Sana Uygun Üniversiteyi Bul Facebook Twitter
x

AÖF sınav giriş yerleri açıklandı

AÖF sınav giriş yerleri ile ilgili meraklı bekleyiş nihayete erdi ve AÖF sınav giriş yerleri ÖSYM tarafından erişime açıldı.

Devamını oku...

Sınavlarda ‘açık uçlu’ devri sona erdi

Milyonlarca adayı ilgilendiren üniversite sınavında da ‘açık uçlu’ soru dönemi sona erdi.

Devamını oku...

Üniversite sınavının örnek soru kitapçığı yayımlandı

Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nın (YKS) birinci oturumu olan Temel Yeterlilik Testi'ne (TYT) ilişkin örnek soru kitapçığı ÖSYM'nin internet sitesinden yayımlandı.

Devamını oku...

ALES sonbahar dönemi sınavı yapıldı

ÖSYM tarafından yapılan ve 81 il merkezinde düzenlenen ALES yapıldı.

Devamını oku...

ÖSYM gelecek yılın sınav takvimini açıkladı

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezince (ÖSYM), ‘2018 Yılı Sınav ve Sonuç Açıklama Takvimi’ duyuruldu.

Devamını oku...

İşte TEOG'un yerine gelen yeni liseye geçiş sistemi

TEOG yerine gelen yeni lise yerleştirme sistemi Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz tarafından açıklandı.

Devamını oku...

LYS 2017 Tercih Sonuçları Açıklandı

ÖSYM, 2017 LYS tercih sonuçlarını açıkladı.

Bugünkü açıklamadan sonra üniversite kayıt başvuruları, üniversite kayıtlarından sonra ek yerleştirmeler ve KYK burs başvuruları başlayacak.

 

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), üniversite tercih sonuçlarını bekleyenler için önemli bir açıklamada bulundu. 10 Haziran 2017 tarihinde başlayan sınav maratonu, 18 Haziran 2017 tarihinde sona erdi. 26 Temmuz 2017 tarihinde başvuru süreci sona erdi. Sınav merkezi tercih sonuçlarını az önce açıkladı. 

Sonuçlara bakmak için tıklayınız!

 

Üniversite kayıtları

Yüksek Öğretim Kurumu, üniversite kayıtlarının 14 Ağustos 2017 tarihinde başlayacağını duyurdu. Kayıtlar 18 Ağustos 2017 tarihinde sona eriyor. Öte yandan YÖK, internet üzerinden kayıt yapmak isteyenler için kılavuz yayımladı. İnternet üzerinden kayıtlar e-Devlet sitesi içerisinde yapılacak. İnternet üzerinden başvurular 11 Ağustos 2017 tarihinde başlıyor, 16 Ağustos 2017 tarihinde sona eriyor.

Üniversiteyi kazanan öğrenciler internet haricinde, kazandığı üniversiteye gidip kayıt yaptırabilecek. Kayıtlar 14 Ağustos 2017 tarihinde başlayacak, 18 Ağustos 2017 tarihinde sona erecek. Öğrencinin kayıt tarihlerinde yanında bulundurması gerekenler;

ÖSYS sonuç belgesi, nüfus cüzdanının onaylı örneği, ikametgah adresi, askerlik belgesi, 12 tane fotoğraf (4.5 x 6 (cm)).

Kaynak: CNN Turk

TEOG 2017 Yerleştirme Sonuçları Açıklandı!


2017 TEOG yerleştirme tercih sonuçlarını MEB e-Okul da erken açıkladı. 2017 TEOG yerleştirme tercih sonuçları bakanlık tarafından sürpriz bir kararla 4 gün önceden yayınlandı. 1 milyon 174 bin öğrenciden 935 bin 241'i ortaöğretim kurumlarına girdi. Milli Eğitim Bakanlığı sonuçları yayınladıktan sonra gözler 11 Ağustos'a çevrilecek. Bakanlık 3 kez ek kontenjan başvurusunu kabul edecek.

 

Yerleştirme tercih sonuçları Milli Eğitim Bakanlığı'nın resmi sitesinde yayınlandı. Sonuçların ardından gözler bakanlığa çevrildi. Lise tercih sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte "ek kontenjanlar"ın ne zaman başlayacağını merak eden veliler için  Milli Eğitim Bakanlığı yayımladığı kılavuzda tercih takvimini paylaştı. Buna göre; boş kontenjaların ilanı 11 Ağustos 2017 tarihinde yayınlanıyor.

