Facebook Twitter

Amerika'nın Tek Türk NLP Eğitmeni Burcu Ünsal ile Keyifli Bir Röportaj

Burcu Ünsal Amerika'daki ilk ve tek NLP eğitmeni. Tabii NLP eğitmenliği Ünsal'ın meziyetlerinden yalnızca biri. Yıllar önce UCLA'de öğrenciyken şimdi aynı okulda hoca olan Burcu Hanım'la en son başarıları ve röportajları hakkında görüştük. Kendisine sorabileceğimiz soruları şimdilik bu minik röportaja sığdırdık. Devamları gelecek.

ucla1Merhabalar. Başarılarınız dur durak bilmiyor. UCLA gibi önemli bir okulda “Leadership Communication Strategies” dersleri vermeye başladınız. Dersler nasıl gidiyor? Kimler katılıyor?

Merhabalar. UCLA Extension’daki “Leadership Communication Strategies” derslerim henüz geçtiğimiz hafta başladı, ve oldukça keyifli geçiyor. Siz de beni sıcağı sıcağına yakaladiniz. (Gülüyor.) Ben kendi adıma, değişime ve gelişime öncülük ettiğim, yeni liderler yetiştiriyor olduğum için inanılmaz mutluyum. Dersleri de alışılmışın oldukça dışında ve eğlenceli bir formatta veriyorum. Esasında, bu derslerin benim kişisel gelişim ve liderlik seminerlerimden tek farkı -UCLA markası altında olmasının dışında- ders sonunda bir hoca olarak öğrencilere liderlik notu verecek olmam. Benim varoluşumun en temel misyonu zaten kendi hayatının lideri olan bireyler yaratmak olduğu için, dilerim ki bütün öğrencilerim A+ liderler olurlar. Katılıma gelince; liderliğin iletişim stratejilerini masaya yatırdığım bu kişisel gelişim dersine, iletişim ve sunum becerilerini geliştirmek ve özellikle iş hayatlarında fark yaratmak isteyen profesyoneller katılıyor. Sınıftaki kültürel çeşitlilik ise oldukça global bir atmosfer yaratıyor. Los Angeles’ta yaşayan Amerikalılar dışında, Kolombiya, Rusya, Ukrayna, Hindistan, Romanya, Kore ve Almanya’dan da dersime katılan öğrenciler var.

Türkiye’de de zaman zaman bu şekilde dersler vermek planlarınız arasında mı?

Hali hazırda, Türkiye’de NLP içerikli iletişim, kişisel gelişim, liderlik ve kişisel marka yönetimi eğitimlerim mevcut. Senede 2-3 kez Türkiye’ye bu eğitim ve seminerlerim için seyahat ediyorum ve geçtiğimiz Nisan ayındaki Türkiye seyahatimde, birkaç üniversite ve eğitim kurumundan iletişim ve liderlik dersleri vermek üzere MBA programlarına katılım teklifi aldım. Fakat, bu ve benzeri uzun soluklu eğitim programları, benim Türkiye’de uzun süre kalmamı gerektireceği için, 2012 senesi içerisinde böyle bir planım yok. Ancak önümüzdeki senelerde, hem burada, Amerika’daki danışmanlık ve eğitim projelerim ve hem de UCLA’deki derslerimle cakismayacak daha kapsamlı bir seyahat stratejisi ile artık Türkiye’deki üniversitelerde de liderlik dersleri vermeyi ve kendi hayatının lideri olan liderler yetiştirmeyi planladığımı söyleyebilirim.

Tüm bu aktivitelere nasıl zaman ayırıyorsunuz?

Herşeyde olduğu gibi, bu da bir seçim. Zaman yönetimi, hayat yönetimidir çünkü geçirdiğimiz her an, hayattır! Ve zaman, insanoğlunun eşit oranda sahip olduğu tek şeydir ve ben, zaman kavramına kendi seçim ve kararlarımla kendi gerçekliğimi yarattığım yaşam eğrisi olarak bakıyorum. Ve kendi zamanımı, hayatımın misyonu, vizyonu ve belirlediğim hedefler doğrultusunda, kendi seçtiğim aktivitelerle geçirme özgürlüğüne sahip olduğum için kendimi çok mutlu hissediyorum. Çünkü bu özgürlüğü de, kendim için yine ben, kendim yarattım.

Anthony Robbins, Richard Bandler gibi önemli isimlerle çalıştınız. Bu isimlere ulaşmak kolay mı? Eğitimlerine katılmak için ne yapmak gerekiyor?

