Facebook Twitter

Tatil Şimdi Başladı

LYS maratonu, dün gerçekleştirilen sınavla sona erdi. Türk Dili ve Edebiyatı ile Coğrafya-1 testi sorularını yanıtlayan uzmanlar, "Sınavda yorum yapıp, harita okuyabilen başarılı oldu" dedi.

2013-LYS'lerin son oturumu olan LYS-3'le birlikte sınav maratonu sona erdi. Toplam 649 bin 700 adayın yarıştığı sınav 120 dakika sürdü. Adaylara 80 sorunun yöneltildiği sınavda, Türk Dili ve Edebiyatı ile Coğrafya-1 testi yer aldı. 56 sorunun bulunduğu Türk Dili ve Edebiyatı testi için adaylara 85 dakika, 24 sorunun yer aldığı coğrafya-1 testi için de 35 dakika süre verildi. Son sınavı yorumlayan Uğur Dershaneleri ve Bilfen lisesi öğretmenleri, Türkçe sorularında bilgiyi yorumlayan, coğrafya sorularında ise harita okuma becerisi güçlü olan öğrencilerin başarılı olduğunu belirttiler: Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü öğretmenleri: 2013 LYS Edebiyat soruları Millî Eğitim ders müfredatlarının tamamını kapsayacak biçimde. Geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da edebiyat sorularının 9, 10 ve 11. sınıf müfredatlarının yanı sıra 12. sınıf müfredatının da ayrıntılı olarak irdelenmiş. Dil ve anlatımla ilgili sorular 2013 YGS'de de olduğu gibi anlama ve anlananın yorumlanmasına ilişkin. Bu sınav bizlere bir kez daha, ÖSYM'nin genel kültürü yüksek, yorum gücü gelişmiş ve bilgiyi kullanabilen öğrenci beklentisinde olduğunu gösterdi. Edebiyat soruları da bilgi ağırlıklı olmakla beraber, kuru bilgiyi ölçmekten çok bilgiyi, yorumla harmanlamayı gerektiren sorulardan oluşturulmuş. Sınavda müfredat dışı konulara yer verilmemesine karşın, seçilen sanatçı ve eserlere ilişkin ayrıntılı bilgiler istenmesi, sınavın öğrencileri zorlayıcı bir sınav olduğunun göstergesidir. Sosyal Bilimler Bölümü öğretmenleri: Coğrafya soruları 9, 10, 11 ve 12. sınıf müfredatındaki kazanımlara uygun olarak hazırlanmış. Ağırlık olarak sorular 11 ve 12. sınıf müfredatından sorulmuş. Soru kökleri kolay gibi görünse de seçeneklerdeki çeldiricilerin güçlü olması bazı sorularda öğrencilerin zorlanabileceğini göstermekte. Harita okuma becerisi gelişmiş olan öğrencilerin başarılı olabileceği bir sınav. Bazı sorular, disiplinler arası işbirliğinin önemli olduğunu gösterdi.

Şimdi Sonucu Bekleyecekler
Geçen hafta sonu başlayan Lisans Yerleştirme Sınavları, dünkü yapılan sınavla tamamlandı. Sınavlar boyunca adaylar salonlarda ter dökerken aileleri de heyecanlı bekleyişlerini sınav salonlarının dışında sürdürdü. Aileler dua ederek, kimi zaman da kitap ve gazete okuyarak sınavın bitmesini bekledi. Uzun bir maratonun ardından sınavların tamamlanmasıyla adaylar, sınav sonucu öğrenme, tercih yapma ve kayıt heyecanı yaşayacak.

Kaynak: Sabah

MezunTV - A'dan Z'ye Eğitim