Facebook Twitter

Röportaj: Financial Times Listesinde En İyiler Arasına Giren Sabancı Üniversitesi Yönetim Bilimleri Fakültesi'nin MBA Programı

Sabancı Üniversitesi Yönetim Bilimleri Fakültesi Dekan Yardımcısı ve MBA Programı Akademik Direktör Vekili Doç. Dr. Can Akkan Sabancı Üniversitesi MBA Programı hakkındaki sorularımızı yanıtladı

 

1. Sabancı Üniversitesi MBA Programı uluslararası alanda ne kadar başarılı? (akreditasyon) Ne kadar tanınıyor? (Financial Times, 2012) Buradaki programa katılan bir öğrencinin program sonunda yurtdışında iş bulabilme şansı yüksek midir?

1916 yılında kurulan AACSB (the Association to Advance Collegiate Schools of Business), işletme ve muhasebe dallarında lisans, yüksek lisans ve doktora programları sunan yönetim bilimleri fakültelerinin en eski küresel akreditasyon kurumudur. İşletme eğitiminde mükemmelliğin simgesi olan AACSB Akreditasyonu, dünyadaki işletme fakültelerinin yüzde beşinden azına layık görülen bir derecedir. Bugün dünyada 13000’den fazla işletme programı olmasına karşın ancak 633’u (40 ülkede) AACSB Akreditasyonu’na sahip. Türkiye’de Sabancı Üniversitesi Yönetim Bilimleri Fakültesi bu akreditasyona sahip üç okuldan biridir.

Bunun yanısıra, Sabancı Üniversitesi Yönetim Bilimleri Fakültesi, Financial Times tarafından hazırlanan sıralamada 2012 yılında Avrupa’nın en iyi işletme okulları arasında yer almıştır. AACSB akreditasyonu olan ve Financial Times sıralamasında yer alan bir programdan mezun olmak mezunlarımızın ve mezun adaylarımızın diplomalarının değerini daha da artırmaktadır.

2. Financial Times listesinden biraz daha bahsedecek olursak, bu listede yer almanın oldukça zor olduğu biliniyor. Siz bu eğitim kalitenizi neye borçlusunuz? Yurt dışında iş birliği yaptığınız okullar var mı?

Sabancı Üniversitesi Yönetim Bilimleri Fakültesi’nin genç bir okul olarak yakaladığı başarı dünya çapında yapılan işbirlikleri, akreditasyon ve Financial Times listesinde yer almasıyla bir kez daha kanıtlandı.

Financial Time sıralamalarına girilmesi Sabancı Üniversitesi Yönetim Bilimleri Fakültesi’nin özellikle son on yılda birçok alanda yaptığı özenli çalışmalarının bir sonucudur. Bunların belli başlıları: Dünya standartlarında araştırma yapan öğretim üyelerini fakülteye çekmesi ve onların araştırma yapacakları ortamı oluşturması; Öğrenim programlarında kalite standartlarını oluşuturup sürekli iyileştirme yapması; İş yaşamında başarılı olan öğrencileri programlarına çekmeyi başarması; uluslar arası işbirlikleri oluşturup, yabancı öğretim üyeleri ve öğrenciler için çekim merkezi olmaya başlamasıdır.

2011 yılında, önce, dünyanın önde gelen yönetim bilimleri okullarından MIT Sloan School of Management ile stratejik işbirliği imzaladık. Ardından, yine alanında dünyanın en iyilerinden olan MIT-Zaragoza Lojistik Merkezi ile stratejik işbirliğimiz oldu.

Sabancı Üniversitesi, dünyanın hızla gelişen ve heyecan veren bölgesindeki önde gelen eğitim kurumlarından biri, bu nedenle MIT Sloan’un bölgede yapacağı ilk işbirliği için mükemmel bir tercih oldu. Bu ortak girişimin bir parçası olacak uygulama esaslı yönetim anlayışı, MIT Sloan’un önde gelen özelliklerinden biri olmanın yanında, Sabancı Üniversitesi’nin de uygulamaya dönük eğitim felsefesini yansıtıyor. Sabancı Üniversitesi Yönetim Bilimleri Fakültesi bu işbirliği ile Sloan’un Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Kore gibi ülkelerin önde gelen işletme okullarının oluşturduğu ağın bir parçası haline geldi. Bu stratejik işbirliği kapsamında, Sabancı MBA öğrencileri Sloan’daki Yönetim Bilimleri Yüksek Lisans Programı’na başvurabilecek ve kabul edilmeleri durumunda Sabancı SOM ve MIT Sloan’dan çift diploma alabilecekler. MIT Sloan öğretim üyeleri yıl boyunca Sabancı Üniversitesi’ni ziyaret ederek veri modellerinden karar mekanizmalarına, yenilikçilikten liderliğe kadar pek çok konuda seminer verecek.

