Facebook Twitter

Galatasaray'dan Tennessee Tech'e Bir Voleybolcu : İrem Sile

9 yıldır voleybol oynayan İrem Sile'nin Amerika'ya gitme rüyası sonunda gerçek oldu. Geçtiğimiz birkaç yıldır Galatasaray Spor Kulübü'nde forma giyen sporcumuz, Tennessee Technology University'den spor bursu almaya ve üniversitenin Golden Eagles takımına girmeye hak kazanmıştır. İrem Sile'yle kazandığı burs,geçtiği yollar ve gelecek planları hakkında konuştuk.

 

 

- Sizi biraz tanıyabilir miyiz? Voleybola ne zaman başladınız? İlginizi ve yeteneğinizi ne zaman ve nasıl keşfettiniz? (Nerede doğup büyüdünüz, nerelerde eğitim aldınız?)

- Adım İrem Sile. 5 Nisan 1994'te Şişli İstanbul'da doğdum. Şu anda İstek Acıbadem Lisesi son sınıf öğrencisiyim. Voleybola 2004 yılında ailemin yönlendirmesiyle başladım. Annem de babam da eski sporcu, bu yüzden sporun hayatımda olmaması zaten düşünülemezdi. 9 yıldır bir an bile sıkılmadan voleybola devam ediyorum.

- Aileniz sizi voleybol konusunda teşvik etti mi? Sizin bu yönde gelişmenizi sağlayacak bir şeyler yaptılar mı? Yaptılarsa neler yaptılar?

- Ailem voleybol konusunda her zaman teşvik ediciydi. Hem annem hem babam yıllarını beni antrenmana, maça getirip götürerek harcadı. Yoğunluktan bunaldığım anlarda ikisi de devam etmemi, voleybolun bana kazandıracağı çok şey olduğunu söylediler. Şu an onlara gerçekten minnettarım.
 
- Tennessee Tech'den aldığınız burstan biraz bahsedecek olursak, bu burstan nasıl haberdar oldunuz? Başvurular sırasında hangi aşamalardan geçtiniz?

- Açıkçası her şey spontane gelişti. Amerika'da bir üniversitede koçluk yapan bir tanıdığıma maç görüntülerimden yaptığım videoyu yollamıştım. Bir kaç ay sonra bu videoyu bir kaç koça yolladığını, bazılarının ilgilendiğini söyledi ben de bu koçlara kendimle ilgili bilgi veren bir mail attım. Tennessee Tech'in koçu gerçekten çok ilgiliydi ve eğer benim için uygunsa burs verebileceklerini söyledi. Bundan sonra da işlemlere başladık. Geçtiğimiz ekim ayında ne olur ne olmaz diye SAT ve IELTS sınavlarına girmiştim. Not ortalamam da iyiydi, yani bana yalnızca kabul için sağlık formlarım, bölüm seçimim gibi işler kaldı.
 
- Burs almanızın sizin bir sporcu olarak gelişiminize ne gibi katkıları oldu? Tennessee Technological University, sizi burs dışında başka ne gibi alanlarda destekledi?

- Okulun uluslararası öğrencilerle ilgilenen departmanındakiler ve özellikle koç bana her konuda destek oldu, her soruma sabırla cevap verdi, veremediği yerde başkalarına yönlendirdi. Onun ilgisi olmasa kesinlikle yapamazdım. Okul işim hallolduktan sonra antrenmanlara iyice yoğunlaştım çünkü her şeye rağmen beni yalnızca videoda izlediler. Yüzümü kara çıkarmak istemiyorum.
 
- Böyle bir spor bursuna başvurmak için ne gibi özelliklere sahip olmak gerekiyor? Bu bursu almak isteyen adaylara ne gibi önerileriniz olabilir?
 
- Spor bursu alabilmek için öncelikle SAT'den belli bir puan almış olmak gerekiyor. Bu sınavda Türk öğrencilerin en başarılı olabileceği bölüm matematik, çünkü bizim sistemimiz onlarınkinden çok daha ağır. IELTS veya TOELF'dan her okulun istediği puan farklı. Ben IELTS'ten 6.5 almıştım, okul 5 veya üstünü istiyordu. Bunlar Amerika'da okumak isteyen her yabancı öğrencinin zaten yapması gereken şeyler. Burs için okulların koçlarıyla iletişim kurmalı (genelde sitelerinde mail adresleri yazar) ve maç görüntülerinizden kendi olduğunuz yerleri kesip bir video klip yapıp onlara yollamalısınız. Youtube en kolay seçenek, videonuzu yükleyip linkini atabilirsiniz. Benimki 6 dakikalıktı, daha uzun yapan arkadaşım da var daha kısa da. Bunlar hariç NCAA Eligibility Center'a kaydolmanız, orada okul ve spor yaşantınız hakkında gerekli bölümleri doldurmanız ve amatör olduğunuzu belgeletmeniz gerek. Amatörden kasıt daha önce para karşılığı oynamamış olmanız. Bazı durumlarda ekstra bilgiye ihtiyaç duyuyorlar, bunun da size mail atarak bildiriyorlar. Endişelenilmesi gereken bir durum değil, kulüplerinizden sizin veya ailenizin para olmamış olduğunu belirten bir yazı alıp NCAA'ye yollamanız yeterli. Tavsiyem üniversiteyi Amerika'da okumak isteyen sporcuların en kısa sürede okullarla iletişime geçmesi. Ekim, kasım gibi geçerlerse hem pozisyonlar daha dolmamış olacağı için daha çok koça ulaşırlar hem de işlemlere daha çabuk başlarlar.
 
- Son olarak bundan sonraki hedefleriniz nelerdir?

- Bölümüm Political Science. Bildiğiniz gibi Amerika'da hukuk bölümü yok, fakültenin üstüne LSAT'ye girip law schoola devam ediyorsunuz. Şimdilik aklımda böyle bir şey var. Voleybol konusunda ise takımımla olabileceğim kadar başarılı olup takım için elimden geleni yapmak istiyorum.  

MezunTV - A'dan Z'ye Eğitim