Richard Bandler, NLP kuramının; Anthony Robbins de, NLP’yi bir ileri boyuta taşıdığı “yaşam koçluğu” mesleğinin yaratıcısı olup, dünyanın önde gelen kişisel gelişim gurularıdır. Her ikisinin de bugün halen devam etmekte olan uluslararası seminer ve eğitimleri bulunmaktadır. Evet, esasında gerçekten isteyen ve bu eğitimlere duygusal, zamansal ve finansal yatırım yapmaya hazır olan herkes için bu isimlere ulaşmak ve kendilerinden eğitim almak oldukça kolay. Benim tek yaptığım şey, kendime yapacağım bu entelektüel yatırım için önce “KARAR VERMEK” ve sonra da bu karar doğrultusunda AKSİYON ALMAK oldu. Ve bu eğitimlere katılmak isteyenlerin yapması gereken de aynen bu: önce karar almak ve sonra da bu kararı gerçekleştirmek için aksiyon almak. işte bu kadar basit! Herşeyde olduğu gibi, yine bu da bir seçim.

Her zaman size sorulan bir soruyu tekrar soruyor olacağız ama her defasında yepyeni bir cevaba ulaşacağımızdan eminiz. NLP’ye nasıl başladınız?

Harikasınız! Bu “emin olma” boyutu zaten her zaman bütün farkı yaratan boyut. O nedenle, size bu eminliğinizin karşılığında yepyeni bir cevap veriyorum:
NLP’ye, tamamen bir tesadüf eseri başladım ki, hayatta tesadüflere inanmam; benim için hayatta herşeyin bir sebebi vardır. Bugün geldiğim noktada anladım ki, benim NLP’yle tanışmam bir tesadüf değil, evrensel bir gereklilikti. Bunun için de sevgili abim Ali Cem Ünsal’a müteşekkirim. Çünkü, eğer bundan yaklaşık 10 sene önce, abimin elinde o NLP kitabını görmeseydim belki de bunların hiçbiri olmayacaktı ve ben bugün, UCLA gibi dünyanın en iyi okullarından birinde NLP içeriklerinden yola çıkıp hazırladığım liderlik derslerini veremeyecektim... Kim bilir? Şimdi geriye dönüp baktığımda görüyorum ki, ilk zamanlar, NLP tam olarak ne olduğunu pek de anlayamadığım son derece komplike bir iletişim teorisinden ibaretti. Şimdi ise, hayatımı dilediğim gibi yeniden yaratıp, dilediğim gibi yasayabilmem için bana ışık olan, güç veren ve kendi yaşadıklarım ve başar- dıklarımla diğerlerine de ışık olup, güç verdiğim en temel yaşam felsefem haline geldi. NLP eğitimi almış bir zihnin hayatı, inanın asla eskisi gibi olmuyor. Bu yaşam boyutunu herkesin tecrübe etmesi için elimden gelen herşeyi yapacağım!

burcu-unsalİnsanların size “sunshine (günışığı)” demelerinin nedeni nedir?

Ne tatlı ve ışıl ışıl bir soru. Websitemi incelemişsiniz anlaşılan. (Gülüyor) Denizi ve güneşi bol olan bir “Sunshine” şehirde doğup büyümüş olmamın yanısıra; küçüklüğümden beri, girdiğim her ortamın enerjisini yükselten ve neşesini arttıran renkli bir kişiliğe sahibim. En yakın arkadaşlarımdan tutun da, en kurumsal görevlerde benimle çalışan insanlar bile hep bu ışıltılı enerjimden bahsederler. (LinkedIn’de hakkımda yazılan referanslara bir göz atarsanız ne demek istediğimi siz de anlayacaksınız.) Hatta, uzun yıllar birlikte çalıştığım ve özellikle güzellik markası AVON için birlikte reklam metni hazırladığımız reklam yazarı iş arkadaşlarım, benim “ışıltılı ve pırıltılı” dünyamı çok iyi bilirler ve Burcu Ünsal markası için hep o aynı sloganı kullanırlar: “Miss Sunshine!” Evet, ben de bu yüksek enerjimin ve insanları gülümseten ışığımın son derece farkındayım!  Önceleri farkında olmadığım, tamamen “otomatik” olan bu neşe ve enerji, zamanla farkındalık boyutuna çıktı ve kimliğim haline geldi. Ben de artık kendi bilincimle “Miss Sunshine” olmayı seçiyorum. Markalar yaratıp, markaların iletişimini yönettiğim reklamcılık dünyasında kendime de ışıltılı bir “Miss Sunshine” markası yaratmış oldum sanırım. Be-live in U’nun arka perdesi...

