bando Astsubay Hazırlama Okulunda Öğrenim Görecek Öğrencileri Seçme Sınavı'nın (ALS) sonuçları açıklandı.

Devamını oku...

SBS Sonuçları İptal Edildi

2013 yılında yapılan Seviye Belirleme Sınavı (SBS) sonuçları Ankara İdare Mahkemesi'nce iptal edildi.

Devamını oku...

Parasız Yatılılık Sınavı Başvuruları İçin Ek Süre

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı (PYBS) başvuruları için ek süre verildiğini açıkladı. Buna göre adaylar 1-4 Nisan tarihleri arasında başvuru işlemi yapılabilecek.

Devamını oku...

Parasız Yatılılık ve Bursluluk Başvuruları

Milli Eğitim Bakanlığı’nca (MEB) 5, 6, 7, 9, 10 ve 11. sınıflara yönelik 22 Haziran’da yapılacak 2014 yılı Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı (PYBS) başvuruları, 28 Mart Cuma günü sona erecek.

Devamını oku...

TEOG Sonuçları Açıklandı

Milyonlarca öğrencinin beklediği TEOG sonuçları açıklandı. Adaylar ve veliler TEOG Sınav sonuçlarını e- okul Veli Bilgilendirme sistemi aracalığıyla öğrenebilir.
 
TEOG Sınav Sonuçları Sorgulama
 
Kasım ayında yapılan sınavın sonuçlarının yarı yıl tatiline bir hafta kala hala açıklanmamış olması veliler ve öğrencileri tedirgin etmişti.
 
TEOG Puanları Nasıl Hesaplanır?
Binlerce öğrenci liseye geçiş sınavı TEOG sınav sonuçlarını merakla bekliyor. 2 dönemde 2 ayrı sınav olarak uygulanacak olan TEOG sınavında adayların puanları tek puan türünde hesaplanacak.MEB , TEOG hesaplamalarında her soruyu eşit puanda tutacak. TEOG sınavlarında yanlış cevaplar doğru cevapları etkilemeyecek bu da öğrencilerin yanlış cevaplarında puan düşmelerine neden olmayacak. TEOG Sınavı iki dönem de uygulanırken öğrencilere her iki dönemde de Türkçe, matematik, fen ve teknoloji dersleri için 4 , T.C. inkılap tarihi ve Atatürkçülük, yabancı dil ve din kültürü ve ahlak bilgisi için ise 2 katsayısı o dersin puanıyla çarpılarak hesaplanacak.
 
TEOG Puan Hesaplama
TEOG puanları 700 puan üzerinden değerlendirilecek. Ancak puanlama bu kadar ile sınırlı kalmayacak. TEOG'dan 700 üzerinden bir puan alan öğrencinin , 6,7,8. sınıf not ortlamaları ve 8. sınıf ağırlıklı not ortalaması alınacak bu puanın üzerinde TEOG puanında eklenmesiyle beraber ortak puan hesaplanacak ve 500 puan üzerinden bir puan belirlenecek.
 
Kaynak: milliyet.com.tr

2014’ün Sınav Takvimi

ÖSYM bu yılın sınav takvimini açıkladı. YGS 23 Mart, LYS ise 14-15 Haziran ve 21-22 Haziran’da gerçekleştirilecek.

Devamını oku...

SBS Sonuçlarının Yürütmesi Durduruldu

CHP İstanbul Milletvekili Ayaydın'ın 16 Temmuz 2013'te açtığı dava üzerine, Ankara 18. İdare Mahkemesinin 10 Ocak 2014'te aldığı kararda, "Sınava katılan 1 milyon 112 bin 604 öğrenci dikkate alındığında, sınav sonuçlarının değerlendirilmesinde gözardı edilen bir kuralın veya hesaplamada yapılacak en küçük bir hatanın bir çok ögrencinin hakkını etkileyebilecek potansiyele sahip olduğunun kabulü gerekmektedir" denildi.

Devamını oku...

MezunTV - A'dan Z'ye Eğitim