Facebook Twitter

ÖMSS Kura Çekimleri Tamamlandı

ÖSYM, Özürlü Memur Seçme Sınavı (ÖMSS) kurayla yerleştirme işlemini noter huzurun yaptı. Kurayla kamu kurum ve kuruluşlarının ilköğretim, ortaokul, ilkokul düzeyi kadrolarına 591 engelli yerleştirildi.

ÖSYM Başkanı Ali Demir, hak ve adalet ölçüsünde sınav, bilimsel yöntemler ışığında ölçme ve değerlendirme yapan şeffaf bir kurum olduklarını belirterek, 29 Nisan 2012’deki ÖMSS’nin bu ilkeler doğrultusunda yaptıklarını söyledi.

Her özür grubu ve her adayın kendine has istekleri doğrultusunda şekillendirdikleri sınava 60 bin adayın katıldığını hatırlatan Demir, sonuçların açıklanmasının ardından ilk yerleştirmenin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla puan ve kura yöntemiyle yapıldığını ifade etti.

Bugün yerleştirmelerin ikincisinin yapıldığını bildiren Demir, öğlen saatlerinde yapılan puana göre yerleştirmelere 45 bin 982 adayın tercihte bulunduğunu söyledi. Demir, “5 bin 530 kontenjan vardı. Bunların 5 bin 302’si doldu. 5 bin 335 kontenjanın 3 bin 378’i orta öğretim, 1.343’ü önlisans, 614’ü de lisans idi. Bu arkadaşlar önümüzdeki haftadan itibaren işleme başlayacaklar. Kendilerine hayırlı olsun” dedi.

Kuraya göre yerleştirmelerin de ÖSYM’nin şeffaflık ilkesi doğrultusunda yapıldığını vurgulayan Demir, kura için 45 bin tercih alındığını, ancak kadro sayısının 591 olduğunu belirtti. Demir, “Bunun daha fazla olmasını tabii ki gönül isterdi. Ancak olumlu tarafından bakmamız gerekir. 591 kardeşimizi de buradan iş sahibi olarak göndereceğiz. Hayırlı olsun” diye konuştu.

ÖSYM Başkanı’nın butona basarak başlattığı, noter huzurunda yapılan kura çekimini, çok sayıda engelli aday da izledi. Kurayla yerleştirme sonuçları, http://sonuc.osym.gov.tr internet adresinden TC kimlik numarası ve aday şifresiyle öğrenebilinecek.
Yerleştirme işlemine ait sonuç belgesi basılmayacak ve adayların adreslerine gönderilmeyecek.

ÖMSS kura ile yerleştirme sonuçlarını görmek için tıklayınız

ÖMSS tercihe göre yerleştirme sonuçları için tıklayınız

Kaynak: Hurriyet

MezunTV - A'dan Z'ye Eğitim