Facebook Twitter
Hata
  • Besleme verisi yükleme hatası.

İlkokula Başlama Yaşı 69 Aya Çıkarılıyor

TBMM Başkanlığına sunulan kanun teklifiyle ilkokula başlama yaşının 66 aydan 69 aya çıkarılacağını bildirdi. 

Devamını oku...

YKS Sonuçları Sonrası Tercih İçin Bugün Son Gün!

31 Temmuz'da açıklanan 2018-Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçları ardından tercih telaşı başlamıştı. 7 Ağustos'ta başlatılan üniversite tercih süreci ise 14 Ağustos Salı günü yani bugün saat 23.59'da sona erecek. ÖSYM, bu sürenin uzatılmayacağını açıkladı. Peki, üniversite tercih sonuçları ne zaman açıklanacak?

 

 

2018-Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) kapsamında üniversite tercihleri 14 Ağustos Salı günü sona eriyor. Adaylar tercihlerini, T.C. Kimlik Numarası ve şifreleriyle saat 23.59'a kadar ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden bireysel olarak yapabilir. ÖSYM'den yapılan açıklamaya göre, tercih süresi uzatılmayacak. Tercihler internet üzerinden bireysel olarak yapılıyor. Bunun dışında posta, fax, elektronik posta gibi yollarla ÖSYM’ye tercih bildiriminde bulunulamıyor.

YKS kapsamında tercih bildiriminde bulunabilmek için belirlenen barajları aşmak gerekiyor. İki yıllık önlisans programlarından tercih yapabilmek için adayların ilk oturum olan Temel Yeterlilik Testi’ne (TYT) girip 150 ve üzerinde puan alması gerekiyor. TYT’ye katılmayan veya puanı 150’nin altında olanlar ise tercih yapma hakkına sahip değil.

DÖRT YILLIK TERCİH İÇİN 180 VE ÜZERİNDE PUAN ŞARTI VAR
Dört yıllık lisans programları içinse adayların ikinci oturum olan Alan Yeterlilik Testi (AYT) veya Yabancı Dil Testi’ne (YDT) katılmış ve istenen baraj puanını almış olması gerekiyor. Lisans programı tercihi için ise AYT/YDT’den 180 ve üzerinde puan alma koşulu bulunuyor. AYT/YDT’ye katılmayıp TYT’den 150 veya üzerinde alanlar sadece önlisans programından tercih yapabilir. AYT/YDT’den 180 alanlar ise hem lisans hem de önlisans tercihinde bulunma hakkına sahip.

Kaynak: Hürriyet.com.tr

Bakanlık, illerin ‘kız çocukları okullaşma haritası’nı çıkaracak

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından eğitimin her kademesinde kız çocuklarının okullaşma oranının düşük olduğu illerde ev ziyaretleri gerçekleştirilerek, okullaşma oranlarını artırmaya yönelik çalışmalar yürütülecek.

Devamını oku...

MEB’ten liseye geçiş sınavında 80 soru alternatifi

MEB, TEOG sisteminin kaldırılmasının ardından uygulanacak liselere kayıt sisteminde, bu okulların kontenjanlarının Türkiye genelindeki 8’inci sınıf öğrencilerinin yüzde 10’unu geçmeyecek şekilde planlanması öngörülüyor.

Devamını oku...

2 bin öğrenci stadyumda kitap okudu

Batman'ın Kozluk ilçesinde "Batman Her Yerde Okuyor" Projesi kapsamında kitap okuma etkinliği düzenlendi.

Devamını oku...

Eğitime ayrılan bütçe ne kadar olacak?

2018 Yılı Bütçesi Plan ve Bütçe Komisyonu’nda konuşan Maliye Bakanı Naci Ağbal, "gelecek yıl vergi gelirlerinin yüzde 22’sini sadece bu alana harcayacağız" dedi.

Devamını oku...

TEOG Sonuçları Açıklandı

Milli Eğitim Bakanlığınca, TEOG kapsamında 8. sınıf öğrencilerine yönelik düzenlenen birinci dönem ortak sınav sonuçları bugün açıklandı.

Devamını oku...

MEB'in yurt dışı burs programında yeni dönem

Milli Eğitim Bakanlığı, yurt dışına burslu gönderdiği öğrenciler arasında etkin bir network ağı oluşturacak.

Devamını oku...

Eğitim'de yeni 'STEM' modeli

 

 

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), dünyanın pek çok ülkesinde uygulanan ‘STEM’ eğitim modelini Türkiye’ye getirmek için kapsamlı bir rapor hazırladı.

MEB, başta ABD olmak üzere Almanya, Japonya, Çin gibi pek çok ülkede uygulanan ve sorgulayan, araştıran ve üreten nesiller yetiştirmeyi hedef alan “STEM” eğitim sisteminin Türkiye’de uygulanması için harekete geçti.

 


Green Card Başvuruları Başladı.

Mezun Greencard ile Güvenli ve Doğru Başvuru Yapmak İçin Tıklayın!


 

Habertürk'ün haberine göre yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü’nün (YEĞİ- TEK) hazırladığı raporda, STEM modelinin anaokulundan üniversiteye kadar verilmesiyle sorgulayan, araştıran, üreten ve yeni buluşlar yapabilen bir neslin yetiştirilebileceği belirtildi. STEM’in tüm dünya ülkeleri için bir zorunluluk haline geldiği belirtilen raporda, “Öğretmenlerin rolü öğrencilere fen, teknoloji, mühendislik ve matematik derslerinde teorik bilgileri vermek değil, öğrencileri üst düzey düşünme, ürün geliştirme, buluş ve inovasyon yapabilme seviyesine ulaştırmaktır. Bunu yaparken de öğrencinin hata yapmaktan korkmamasını sağlayacak ortamlar sağlanması önemlidir” denildi.

 

SİSTEME GEÇİŞ İÇİN NELER YAPILMALI

* MEB, TÜBİTAK, üniversiteler ve TÜSİAD koordinesinde ortak bir eylem planı geliştirilmeli.

* STEM alanında uzman eğitimcilerin ve akademisyenlerin yer aldığı ve kâr amacı gütmeyen eğitim merkezleri kurulmalı.

* Öğretim programı temelli bir STEM eğitim öğretim programı oluşturulmalı.

* Ders içerikleri STEM eğitimine zaman kalacak biçimde azaltılmalı.

* Merkezi öğrenci seçme sınavlarının öğrencilerin sorgulama, araştırma yapma, ürün geliştirme ve buluş yapma gibi üst düzey becerileri ön plana çıkaracak şekilde düzenlenmesi sağlanmalı.

* FATİH Projesi ile sağlanan etkileşimli tahtalar, tabletler ve EBA olanakları STEM eğitimi için kullanılmalı.

STEM NEDİR?

Mevcut eğitim sisteminden en önemli farkı, deneyerek öğrenme süreçleri. Örneğin fen bilimlerinde bir konu işlenirken sadece kitaptan okunarak geçilmiyor. Konu deney yapılarak öğrencilere öğretiliyor. Aynı konu içerisinde hem matematik hem teknolojik gelişmeler aynı anda işleniyor.

Kaynak:Milliyet

Mezun Olamayan Lise Son Sınıf Öğrencilerine Sınav Hakkı

Mezun olamayan lise öğrencileri için okulların açıldığı hafta sınav yapılacak. Böylece mezun olamayan ancak yükseköğrenime devam hakkı kazanan öğrencilerin mağduriyetinin önlenmesi hedefleniyor.

Devamını oku...

MezunTV - A'dan Z'ye Eğitim

Mezun Greencard Banner