Kitap yazıyormuşsunuz. Ne zaman çıkacak?

Kitabıma evet nihayet başladım! Hem çok eğlenceli, hem de derin NLP ve kişisel gelişim içerikli bomba gibi bir kitap geliyor! 2013’te okuyor olursunuz.
nlp
Anthony Robbins’in “Unleash the Power Within” seminerinde ateşin üzerinden yürümek nasıl bir histi? Size neler kazandırdı?

Ateşte yürüme tecrübemi her hatırladığımda yeniden doğmuş gibi oluyorum; zihnim genişliyor, içim tarifi olmayan muhteşem bir enerji ve güçle dolup dolup taşıyor! Eşi benzeri olmayan bir deneyim ateşte yürümek! İnsana sahip olduğu gerçek kapasitesini hatırlatan, dünyaya ve hayata bambaşka gözlerle baktıran, boyut atlatan bir deneyim! Hayatımdaki en büyük başarılardan biri diyebilirim; çünkü zihnimi doğru şekilde kullanıp istediğim gibi kontrol edebildigimde, hayatta yapamayacağım hiçbirşey olmadığını bir defa daha ve bu defa çok net bir şekilde kanitladim kendime!

Anamur’dan Amerika’ya uzanan yolculuğunuzda ne gibi zorluklarla karşılaştınız?

Anamur’dan Amerika’ya olan yolculuğum...Öyle keyifli, öyle dopdolu bir hayat hikayesi ki... Hani ayrı bir kitap olur yazsam. Kademe kademe...İçinde, eğitimci bir alienin Anamur’da doğup büyüyen, fakat o küçük coğrafyadan bir an önce çıkıp “büyük” coğrafyaları ve gerçek hayatı yaşamak isteyen akıllı ve mutlu bir kızın hikayesi olan, Ankara ve ODTÜ olan, İstanbul ve reklam dünyası olan; UCLA ve Amerika macerası olan; HARVARD ve üst düzey yöneticilik tecrübesi olan, yine Amerika ve bu defa yepyeni dinamikleriyle NLP dünyası, Anthony Robbins, metafizik ve yeniden UCLA, ama bu defa özünde öğrencilik değil “hocalik” olan... ok hoş bir yolculuk gerçekten...Sürekli yükselen grafiğiyle, tam da hayal ettiğim ve yaşamak istediğim gibi!

Bütün bu yaşanmışlıklara, hayatımın zaman çizelgesinde şöyle geriye dönüp baktığımda, zihnime anı olarak seçip kaydettiklerim yaşadığım “zorluklar” değil; daha çok onlarla nasıl başettigim ve yaşadıklarımdan öğrendiklerim...Ve yaratmak istediğim gerçeği, korkularımdan daha çok istediğimde, bir zamanlar sadece hayal olan düşünceleri gerçekleştirme potansiyelim. Bu hep böyledir. Sahip olmak istediğin şeyi, ona duyduğun korkudan daha çok istiyorsan ona doğru adım atarsın. Ya da korkun galip gelir ve yapamadigin şeyler için çeşitli bahaneler, kalıplar yaratır ve “ah keske” ler içinde yaşarsın...

Ben işte bu noktada hep kazandım; hayatta hep isteklerim korkularima galip geldi ve aksiyon alma konusunda hep hayatımın lideri oldum. Sonuç mu? Lise yıllarında Akdeniz’in şirin bir sahil kasabasında “Evimiz Hollywood’da” dizisini izleyip ışıltılı hayaller kuran küçük Burcu, isteklerinin ve hedeflerinin peşinden gitti ve bugün, başka insanları hayallerine kavuşturmak için ışıltı saçıyor; ve evi Hollywood’da.

Hayatta bulunduğu noktadan başka bir noktada olmak isteyen kişilere neler önerirsiniz?

