Facebook Twitter

Yabancı Öğrencilere de Genel Sağlık Sigortası Yapılacak

Türkiye'de eğitim gören tüm yabancı öğrenciler talep etmeleri durumunda genel sağlık sigortalısı olabilecek.

 

Türkiye'de eğitim gören tüm yabancı öğrencilere, Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu'nun ilgili maddelerinde yapılan değişikliğin ardından talep etmeleri durumunda genel sağlık sigortalısı olma imkanı tanındı.

Yabancı öğrenciler burslu-burssuz ayrımı yapılmaksızın bu imkandan yararlanabilecek. Söz konusu yasal değişikliklerin Resmi Gazete'de yayımlandığı tarihte ilk kaydını yaptırmış olup Türkiye'de eğitim görmeye devam eden öğrenciler, 29 Mayıs'tan itibaren altı ay içinde Sosyal Sigortalar Güvenlik Kurumuna (SGK) başvurmaları durumunda genel sağlık sigortalı olmaları sağlanacak. Söz konusu sürede başvurmayanlar ise genel sağlık sigortasından yararlanamayacak.

Yeni kayıt yaptıran öğrenciler ise kayıt tarihinden itibaren 3 ay içinde başvurmaları halinde sağlık sigortasına dahil olabilecekler.

Türkiye burslusu öğrencilerin sigorta tescil işlemleri Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanlığınca tek elden yürütülecek. Kendi hesabına öğrenim gören yabancı öğrencilerin sigorta tescil işlemleri ise öğrencilerce gerçekleştirilecek.

Yabancı öğrenciler konuyla ilgili detaylı bilgiyi Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanlığından alabilecek.

Kaynak: Sabah

MezunTV - A'dan Z'ye Eğitim