3. Katılımcılarınız program dahilinde ne gibi eğitimler alıyorlar? Kendilerini dersler dışında geliştirmelerini nasıl teşvik ediyorsunuz? Sabancı Üniversitesi, MBA programına katılanlara diğer üniversitelerden farklı olarak neler vadediyor?

Sabancı MBA’i tanımlayan temel değerleri mükemmeliyet, takım çalışmasına verilen önem, hedef ve sonuç odaklılık, akademik içeriği uygulama ile ilişkilendirme ve yenilikçilik olarak özetleyebiliriz.

Sabancı MBA öğrencileri, zorunlu ve seçmeli derslerin yanı sıra, kendilerine iş tecrübesi kazandıran Yönetimde Eylem Projelerine de katılıyorlar, yaparak öğrenme olanağı buluyorlar.

Sabancı Üniversitesi’nde öğrencilerin yönetimsel becerilerini geliştirmek, iş dünyası ve akademik hayat arasında bir köprü oluşturarak iş dünyasının gerçekleriyle bağlantı içerisinde öğrencilere daha iyi kariyer fırsatları sunmak için kurulan bir MBA Kulübü bulunuyor. Türkiye’nin en aktif öğrenci kulüpleri arasında yer alan MBA Kulübü üyelerine profesyonel hayata geçiş aşamasında yardımcı olmak için her yıl düzenlediği kampus içi ve dışı seminer, panel, şirket ziyaretleri, konferanslar, misafir konuşmacılar, iş simülasyonları, projeler, liderlik seminerleri ve kariyer etkinlikleri ile çok geniş bir etkinlik yelpazesi çerçevesinde çalışıyor.

Sabancı MBA Programı ile Lojistik ve Tedarik Zinciri Yönetimi Master of Engineering derecesi sunan ZLOG programını birleştiren işbirliği sayesinde adayların iki programı 2 yılda tamamlayarak iki yüksek lisans derecesi elde etmesi hedefleniyor. Ayrıca MBA’in birinci yılının sonunda MIT Sloan School of Management’da Master of Science in Management Studies (MSMS) programına katılarak iki yılda iki diploma alma fırsatına da sahip oluyorlar.

4. CAP uygulamanızı biraz açıklayabilir misiniz? Bu uygulamanın katılımcılara en büyük katkısı sizce ne oluyor?

Yönetimde Eylem Projelerinin (CAP) en önemli özelliği projelerin şirketlerin yürütmeyi arzu ettikleri gerçek projeler olmaları. “Müşteri” kuruluşlar sadece Fakültemizin eğitim misyonuna katkıda bulunmak için değil, aynı zamanda öğrencilerimizin çalışmalarındaki gerçek değeri gördükleri için CAP'e katılıyorlar. Geçtiğimiz yıllarda, orta ve büyük ölçekli Türk şirketlerinden, çok uluslu şirketlere kadar pek çok kuruluşla başarılı projeler yürütüldü. Deneyimlerimiz Yönetimde Eylem Projeleri’nin hem öğrencilerimiz hem de ortak kuruluşlar açısından çok faydalı olduğunu gösteriyor.
Her sene Türkiye’nin önde gelen şirketlerinden gerçek proje teklifleri alıyoruz, öğrencilerimiz üçümcü akademik yarıyılda 3 kişilik takımlar halinde hafta içi 3 gün boyunca seçtikleri şirkete giderek projeler yürütüyorlar, boylece iş tecrubesini program içerisinde kazandırmış ve gerçek projeler ile öğrencilerimizi profesyonel hayata hazırlamış oluyoruz. Ayrıca projeler yürülürken “deneyim paylaşımı” adı altıdanki bir dersle öğrencilerin deneyimlerinde ve yaşadıkları zorluklardan ders çıkarmalarını ve birçok örneği bir arada görerek proje yönetimi konusunda gelişmelerini sağlıyoruz.


5. Şu an bir çok kurumun 12 aylık hızlandırılmış MBA programları var. Bir öğrenci neden Sabancı Üniversitesi'nin 16 aylık programını tercih etmeli?

