Facebook Twitter

Tersine Beyin Göçü Hızlandı

Amerika ve Avrupa’daki üniversitelerde araştırmalar yapan bilim insanlarının Türkiye’ye dönüşü son yıllarda hızlandı. Şimdiye kadar 209 araştırmacı geri döndü, 1790’ı ise belli bir süre araştırma yapmak için Türkiye’de. TÜBİTAK tarafından yürütülen çalışmalar sonucunda dönüş yapan araştırmacılar, “İmkanlar arttı, yapacak çok iş var” dedi.

Dünyanın saygın üniversitelerinden Türkiye’ye geri dönüş yapan akademisyenlerin sayısı hızla artıyor. TÜBİTAK bünyesinde yürütülen çalışmalar sonucunda 2007-2013 dönemleri arasında 209 araştırmacı Türkiye’ye geldi. 1.790 bilim adamı da araştırma amacı ile belli bir süre için Türkiye’de. En fazla talep ABD’den oldu. Geri dönen bilim adamları, ”İmkanlar arttı, yapacak çok iş var” diyerek düşüncelerini anlattılar.

TÜBİTAK tarafından başlatılan burs programı ile 2013 yılında yurtdışında yaşayan 172 araştırmacı Türkiye’ye geri dönmek için başvuruda bulundu. Geçen yıla oranla 5 kat artan başvurulardan 83’ü desteklenerek araştırmacıların dönüşü sağlanırken, 42’sinin değerlendirmesi de devam ediyor. Başvuruların yüzde 67’si Amerika Birleşik Devletleri’nden geldi. ABD’yi Almanya, Kanada, İngiltere, Japonya, Avustralya, Avusturya, Hollanda, Belçika, Fransa, İtalya, Bosna-Hersek, Danimarka, Güney Kore, Çin, İsrail, İsveç, İsviçre izledi. Geri dönen bilim insanları, bu kararlarının nedenini projelerine maddi destek verilmesine ve çalışma olanaklarının artmasına bağladı. “Daha yapılacak çok iş var” diyen genç akademisyenler ülkelerinde çalışmaktan mutlu olduklarını anlattı. Dünyanın önemli okullarında burslu eğitim alan ve tecrübelerini Türkiye’de paylaşan bilim insanlarının dönüş hikayeleri için tıklayın.

kaynak: hürriyet

MezunTV - A'dan Z'ye Eğitim