TEOG 2017 Yerleştirme Sonuçlarını Görmek İçin Tıklayın!

Ek kontenjan: Başvurular ne zaman başlıyor?

14 Ağustos 2017 - 18 Ağustos 2017 tarihleri arasında yapılacaktır. Son başvuru saati 18 Ağustos 2017 saat 17:00.

Ek kontenjanda ilk başvuru sonuçları ne zaman açıklanacak?

21 Ağustos 2017

Ek kontenjanda ikinci başvurular ne zaman başlayacak?

21 Ağustos 2017 - 25 Ağustos 2017 tarihleri arasında ikinci başvurular yapılacaktır. Son başvuru saati 25 Ağustos 2017, saat 17:00.

 

Kaynak: CNN Turk

2017 ALES İlkbahar Sonuçları Açıklandı

 

ÖSYM, resmi sitesinde ALES 2017 ilkbahar sonuçlarını açıkladı.

ÖSYM tarafından 7 Mayıs 2017 tarihinde yapılan ALES sonuçları açıklandı.


ÖSYM'den yapılan açıklamada ALES sonuçlarının 8 Haziran'da (bugün) açıklanacağı duyurulmuştu.

ALES SONUCUNUZU ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYIN 

Adaylar diğer sınavlara oranla ALES'in daha geç açıklanmasına tepki gösterirken ÖSYM'den bu konuyla ilgili bir açıklama yapılmadı.

2017 Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı İlkbahar Dönemi (ALES 2017) sonuçlarını adaylar ÖSYM'nin https://sonuc.osym.gov.tr/ internet sitesinden T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile öğrenebilecekler. Sınav Sonuç Belgesi basılmayacak ve adayların adreslerine gönderilmeyecek.

ALES PUANI KAÇ YIL GEÇERLİDİR?

Sınavın yapıldığı tarihten itibaren 3 yıl geçerliliği vardır. Başvurularınızda geçerlilik süresi içinde en yüksek ALES puanınızı kullanabilirsiniz.

 

Kaynak: ntv.com.tr

LYS Sonuçları Açıklandı!

ÖSYM, 2017 Lisans Yerleştirme Sınavı sonuçlarını web sitesinden açıkladı

Aşağıdaki linkten sonuçlara bakabilirsiniz. 

LYS SONUÇ SORGULA

LYS TERCİHLERİ NE ZAMAN?

Tercihler, 18-26 Temmuz 2017 tarihleri arasında yapılacak. Adaylar, 2017-ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzuna başvuru süresi içinde ÖSYM’nin http://www.osym.gov.tr internet adresinden erişecekler. 

 

LYS TERCİHLERİ NASIL YAPILACAK?

2017-YGS’de ilgili puan türünde 150 ve üzeri puan alanlar ön lisans programlarını, 2017-YGS/LYS'lerde ilgili puan türünde 180 ve daha fazla puan alan adaylar yükseköğretim programlarını tercihleri arasında gösterebilecekler.
Adaylar tercihlerini yazmaları için bu kılavuzdaki boş tercih Listesinden yararlanabilirler.

Sadece elektronik ortamda yapılan tercihler geçerli olacak. Tercihler, T.C. Kimlik Numarası ve şifre ile ÖSYM'nin http://ais.osym.gov.tr internet adresinden bireysel olarak yapılacak.

Adaylar, tercihlerini internet üzerinden elektronik ortamda göndererek tercih bildirimini tamamlayacaklar. 

Hangi Üniversite

Üniversite tercihleri 18-26 Temmuz tarihleri arasında yapılacak. Adaylar bu dönemde geleceklerini belirleyecek eğitim kurumunu da seçecekler.  

 

Bu zorlu seçim için adayların işini kolaylaştıracak bir müjdemiz var:

Grup şirketlerimizden VR-Masters’ın Turkcell için hazırlamış olduğu 360 Kampus turlarını, Turkcell Fizy Motion uygulaması sayesinde ücretsiz olarak akıllı telefonlarınızdan izleyebileceksiniz. VR-Masters’ın 360 Sanal Gerçeklik kampüs turları sayesinde hayalinizdeki üniversitenin kampüslerini telefonunuzdan gezebileceksiniz.

Tek yapmanız gereken Turkcell Fizy Motion uygulamasını telefonunuza indirmek ve VR kategorisini seçmek. Artık hayalinizdeki üniversitenin kampüsünü yerinizden kalkmadan gezebilirsiniz.

