Facebook Twitter

Yurtdışında Okuyan Öğrenciler İçin Konaklama

 Yurt dışında okumak isteyen öğrencilerin birincil sorunlarından biri konaklamadır.

 

 

 Yurt dışında eğitim görmek isteyen öğrenciler için farklı konaklama seçenekleri mevcuttur. Bunlardan biri aile yanında konaklamadır.

 

 Aile yanında konaklama, “homestay” olarak da bilinir. Aile yanında konaklamayı seçen öğrencilerin tek ya da iki kişilik odalarda konaklama seçenekleri mevcuttur. Fakat çift kişilik bir odada kalmanın maliyeti, tek kişilik odalara nazaran çok daha hesaplıdır. Planlanan zamandan önce evden ayrılmak isteyen öğrencilerin bir hafta önceden bu durumu haber vermeleri gerekmektedir.

 

 Çarşaf, havlu, terlik gibi ihtiyaçlar aile tarafından karşılanmaktadır. Banyo ise ortak kullanım alanıdır.

 

 Kahvaltı ve akşam yemeklerini aile karşılar. Ailenin o gün menüsünde ne varsa, öğrenci de onu yemek zorundadır. Fakat domuz eti gibi hassasiyetleriniz olması durumunda bunu aileye bildirirseniz, aile bu konuya duyarlı yaklaşacaktır.

 

 Bu ailelerin yanında kalırken, ailenin kendi kurallarına uymanız gerekmektedir. Kendi yatağınızı toplamak, masayı toplamaya ve bulaşığa yardım etmek, kendi çamaşırlarınızı yıkamak gibi kurallara uymanız gerekir.

 

 Aile yanında kalan öğrenciler, bulundukları ülkenin kültürünü daha yakından tanımaktadırlar. Bunun yanında günlük konuşma diline daha hakim olup, okudukları ülkenin dilini ana dilleri gibi öğrenmektedirler.

 

 Aileler, genellikle çocukları büyümüş  olan yalnız yaşayan yaşlı insanlardır. Okullar genellikle aynı ailelerle çalıştığı için herhangi bir sorun çıkmamaktadır. Fakat bir sorun çıktığı zaman bunu okuduğunuz üniversiteye bildirdiğiniz taktirde başka bir ailenin yanına geçiş yapabilirsiniz.

 

 Bir başka seçenek ise öğrenci yurtlarıdır. Tek, çift veya daha kalabalık oda seçenekleri sunan öğrenci yurtlarında genellikle yemek servisi bulunmamaktadır. Banyolar ise genelde aynı katta bulunan öğrencilerin ortak alanıdır.

 

 Yurtlar okul kampüslerinde bulunduğu gibi, okullara yakın yerlerde de olurlar. Genellikle okullara yakın bulunan yurtlar, aile yanından daha rahat olduğu ve öğrencilerin kaynaşmasına olanak sağladığı için öğrenciler tarafından daha çok tercih edilmektedir.

 

 Diğer bir konaklama seçeneği ise otellerdir. Öğrenim kurumları öğrenciler için sadece kahvaltı hizmeti veren ya da daha lüks otellerde konaklama ayarlayabilmektedirler. Fakat her okul bu hizmeti vermez. Otellerin daha pahalı olması, öğrencileri yurtlara ve aile yanında konaklamaya yöneltmektedirler.

MezunTV - A'dan Z'ye Eğitim