Facebook Twitter

Yurtdışı Eğitim Maliyetleri

Birçok kişi gibi siz de hala yurtdışında eğitim almanın çok zengin olmayı gerektirdiğini düşünüyorsanız, bu  haberimizi okuduktan sonra düşüncenizi değiştireceksiniz.

Her yıl Türkiye'den 100.000 civarında öğrenci yurtdışına eğitime gitmekte... Bu da dünya genelinde Türkiye'yi  yurtdışına öğrenci gönderen 15 ülkeden biri yapıyor. Bilinçlenen öğrencilerle birlikte her sene bu sayı giderek  artıyor ve 2014 yılında bu sayının 100.000'i aşacağı söyleniyor. Türk öğrencilerin en çok ilgi gösterdiği ülkeler  arasında Amerika, İngiltere, Almanya gibi ülkeler yer alıyor. Bunun yanında Rusya, Çin, Malezya, Ukrayna gibi ülkelere de daha uygun maliyetleri nedeniyle ilgi artmaktadır.

Amerika'ya yılda 12.000 civarında lisans ve yüksek lisans öğrencisi giderken İngiltere'de yılda 30.000 civarında Türk öğrenci lisans, yüksek lisans ve dil eğitimi yapıyor. Bu rakamların içinde lisans, yüksek lisans programları ve dil kursları yanında öğrenci değişim programları, stajyerler, Work & Travel, 2+2 (2 yıllık eğitimi bir community college’ta tamamlayıp sonra lisans diploması elde etmek için 4 yıllık bir college’a ya da üniversiteye geçme imkanı) gibi programlara katılanlar yer almaktadır. 

Yurt dışında öğrenim gören bir öğrenci üniversiteye ortalama 10.000 dolar ödüyor. Yıllık masraflarının toplamı ise 20.000 dolara ulaşabiliyor. Üniversite için 30.000 öğrenci olduğu göz önüne alındığında, yurtdışında üniversite eğitimi için yaklaşık 600 milyon dolar harcama yapılıyor. Kalan 70.000 öğrencinin de yıllık ortalama harcaması 10.000 doların üzerinde varsayarsak yurtdışı eğitime Türk öğrencilerin harcadığı ücret yılda yaklaşık 1,5 milyar dolar... Tek bir öğrenci için bu maliyet 30.000 dolar civarında oluyor. Bu da Türkiye'de gideceğiniz herhangi bir özel okuldan çok daha uygun ücrete denk geliyor.

MezunTV - A'dan Z'ye Eğitim