Turkcell Fizy Motion uygulamasını App Store ve Google Play’dan ücretsiz indirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayın!

360 Kampüs Turu olan Üniversiteler:

· Bahçeşehir Üniversitesi

· Beykent Üniversitesi

· Boğaziçi Üniversitesi

· Doğuş Üniversitesi

· Hasan Kalyoncu Üniversitesi

· İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi

· Işık Üniversitesi

· İstanbul Aydın Üniversitesi

· İstanbul Bilgi Üniversitesi

· İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi

· İstanbul Kültür Üniversitesi

· İstanbul Medeniyet Üniversitesi

· İstanbul Okan Üniversitesi

· İstanbul Sehir Üniversitesi

· İzmir Ekonomi Üniversitesi

· Kadir Has Üniversitesi

· Nişantaşı Üniversitesi

· Sabancı Üniversitesi

· TED Üniversitesi

· Yıldız Teknik Üniversitesi

 

ÖSYM, Lisans Yerleştirme Sınavı sonuçlarını web sitesinden açıkladı
Aşağıdaki linkten sonuçlara bakabilirsiniz. 
LYS SONUÇ SORGULA (https://sonuc.osym.gov.tr/)
LYS TERCİHLERİ NE ZAMAN?Tercihler, 18-26 Temmuz 2017 tarihleri arasında yapılacak. Adaylar, 2017-ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzuna başvuru süresi içinde ÖSYM’nin http://www.osym.gov.tr internet adresinden erişecekler. 
LYS TERCİHLERİ NASIL YAPILACAK?2017-YGS’de ilgili puan türünde 150 ve üzeri puan alanlar ön lisans programlarını, 2017-YGS/LYS'lerde ilgili puan türünde 180 ve daha fazla puan alan adaylar yükseköğretim programlarını tercihleri arasında gösterebilecekler.
Adaylar tercihlerini yazmaları için bu kılavuzdaki boş tercih Listesinden yararlanabilirler.Sadece elektronik ortamda yapılan tercihler geçerli olacak. Tercihler, T.C. Kimlik Numarası ve şifre ile ÖSYM'nin http://ais.osym.gov.tr internet adresinden bireysel olarak yapılacak.Adaylar, tercihlerini internet üzerinden elektronik ortamda göndererek tercih bildirimini tamamlayacaklar. 
Hangi Üniversite
Üniversite tercihleri 18-26 Temmuz tarihleri arasında yapılacak. Adaylar bu dönemde geleceklerini belirleyecek eğitim kurumunu da seçecekler.  
Bu zorlu seçim için adayların içini kolaylaştıracak bir müjdemiz var:
Grup şirketlerimizden VR-Masters’in (vr-masters.com) Turkcell için hazırlamış olduğu 360 Kampus turlarını, Turkcell Fizy Motion uygulaması sayesinde ücretsiz olarak akıllı telefonlarınızdan izleyebileceksiniz. VR-Masters’ın 360 Sanal Gerçeklik kampüs turları sayesinde hayalinizdeki üniversitenin kampüslerini telefonunuzdan gezebileceksiniz.
Tek yapmanız gereken Turkcell Fizy Motion uygulamasını telefonunuza indirmek ve VR kategorisini seçmek. Artık hayalinizdeki üniversitenin kampüsünü yerinizden kalkmadan gezebilirsiniz.
Turkcell Fizy Motion uygulamasını App Store ve Google Play’dan ücretsiz indirebilirsiniz. Detaylı bilgi için (http://www.turkcell.com.tr/servisler/fizy-motion#detaylibilgi)
360 Kampüs Turu olan üniversiteler:
· Bahçeşehir Üniversitesi· Beykent Üniversitesi· Boğaziçi Üniversitesi· Doğuş Üniversitesi· Hasan Kalyoncu Üniversitesi· İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi· Işık Üniversitesi· İstanbul Aydın Üniversitesi· İstanbul Bilgi Üniversitesi· İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi· İstanbul Kültür Üniversitesi· İstanbul Medeniyet Üniversitesi· İstanbul Okan Üniversitesi· İstanbul Sehir Üniversitesi· İzmir Ekonomi Üniversitesi· Kadir Has Üniversitesi· Nişantaşı Üniversitesi· Sabancı Üniversitesi· TED Üniversitesi· Yıldız Teknik Üniversitesi

 

MezunTV - A'dan Z'ye Eğitim