Facebook Twitter
Hata
  • Besleme verisi yükleme hatası.

Yurtdışında Sınavsız ve Ucuz Üniversite Hayal Değil!

Avrupa Birliği üyesi olan Bulgaristan'da sınavsız ve ucuz üniversite imkanı ile hayal ettğiniz eğitim düşündüğünüzden daha yakın.

bulgaristan_studyplus_rop_1Studyplus Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı'nda eğitim koordinatörü olarak görev yapan Derya Oker ile Bulgaristan'da eğitim, yaşam ve merak edilen konular hakkında konuştuk...

Türk öğrenciler neden Bulgaristan üniversitelerinde öğretim görmeyi tercih ediyorlar?

Bulgaristan, 1 Ocak 2007 tarihinden itibaren AB üyesi olduktan sonra Türk öğrenciler tarafından üniversite eğitimi için en çok tercih edilen ülkelerden biri olmaya başladı.

Eğitim programlarına olan ilgi her geçen yıl artarken geçtiğimiz son 2 yılda 10.000 öğrencinin tercih ettiği eğitim programlarına bu yıl 5.000 öğrencinin daha katılması bekleniyor.

Dolayısıyla, AB üyesi bir ülkede okuma avantajı vardır. AB standartlarının ve kültürlerinin karşılıklı öğrenilmesinden dolayı Bulgaristan üniversitelerinden alınan diplomaların dünya çapında tanınmasına bağlı olarak bu okullardan mezun olan yabancı öğrencilerin başarılı ve saygın bir kariyere sahip olma imkanı vardır.

Bulgaristan üniversiteleri, Avrupa Üniversiteler Birliği (EUA) üyesidir ve diplomaları uluslararası geçerliliğe sahiptir; Dünyanın her tarafında kabul görür ve Türkiye’de YÖK Denkliği var.

Öğrenciler herhangi bir sınava giriyor mu?

Bulgaristan Üniversitelerine giriş sınavsızdır. Türkiye’de gün geçtikçe YGS sınavını kazanmak ve istediğiniz üniversiteye ve bölüme yerleştirilmek imkanı zorlaşmaktadır.

Bu nedenle sağladığı avantajlardan dolayı yurtdışında ve özellikle Bulgaristan üniversitelerinde yüksek eğitim görmek isteyenlerin sayısı son yıllarda artmıştır. Tek şart eğitim düzeyinizi belgeleyen bir diplomadır, başka şartlar ve formaliteler yoktur.

Yani YGS stresi olmadan üniversiteye kayıt olabilirsiniz ve hayalini kurduğunuz bölümde okuyabilme şansına sahipsiniz.

bulgaristan_studyplus_rop_2Eğitim ve yaşam maliyetlerinden biraz bahsedebilir misiniz?

Bulgaristan'daki eğitim maliyetlerini Türkiye ile kıyasladığımızda Bulgaristan çok daha ucuz. Türkiye’de bir özel üniversite ye ödenen iki dönemlik eğitim maliyeti Bulgaristan’da ortalama olarak dört dönemlik bir eğitim giderine tekabül etmektedir.

Ayrıca sınavsız öğrenci kabul etmesi nedeniyle Türkiye'de sınavı kazanamayıp tekrar dershaneye gitmek zorunda olan adayların dershanelere ödeyeceği para, Bulgaristan'da üniversite eğitimi için ödeyeceği ücrete neredeyse eşittir, hatta Bulgaristan'ın bazı şehirlerindeki üniversiteler daha da ucuzdur.

Hazırlık ve lisans programları yıllık sadece 2.000 - 3.000 Euro arasındadır. TIP alanındaysa 5.000 - 6.000 Euro arasındadır. Öğretim ücretleri her dönem başında iki taksit şeklinde ödeme kolaylığı vardır. Hatta çifte vatandaşlığa sahip olan öğrenci adayları eğitim ücretinin % 50 sini ödemektedir.

Bulgaristan'da üniversite eğitimi ve konaklama ücretleri diğer ülkelerle kıyaslandığında daha ekonomik ve gayet uygundur. Aylık yurt kiraları 70 Euro ile 100 Euro arasında değişiyor.Bir öğrenci aylık 250 - 300 Euro ile rahatlıkla geçimini sağlayabiliyor.

Bulgaristan’da eğitim standartları nasıl?

Bulgaristan Avrupa Birliği’nin üyesi olarak AB yasaları ve standartlarına uymak zorundadır. Bu zorunluluklar sağlık, hukuk, kamu ve özellikle eğitim ile ilgili düzenlemelerdir. Bu sebeple Bulgaristan Eğitim Bakanlığı’nın üniversiteler üzerindeki kontrolleri son yıllarda çok fazladır.

