Facebook Twitter

Yabancı Dil Öğrenirken...

Şüphesiz dil öğrenimi zor ve bitmeyen bir yoldur. Ve kendi kendinizi geliştirmeniz ancak azimle olur.

 

 • Yanlış Yapmaktan Korkmayın!!

Öğrendiğiniz dilde yapabileceğiniz kadar hata yapın. Her zaman doğru cümleler kuramayabilirsiniz. Bırakın öğretmenleriniz yanlışlarınızı düzeltsin, emin olun daha iyi aklınızda kalacaktır...

 •  Anlamadıysanız Sorun!

Derste anlamadıklarınızı öğretmenlerinize sormaktan çekinmeyin. Unutmayın, yeni bir dil öğreniyorsunuz, yepyeni kurallar öğreniyorsunuz. Anlamadığınızda sormanız çok normal...

 • Öğrendiğiniz Dili İlgi Alanlarınıza Sokun!

İnsanlar kendilerine ilginç gelen şeyler hakkında konuşmayı severler. Sizin ilgi alanlarınız nelerdir? Bu konular hakkında bulabildiğiniz kadar kelime öğrenmeye çalışın. Şarkılar dinleyin, internette yabancı sitelerde sitelerde dolaşın...

 • Konuşun ve Dinleyin!

Her zaman hakkında konuşulacak bir şeyler vardır. Arkadaşlarınızla, öğretmenlerinizle konuşun. Eğer ailenizde yabancı dil bilen varsa, onlarla da  konuşarak anlaşmaya çalışın..

 • Kullanıma Dikkat Edin!

Kullanım en basit şekliyle dilin genellikle ve doğal olarak nasıl kullanıldığını ifade eder. Dilin doğal kullanımını öğrenmeye, o şekilde konuşmaya çalışın..

 • Bir Not Defteri Taşıyın!

Yanınızda daima bir not defteri ve kalem bulundurun. Yeni bir kelime duyar ya da okursanız hemen not edin. Daha sonra bu kelimeleri konuşmalarınızda kullanmaya çalışın. Yeni deyimler öğrenin. Yabancı dilleri çalışmanın en eğlenceli yanlarından birisi de deyimleri öğrenmektir. Bu deyimleri defterinize yazın.

 • Bir Şeyler Okuyun!

Başka bir dili öğrenmenin en iyi üç yolu: Okumak, okumak ve okumaktır. Okuyarak yeni kelimeler öğrendiğimiz gibi hali hazırda bildiklerimizi de uygulamış oluruz. Sonraları bu kelimeleri kullanmak, duyduğumuzda anlamak daha da kolaylaşacaktır. Kitaplar, gazeteler, dergiler, ne isterseniz okuyun..

 • Sabırlı Olun!

Herkesin bir ikinci yabancı dil öğrenebileceğini unutmayın, gerçekçi ve sabırlı olun, dil öğrenmenin zaman ve sabır istediğini akıldan çıkarmayın.

 • Yeni Bir Dil Öğrenmek Aynı Zamanda Yeni Bir Kültürü de Öğrenmektir:

Kültürel kurallara karşı rahat olun. Yeni bir dil öğrenirken o kültürün size katı gelebilecek kural ve alışkanlıklarına karşı da duyarlı olun. Öğrenmek için konuşmanız gerekir. Sınıfta ya da sınıf dışında soru sormaktan çekinmeyin.

 • Sorumluluk Alın!

Kendi dil öğrenim sürecinizden kendiniz sorumlusunuz. Yabancı dili öğrenirken, öğretmenin ve kitabın elbette ki önemi vardır ancak en iyi öğretmenin yine kendiniz olduğu kuralını unutmayın. İyi bir öğrenim süreci için amaçlarınızı tespit etmeli ve sizi amaçlarınıza ulaştıracak çalışmaları yapmalısınız.

 • Öğrenme Şeklinizi Organize Edin!

Organize edilmiş şekilde öğrenmek, çalıştığınız şeyleri hatırlamanıza yardımcı olacaktır. Sözlük ve iyi yardımcı materyalleri kullanın.

 • Sınıf Arkadaşlarınızdan da Öğrenmeye Çalışın!

Aynı sınıftaki diğer öğrencilerin sizinle aynı seviyede olması onlardan bir şeyler öğrenemeyeceğiniz anlamına gelmez.

 • Hatalarınızdan Öğrenmeye Çalışın!

Hata yapmaktan korkmayın, herkes hata yapabilir. Eğer soru sorarsanız hatalarınızı yabancı dili öğrenmede kendiniz için bir avantaj haline getirebilirsiniz. Kullandığınız cümleyi daha değişik bir söyleme şekli var mı gibi...

 • Öğrendiğiniz Dilde Düşünmeye Çalışın!

Örneğin bir otobüste giderken nereye gittiğinizi, nerede olduğunuzu, kendinize o dilde tarif edin. Böylece hiçbir şey söylemeden içinizden dil pratiği yapmış olursunuz.

 • Son Olarak Dil Öğrenirken Eğlenin!

Öğrendiğiniz cümle ve deyimlerle değişik cümleler yapın. Sonra yaptığınız cümleyi günlük bir konuşma esnasında deneyin, bakalım yerinde kullanabilecek misiniz? Hayatın tecrübeden ibaret olduğu söylenir ya, yabancı dil öğrenmek tamamıyla öyledir...

Son olarak lütfen KENDİNİZE GÜVENİN, başarı zaten gelecektir….

MezunTV - A'dan Z'ye Eğitim