Facebook Twitter

Amerika Deneyimleri Röportaj Serisi #7

Community College röportajlarımızdan yedincisi.

eydaMerhaba. Öncelikle isminizi öğrenebilir miyim?

Şeyda Aydın.

Neden Amerika ve neden Community College’ları seçtiniz?

Benim alanım Medya, Radyo ve Televizyon. Bu nedenle en iyi olanakların Amerika’da olduğu ilk akla gelen düşünce. Gerçekten de öyleydi. Hollywood’daki deneyimin Türkiye’de bulunamayacağını düşünerek Amerika’ya gittim. Fulbright bursuna başvurdum ve bursu kazandım.

Mezun olduğunuz Community College’ı siz mi seçtiniz? Hangi okula gittiniz?

Fulbright’ın altında CCID denilen kurum okulu seçiyor. Elemeleri geçerseniz bir Community College’a yerleştiriliyorsunuz. Benim dönemimde 360 kişi başvurmuştu.

Kaç kişi elemeleri geçti?

13 kişi.

Peki, yurtdışında okumak isteyen öğrencilere Community College’lar ile ilgili mesajlarınız nelerdir?

Community College’lar hakkında genelde insanların bilgisi yok. Üniversiteler hakkında daha çok bilgileri var. University of Illinois gibi okullar biliniyor.  Community College’lar dört yıllığa geçmek için büyük bir olanak. Dersler üniversite seviyesinde. College’lar orada üniversite olarak geçiyor. Bizdeki gibi lise olarak geçmiyor. Öğretmenler çok yardımcı oluyorlar. Dört yıllığa geçmek için çok büyük bir avantaj.

Burslu gitmeyenler için dahi fiyatları uygun değil mi?

Üniversitelerden çok daha ucuzlar. Sırf bu nedenle Amerikalılar dahi Community College’ları tercih ediyorlar.

Siz Türkiye’ye döndükten sonra eğitiminize devam ettiniz mi?

Şu an İstanbul Üniversitesi’nde devam ediyorum. Radyo Televizyon Bölümünde.

Şu an çalışıyor musunuz? Çalışıyorsanız hangi görevdesiniz? Amerika’daki eğitiminizin iş başvurularınızda etkisi oldu mu?

Bir yapım firmasında çalışıyorum.  Ulusal bir kanala yayın yapıyoruz. Ben yapım koordinatörlüğünü ve kurgusunu yapıyorum. Amerika’daki eğitimimin iş başvurumda etkisi büyük oldu. Öncelikle Amerika’da yapım firmalarıyla nasıl iletişime geçmeniz gerektiğini öğreniyorsunuz.  Aldığım Mass Media dersi en iyi dersti. İngilizceniz de ilerliyor. Community College’larda farklı din ve ülkelerden birçok insan var. Hepsinin aksanı farklı. Örneğin bir süre sonra Hint aksanını anlayabiliyorsunuz.

Genel anlamda Amerika’daki eğitiminizin size ne gibi faydaları oldu?

Hayata, dünyaya bakış açımı değiştirdi. Amerika’yı abartıyormuşuz gibi gözüküyor oysa Amerika’daki deneyimler çok farklı. Hayatınız boyunca unutamayacağınız deneyimler. Ne istediğimi anlamama yardımcı oldu bu deneyim. İkinci bir hedef koymamı sağladı: dünyayı gezmek. Orada farklı milletlerden insanlarla tanışınca coğrafya bilgimi geliştirdi.

Amerika ile ilgili aklınızda kalan en ilginç anınız nedir?

O kadar çok anı var ki. New York’ta yeni yıl kutlanıyordu. Times Square’deydik. İnsanlar birbirleriyle dans ediyorlardır. Çok güzel bir atmosfer vardı.

Community College’ların eğitimi hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Türkiye’de öğrenci öğretmeniyle iyi bir iletişim içindeyse bu “yalakalık” gibi algılanıyor. Amerika’da ise öğretmeninizle iletişim içinde değilseniz dersten kalırsınız. Ben bu durumu çok sevdim. Öğretmenler öğrencileri iyi yönlendirir. Çok ödev verirler. Önce saçma gelir oysa bu ödevler siz farkında size öğretiyor. Türkiye’dekinden çok farklı, ezberci olmayan bir sistem oturtmuşlar.

Sizin eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Dört yıllık üniversite eğitimi almak isteyenler için Community College’lar en iyi seçenek. Bu başarılı eğitim kurumları hakkında önceden öğrencilerin araştırma yapmalarını ve Community College’lara gitmiş kişilerle konuşmalarını öneririm.

Diğer Röportajlar:
İdris Avcı
İpek Pondor

İrem Ceren Kul
Metin Gültekin
Özlem Uzun
Sefa Çaylan
Tansu Cabacı

MezunTV - A'dan Z'ye Eğitim