Sana Uygun Üniversiteyi Bul Facebook Twitter
x

LYS-2015 Yerleştirme Sonuçları Açıklandı

Merakla beklenen 2015 ÖSYM LYS yerleştirme üniversite tercih sonuçları açıklandı. Adaylar 2015 LYS yerleştirme sonuçlarını ÖSYM'nin internet sitesinden T.C. kimlik numaraları ve şifreleriyle öğrenebilecek. Üniversite kayıtları ise 3-7 Ağustos arasında yapılacak.

Devamını oku...

2015 Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı Başvurularında Son Gün

2015 Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (Sonbahar Dönemi) başvurularında bugün (23 Temmuz 2015) son gün!

Devamını oku...

LYS 2015 Sonuçları Açıklandı

Üniversite adaylarının merakla beklediği LYS sonuçları açıklandı. Tercihler 6-14 Temmuz arasında. ÖSYM’den yapılan açıklamada iki kimya, bir de İngilizce sorusunun iptal edildiği belirtildi. Sorulardan en az birini işaretleyen adayların, bu soruları doğru işaretlediği kabul edilerek puanlama yapıldığı açıklandı.

Devamını oku...

ALES Başvurusu İçin Ek Süre

ÖSYM 31 Mart’ta sona ereceği açıklanan Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES) ilkbahar dönemi başvuruları Türkiye genelinde yaşanan elektrik kesintisi nedeniyle uzatıldı. Adaylar 1 Nisan akşamına kadar başvuru yapabilecek.

Devamını oku...

YGS Sonuçları Açıklandı!

Öğrencilerin heyecanla beklediği 'YGS sınav sonuçları' az önce açıklandı. 15 Mart Pazar günü yapılan ve milyonlarca öğrenciyi yakından ilgilendiren YGS sınav sonuçları ÖSYM'nin sitesinden açıklandı. ÖSYM YGS sınav sonuçları hakkında bir de açıklama yaptı.

Devamını oku...

British Council IELTS ile şimdi Antalya, Bursa ve Erzurum’da

Dünyanın en çok tercih edilen İngilizce dil sınavı IELTS (Uluslararası İngilizce Dil Yeterlilik Sınavı), British Council uzmanlığı ile artık Türkiye’nin yedi ilinde düzenlenmeye başladı. Türkiye’nin her yerinden adaylar, İstanbul, Ankara, İzmir ve Adana’nın yanında, Antalya, Bursa ve Erzurum’da da IELTS sınavına girebilirler.

Devamını oku...

IELTS Sınavı ile ABD'de Eğitim Görebilme İmkanı

ABD'de öğrenim görmeyi mi düşünüyorsunuz?

ABD’ye yolculuğunuzun adımlarından birisi de akademik çalışmalar için İngilizce dil yeterliliğinizi kanıtlamak olacaktır.

Devamını oku...

Sınavlar Artık Yazılı Olacak

Sık sık eleştirilere neden olan çoktan seçmeli (çok şıklı) test usulü sınav sistemi 2015'te yerini 'yazılı' sınava bırakacak.

Devamını oku...

ÖSYM YGS Başvuruları İçin Uyardı!

ÖSYM 5 Ocak'ta başlayacak olan YGS başvuruları için hazırladığı kamu spotuyla üniversite adaylarını uyardı. ÖSYM bu uyarı için aday el rehberi, sınav takvimi ve kamu spotu hazırladı. Üniversite adayları için maraton çok yakında başlayacak...

Devamını oku...

Üniversiteli Olmanın Bedeli Ne Kadar?

5 Ocak’ta başlayan 2015 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi'ne (ÖSYS) başvuru işlemleri, 19 Ocak Pazartesi günü sona erecek. Sınav ücretleri ise 20 Ocak Salı akşamına kadar yatırılabilecek. ÖSYS’ye 12 Ocak Pazartesi saat 15.00’e kadar 1 milyon 17 bin 872 aday başvuru yaptı. Bu adaylardan 995 bin 405'i 2015-YGS’ye girmek için, 22 bin 467'si ise sadece sınavsız geçiş için başvurdu.

YGS’ye girmek isteyen adaylar ÖSYM’ye 50 lira sınav ücreti ödeyecek. YGS’den 180 puan alıp geçen adaylar daha sonra Lisans Yerleştirme Sınavı’na (LYS) girecek. LYS toplamda 5 oturumda yapılıyor. LYS’nin her bir oturumu için ücretler ise 30 lira. ÖSYM’den şifre edinmek 5 lira, fotoğraf eklemek ve güncellemek için ise 10 lira.

ÖSYM’ye itiraz 20 TL
Anayasa Mahkemesi’nin kararına rağmen ÖSYM, sınavlarda çıkan soruların tamamını açıklamayacağını duyurdu. İsteyenler soruların incelenmesi için başvuru yapabilecek. Ancak inceleme isteği adaylara pahalıya patlayacak. Çünkü bir soruya itirazın bedeli 20 TL.
Sorularının bilimsel açıdan doğru olup olmadığının incelenmesine yönelik itirazlar, sınav tarihinden itibaren 3 iş günü içinde genel amaçlı dilekçe örneğiyle yapılacak. Her bir dilekçede sadece bir soruya itiraz edilebilecek.

Cevap kâğıdına bakmak 50 TL
Sınava girdikten sonra soru kitapçığını ve cevap kağıdını görüntülemek isterseniz her biri için ÖSYM’ye 50 lira ödemeniz gerekiyor. YGS ve LYS’nin tüm oturumlarına girdiyseniz ve soru/cevap kağıtlarına bakmak isterseniz 6 oturum için ÖSYM’ye 300 lira ödenecek. Yani üniversiteye girmek için yalnızca ÖSYM’ye 515 lira ödemeyi gözden çıkarmalısınız.

İtiraz bedeli nereye yatırılacak?
Soru başına itiraz bedeli olan 20 TL, ÖSYM’nin T.C. Ziraat Bankası Ankara Kamu Girişimci Şubesi hesabına yatırılarak, banka dekontu dilekçeye eklenecek. Soru kitapçığı ve cevap kâğıdının adaylar tarafından incelenme isteği için de 50 TL ödenecek. Ayrıca sınav sonuç belgesi almanın ücreti ise 10 TL.
Adaylar her türlü yazışmada ÖSYS kılavuzu ve ÖSYM’nin internet sitesinde yer alan genel amaçlı dilekçe örneğini kullanacak. Dilekçenin işleme konulabilmesi için adayın, talebini açıkça belirtmesi ve dilekçe üzerindeki bütün bilgi alanlarını doldurması gerekiyor. Bilgi alanları eksik olan ve talebin açıkça belirtilmediği dilekçeler işleme alınmayacak. Adaylar dilekçelerinin aslını ÖSYM’ye ulaştıracak.

Kaynak: Hürriyet

MezunTV - A'dan Z'ye Eğitim