Açıldığı 1999-2000 eğitim yılından beri 21 ay süresi ile eğitim veren Sabancı MBA programı, 2013-2014 akademik yılından itibaren 16 aylık program yapısı ile eğitime devam etmektedir. Bu değişikliğe günümüz pazar dinamiklerine ve pazarın yüksek öğrenim talebine doğru şekilde yanıt vermek için gidilmiştir. Diğer yandan iş tecrübesi çok az olan veya hiç olmayan adayların kariyer ve kişisel gelişim ihtiyaçlarını yeni müfredatta da korunmuştur.

MBA yapmayı düşünen birçok aday bu işe ne kadar zaman ayırmaları gerektiği konusunda karar vermekte zorlanırlar. Bir yıllık kısa bir programa kayıt olup diplomalarını daha çabuk almak mı daha iyidir yoksa klasik tam-zamanlı bir MBA programına kayıt olup ömür boyu sürecek kariyerlerine başlamadan gereksinim duyacakları bilgi ve becerileri kazanmak için daha büyük bir yatırım yapmak mı? Bizce öğrencilerin yaşamlarında birkez yapacakları bu yatırımı en iyi şekilde yapmaları çok önemlidir. Biz 16 aylık MBA programının sağladığı faydaları şu şekilde sıralıyoruz:
Tam-zamanlı 16-aylık bir MBA programı olması öğrencilerin gerçek projelerde çalışmak, çok sayıda vaka çalışmalarına hazırlanmak ve MBA Kulübü, paneller, çalıştaylar gibi ders-dışı etkinliklere katılmak için daha çok zamanı olması demektir. Özellikle MBA Kulübü çalışmaları, öğrencilere bir kurumun yönetim sorumluluğunu verdiği için, öğrencilerin yönetim ve liderlik becerilerini geliştirmelerini sağlar.

Bunun yanısıra, tam-zamanlı 16-aylık MBA programlarında okuyan birçok öğrenci iki akademik yılın arasındaki yaz dönemini bir staj yaparak değerlendirir. MBA programlarına girişte önemli kriterlerden biri olan GMAT sınavını yapan GMAC (The Graduate Management Admission Council) adlı kuruluşun yaptığı araştırmaya göre, bu programlardaki öğrencilerin %68’i staj yapmaktadır. Stajlar öğrencilere sadece derslerde öğrendiklerini uygulama olanağı vermekle kalmaz, aynı zamanda MBA programının ikinci senesinde ne tür dersler alıp kendilerine nasıl bir kariyer rotası çizecekleri konusunda fikir oluşturmalarını da sağlar.

Yine GMAC’e göre, "Her okul aynı müfredatı sunmasa da, tüm MBA programları öğrencilerine temel muhasebe, ekonomi, finans, insan kaynakları ve örgüt tasarımı, pazarlama, üretim, strateji, ve sayısal yöntemler ve istatistik konularında oluşmuş ortak bilgi birikimini sunarlar." Bu temel (çekirdek) konular genelde geleneksel 16 aylık veya iki yıllık MBA programlarında ilk yıl öğretilir. Diğer MBA program türleri (örneğin hızlandırılmış 12 aylık MBA programlarında), iş deneyimine ek olarak, ya bu konuların hepsini ya da bir kısmını biliyor olmanızı şart koşar, ya da detaylı bir şekilde içermez.

Ve son olarak, okulun son dört ayında Company Action Projects ile öğrenciler öğrendiklerini uygulayacaklar, gerçek proje ortamında zorluklarla baş ederken yeni bilgi ve beceriler kazanacaklar, şirketlerde profesyonel networklerini geliştirecekler ve ilgilendikleri bir sektörü ve şirketi yakından tanıma olanağına sahip olacaklar.

Yukarıdaki olanakların tümünü 12 ayda sunmak teknik olarak imkansızdır ve bize göre birçok öğrenci için 12 aylık programlara nazaran emek verilecek fazladan dört ay kazanılan faydalara bakıldığında son derece iyi bir yatırımdır. 

6. Başvuru süreci nasıl işliyor? Başvurmayı düşünen adayların ne gibi özelliklere sahip olmasını bekliyorsunuz?

Başvuru süreci elektronik başvuru formunun doldurulması, başvuru dokümanlarının iletilmesi ve
Mülakat aşamalarından oluşuyor.

Sabancı Üniversitesi MBA Programı herhangi bir alanda üniversite diplomasına sahip ve yönetim kariyeri yapmak için ciddi bir istek ve heves duyan adaylara açıktır. Adayların lisans eğitimleri süresince yüksek akademik performans göstermiş ve TOEFL/IELTS ile GMAT sınavlarından yüksek puanlar almış olmaları beklenmektedir. MBA programına başvuracak adaylar için iş deneyimi, şart olmamakla birlikte, bir avantajdır.

