Facebook Twitter

Türkiye'nin İngilizce Seviyesi Açıklandı

Yeterlilik düzeyleri 5 kategoriye ayrılan testlerde Türkiye'nin İngilizce yeterlilik düzeyi 4'üncü sırada, ''düşüğün biraz üstünde'' konumlandı.

Yeterlilik düzeyinde ilk 10 ülke İsveç, Danimarka, Hollanda, Finlandiya, Norveç, Belçika, Avusturya, Macaristan, Almanya ve Polonya olarak sıralandı.
 
İNGİLİZCE ÖĞRENMEDE NELER ETKİLİ OLUYOR ?
 
Yabancı dili öğrenmede, kültürel benzerliğin yüksek olması öğrenmeyi kolaylaştırıyor. İtalya, Hollanda gibi ülkeler de İngilizce öğrenmek bu yüzden daha kolay. EF yurtdışı programlardan sorumlu başkanı Holzknecht, çocukların İngilizce öğrenmede İngilizce’ye daha fazla maruz bırakılması gerektiğini söylüyor.
 
Türkiye'de İngilizce öğrenmede, İngilizce ile fazla içli dışlı olunmaması önemli bir sebep olarak gösteriliyor.
 
TEKNİĞE ÖNEM VERİYORUZ, KONUŞMAKTA ZORLANIYORUZ
 
Türkiye'nin de dahil olduğu birçok ülkede, İngilizce eğitimde sadece teknik bilgiye önem veriliyor. Dil bilgisi, kelime bilgisi, cümle yapısı gibi şeylere odaklanılıyor. Bundan dolayı öğrenciler konuşmakta, iletişim kurmakta zorluklar yaşıyorlar.
 
LİSTENİN ÜSTÜNDEKİ ÜLKELERDE DURUM
 
Genç yaşta dil öğrenmenin çok avantajı olduğunu kaydeden Holzknecht, çocukların 7-8 yaşına kadar öğrendikleri dilin ana dil düzeyinde olduğunu ancak 8-9 yaşından sonra öğrendikleri dillerin yabancı dil olarak kaldığını belirtti.
 
Türkiye'yi, gelişmekte olan Brezilya, Rusya, Hindistan ve Çin ile karşılaştıran Holzknecht, şunları söyledi:
 
''Rusya ve Türkiye araştırmamızda birbirlerine oldukça yakın bir seviyede. Brezilya çok daha düşük bir seviyede. Çin'in seviyesi de düşük ancak arayı kapatmaya devam ediyor. Hindistan bunlar arasında farklı bir konumda çünkü İngilizce bu ülkedeki resmi diller arasında yer alıyor. Doğru bir sıralama oluşturmak oldukça zor çünkü nüfusun iyi eğitimli kesiminde İngilizce ana dil düzeyinde konuşuluyor. Diğer segmentler ise en altlarda yer alıyor. Bahsettiğimiz 3 pazara kıyasla Rusya ile birlikte Türkiye'nin bu grubun en üst seviyesinde yer aldığını söylemek mümkün"

Kaynak: Milliyet

MezunTV - A'dan Z'ye Eğitim