Elbette bunu yaparken kişinin kendini doğru değerlendirmesi ve kendi kimliği ve kendi kaynaklarıyla ilgili doğru kararlar alabilmesi çok kritik. Ne de olsa insanoğlunu, A noktasından B noktasına ulaşması için "yepyeni duygular yaşama" ve daha da özünde "o duyguları yaşayan ve o hedeflere ulaşan kişi olma" isteği yönlendiriyor. Bu da derin bir öz-tanı ve bireysel gelişim yolculuğu anlamına geliyor. Dolayısıyla, bu derin yolculukta, işi kesinlikle uzmanına danışşınlar. Bizim kültürümüzde henüz çok yeni bir kavram fakat; gerçekten iyi eğitimli, insan doğasına hakim ve herşeyden de önemlisi, başarılarını örnek alabilecekleri bir yaşam koçu, bir kişisel gelişim uzmanı ve/veya NLP uzmanına danışıp hayatlarını ve ulaşmak istedikleri hedefleri ciddiye alsınlar. Araştırmalar çoktan kanıtladı, hayatta fark atanlar IQ seviyeleriyle değil, EQ (duygusal zeka) seviyeleriyle fark atıyorlar. Lisanslı NLP Eğitmeni, sertifikalı yaşam koçu ve sertifikalı duygusal zeka koçu olarak, benim 3 ayrı yaşam koçum var. "Yaşam Koçlugu" mesleğinin babası sayılan efsanevi adam Anthony Robbins'in bugün hala onlarca koçu var! Para yönetimi için nasıl bankalara danışıyorsak, yaşam yönetimi için de yaşam koçlarına danışmayı öğrenmemiz gerekiyor! Lider olmak ve fark yaratmak için!

Öğrenciler için özel NLP teknikleri var mı? Eğitimle ilgili sıkıntılar yaşayanlar neler yapmalılar?

NLP öyle kapsamlı bir dünya ki, her kesimden insanın kendi hayatına entegre edebileceği ve kolaylıkla sonuç alabileceği mucizevi teknikler içeriyor. Özellikle de öğrencilere, henüz hayatlarının başındayken NLP eğitimi almalarını şiddetle tavsiye ediyorum. Çünkü NLP öğrenerek aslında kişi kendi zihnini öğreniyor. Neuro Linguistic Programming bir zihni kullanma kılavuzu. Ve benim kişisel NLP tanımım ise: "bilincimizi bilinçaltımıza karşı eğitme bilimi". Yani, "insan mükemmelliği konseptinden yola çıkan ve bilinçaltımızın otomatik tepki ve etkileriyle değil; bilincimizin kuvveti ve sebepleriyle yaşam yaratmayı vadeden mucizevi bir dünya!" Öğrenci, zihnin nasıl öğrendiğini –öğrenme prosesini- öğrenecek. Öğretmen, nasıl öğreteceğini, öğretme prosesini- öğrenecek. Avukat, karşısındaki zihni nasıl daha kolay ikna edebileceğini – ikna etme ve edilme prosesini öğrenecek... İddia ediyorum: NLP daha çok zihinler geliştirecek ve çok hayatlar değiştirecek!

Sizden eğitim almak isteyenler size nasıl ulaşabilirler?

Ben, hem Amerika hem de Turkiye'de, NLP'nin yaratıcısı Richard Bandler'in bizzat imzaladığı ve dolayısıyla bütün dünyada geçerliliği olan NLP sertifika eğitimleri, yine hem NLP'yi hem de Anthony Robbins'in öğretilerini içerik alan kişisel gelişim, yaşam koçluğu, kişisel ve kurumsal iletişim, marka yönetimi ve liderlik seminerleri/eğitimleri veriyorum. Be-live in U markası altında verdiğim eğitimlerle, kişileri kendi hayatlarının lideri olmaya ve kendi içlerindeki gücün ışıltısını yaşamaya davet ediyorum!

Eğitimlerimle ilgili ayrıntılı bilgi edinmek isteyenler www.be-liveinu.com adresinden websitemi ziyaret edebilir ya da dilerlerse Bu e-posta adresi spam robotlarından korunuyor. Görebilmek için JavaScript etkinleştirilmelidir. adresinden direk bana ulaşabilirler. Bu keyifli sohbet için de hem size, hem de 2004'ten beri kişisel gelişim içerikli yazılarımı paylaşabilmem ve sesimi geniş kitlelere duyurabilmem için bana platform oluşturan MezunUSA ailesine çok teşekkür ediyorum.

Mezun okurları için son mesajım: Be-live in U & Let your power shine out!

*** İZİN VERİN, GÜCÜNÜZ IŞILDASIN! *** Burcu Ünsal

Marka ve iletişim Stratejisti, Lisanslı NLP Eğitmeni, Yaşam ve Liderlik Uzmanı

www.be-liveinu.com

Biz de bu keyifli ve ilham verici sobhet için teşekkür ederiz Burcu Hanım.

MezunTV - A'dan Z'ye Eğitim