Başvuru süreci ile ilgili detaylı bilgi için http://som.sabanciuniv.edu/tr/Basvuru_Kosullari_MBA

7. Şimdiye kadar konuştuğumuzdan, programınızın öğrencinin ve sektörün ihtiyaçlarını eksiksizce karşılayacak şekilde dizayn edilmiş olduğu anlaşılıyor. Peki katılımcı böyle bir eğitim almak isterse ne kadar bir bütçe ayırmalı? Burs olanaklarınız var mı?

Sabancı MBA Programı'nın toplam ücreti (KDV dahil) 39.000 TL’dir. Bu ücrete dizüstü bilgisayar ve zorunlu sağlık sigortasını da dahildir.
Kar amacı gütmeyen bir vakıf üniversitesi olan Sabancı Üniversitesi'nde MBA öğrencilerinin çoğu bir çeşit burs almaktadır. Burs alan öğrencilerin sayısı aldıkları bursların kapsamına bağlı olarak değişmekle birlikte burslu öğrenci sayısı toplam sayının %50'sinin altına düşmemektedir. 2012/2013 Akademik Yılı’nda MBA öğrencilerimizin %50’si tam burslu, %90’ı da herhangi bir burs oranıyla eğitim almıştır.

Her sene bir MBA öğrencisi Ayşegül Arsoy anısına vakfedilen bursu almaya hak kazanır. Ayrıca, burs komitesinin öngördüğü koşulları sağlayan adaylara asistanlık bursu verilmektedir. Burs kararları adayın başvuru paketinde olan tüm bilgiler değerlendirildikten ve mülakat tamamlandıktan sonra verilir. GMAT sınavından alınan puan burs kararlarında önemli ve öncelikli bir rol oynamakla birlikte tek başına belirleyici değildir.
Türkiye’nin en büyük içecek şirketlerinden Coca Cola İçecek her yıl MBA programımızda okuyacak bir yada iki yabancı öğrenciye burs vermektedir. Bu burs için Kazakistan, Azerbaycan, Kırgızistan, Ürdün, Pakistan ve Ukrayna vatandaşı olmak gerekmektedir.
Coca Cola İçecek Uluslararası Öğrenci Bursu öğrenim ücretinin tamamını, 10 ay için aylık maaşı ve yurt ücretini (çift kişilik odada), ders kitaplarını, her yıl için öğrencinin ülkesine bir uçak biletini kapsamaktadır. Bu bursa seçilen öğrencilerin Coca Cola İçecek'de yaz stajı yapması ve mezuniyet sonrasında da iki yıl Coca Cola İçecek’in seçeceği bir ülkede (örneğin Türkiye, Pakistan, Kazakistan, Azerbeycan, Kırgizistan, Ürdün ve Ukrayna ofisleri gibi) çalışması zorunludur.
Burslarımız ile ilgili daha detaylı bilgi için http://som.sabanciuniv.edu/tr/Burslar_MBA

8. Üniversiteniz ve MBA programınız hakkında, konuşmadığımız, eklemek istediğiniz bir şeyler var mı? MBA programınıza katılmak isteyen adaylara neler söylemek istersiniz?

Sabancı MBA programının ayırt edici özelliklerinden biri olan Kariyer Hizmetleri Ofisimizden de kısaca bahsetmek istiyorum. Kariyer Hizmetleri Ofisi öğrenci ve mezunlarımıza kariyer planlama, iş veya staj arama ve profesyonel ilişki ağlarını kurmak ve geliştirme konularında destek verir.

İkinci olarak bahsetmek istediğim konu yurtdışı değişim programları: Sabancı MBA Programı'nda öğrenciler ikinci akademik yıla başlamadan önce bir yurtdışı değişim programı ya da bir staj tamamlamakla yükümlüdürler. Sabancı Üniversitesi’nin, öğrencilerimizin çeşitli yaz programlarına katılmalarını sağlamak amacıyla Asya, Avrupa ve Amerika'da pek çok üniversite ile başarılı ortaklıkları bulunuyor.

Son olarak şunu da eklemek istiyorum, Sabancı MBA program hakkında detaylı bilgi almak isteyen adayları 15 Hazirandaki Tanıtım Toplantımıza bekliyoruz. Toplantıya kayıt olmak için adayların http://som.sabanciuniv.edu/tr/Tanitim-toplantilari-mba-tr sitesini ziyaret etmeleri yeterli.

MezunTV - A'dan Z'ye Eğitim