Üniversiteler eğitim kalitesini standartların üstünde tutabilmek için sürekli çalışmaktadır, bu da Türkiye’nin yanı başında AB standartlarında eğitim anlamına gelmektedir. Köklü ve saygın üniversitelerdir ve bu üniversitelerinin diplomaları Avrupa Üniversiteler Birliği (EUA) tarafında denk olarak kabul edilmektedir.

bulgaristan_studyplus_rop_3

Bulgaristan’da üniversite diplomaları ayrıca ABD, Kanada, Avustralya ve diğer dünya ülkelerinde de denklik imkanı sağlamaktadır. Uzman eğitim kadrosu ve kaliteli eğitimi ile teknolojik imkanları, konferans salonları ve medikal ve mühendislik laboratuarları, kütüphaneleri ile uluslararası eğitim sağlamaktadır. Üniversiteler kalite güvence ve denetleme prosedürü uygular. Son icat edilen bilimsel buluşların, gelişmiş bilginin ve teknolojilerin, becerinizi ve yetenekliklerinizi geliştirilebilirsiniz.

Bulgaristan üniversitelerindeki tüm öğretim görevlileri ve eğitmenleri uluslararası eğitim kurumların üyeleridirler. Üniversitelerde görev yapan eğitmen-bilim adamları aynı zamanda kendi branşlarında uluslararası planda önde gelen bilim adamlarıdırlar.

Eğitim dili sadece Bulgarca mı?

Dört yabancı dilde eğitim imkanı vardır. Ağırlıklı olarak Bulgarca eğitim verilmektedir ancak eğitim alan öğrenciler bazı bölümleri İngilizce, Almanca veya Fransızca seçebilirler. İsteyenler üniversite düzeyindeki Bulgarcaya ek olarak akademik ve mesleki ufuklarını genişletmek amacıyla bir yabancı dil daha öğrenme imkanına sahip olabilirler.

Eğitimin dilini biliyorsanız, hemen eğitime başlayabilirsiniz. Bulgarca, İngilizce ya da Almanca bilen öğrenci adayları direkt olarak dil hazırlık kursundan geçmeden, eğitim dili seviyeniz üniversitelerde yapılacak olan yeterlilik sınavına göre yeterli bulunursa eğitime üniversitenin birinci sınıfından başlayabilirsiniz.

Diğer Avrupa üniversitelerine yatay geçiş yapmak mümkün müdür?

Bulgaristan üniversiteleri, üniversiteler arası öğrenci transferine olanak sağlayan Avrupa Kredi Transfer Sistemleri’ne (ECTS) dahildir.

ECTS’ye dahil olan üniversiteler öğrencilerine AB eğitim programları, klinik stajlar, ülkede ve yurt dışında bilimsel forumlara katılma imkanı sunar. Dilerseniz daha sonra herhangi bir AB ülkesinde bir başka üniversiteye yatay geçiş yapabilirsiniz.

Diğer avantajlardan da kısaca bahsedebilir misiniz?

Ulaşım kolaylığı öğrenciler için her zaman bir avantajdır. Bulgaristan, Türkiye'ye yakın olduğu için hem ulaşım süresi daha kısadır, hem de ulaşım ücreti daha ekonomiktir.

Kısa tatillerinizi kendi ülkenizde ailenizle birlikte geçirebilirsiniz. Cuma akşamından binip Pazar akşamı dönebiliyorsunuz. Otobüsle yolculuk da yaklaşık 50 TL’dir.

AB ülkelerinde serbestçe dolaşma: Öğrenciler, oturum iznini aldıktan sonra AB ülkelerinde serbest dolaşım hakkına sahip olabiliyorlar. Zaten Bulgaristan’da Schengen vizesine dahil olacağı için Schengen vizesiyle bütün AB ülkelerine başka bir vizeye ihtiyaç duymadan tek vize ile rahatlıkla seyahat edilebilecektir.

Hayat güvenliği ve rahat yaşam için: Bulgaristan güvenli bir ülkedir ve AB ülkelerinden suç ve şiddet oranlarının en düşük olan ülkelerinden biridir. Uyuşturucuya karşı ve ırkçılıkla ilgili olan yasaları titizlikle uygulanıyor.

Türk kültürüne yakın: Bulgaristan’ın Türk kültürüne yakın bir kültürü var. Türk mutfağı aratmayacak kadar Türk lokantalar var. Aynı zamanda Bulgaristan tarihi ve doğal güzelliğe sahip olan bir ülke.

Yurtdışında okumanın öğrencilere kazandırdığı farklı tecrübeleri hepimiz biliyoruz. Peki, mezun olduktan sonra ne gibi avantajlar sağlıyor?

Bulgaristan’a okumaya geldiğinizde kendi başınıza ve bir takım sorumluluklar üstlenecek ve özgürce kararlar alabileceksiniz. Hayata daha objektif bakabileceksiniz.  Mezun olduktan sonra nitelikli insan kaynaklarının ve gelecek nesillerin bir parçası olabilirsiniz.

Bulgar Üniversiteleri ile AB üye ülkelerinin Üniversiteleri arasında uygulama ve kültürlerinin karşılıklı başka ülkelerde ve başka ülke vatandaşları ile birlikte çalışabilme yeteneğine sahipsiniz.

Bulgaristan'da Sınavsız  ve Uygun Üniversite Fırsatları Hakkında Bilgi Almak için Tıklayın!

spikerlik kursu

MezunTV - A'dan Z'ye Eğitim

Mezun Greencard Banner