Facebook Twitter
Hata
  • Besleme verisi yükleme hatası.

Öğrenmenin En Kolay Yolu


Khan Academy
, bilinen tüm eğitim sistemini değiştirip ve özgürleştirmeyi hedefliyor. Online olarak eğitim almak için hiçbir şart yok. Herkes, dünyanın her yerinden, yüksek kalitede, istediği ders konusuna ulaşabilir. Sizler için Khan Academy Türkçe’nin Direktörü Alp Köksal ile röportaj gerçekleştirdik.

 

“Her ay 10 milyon öğrenci Khan Academy ile öğreniyor”

Khan Academy, herkese, her yerde, dünya standartlarında ve ücretsiz eğitim imkanı sağlayabilmek ve eğitimde fırsat eşitliğini güçlendirebilmek amacıyla kurulmuş, kar amacı gütmeyen bir online eğitim platformudur. Salman Khan tarafından kurulan Amerika’da kurulan Khan Academy, şu anda verdiği 365 milyon ders ile dünyanın en büyük online sınıfı olarak biliniyor. Her ay 10 milyon öğrenci Khan Academy ile öğreniyor, 150.000 öğretmen ise Khan Academy’den derslerinde faydalanıyor. Eğitim reformunun öncüsü olarak da anılan Khan Academy bugün okullarda yaygın olarak kullanılıyor, öğretmen ve öğrencilerin birebir vakit geçirebilmelerine yardımcı oluyor ve dersleri daha interaktif, daha eğlenceli bir deneyime dönüştürüyor.

STFA, 75. kuruluş yılı olan 2013’ün Kasım ayında Khan Academy’i Türkçe’ye kazandırdı. Khan Academy Türkçe, STFA’nın Bilimsel ve Teknik Yayınları Çeviri Vakfı tarafından bir sosyal sorumluluk projesi olarak hayata geçirildi. 1992 yılından beri STFA sponsorluğunda faaliyet gösteren Bilimsel ve Teknik Yayınları Çeviri Vakfı, 2012 yılında karşılıklı yapılan bir anlaşma ile dünyanın en büyük ücretsiz öğrenim platformu olan Khan Academy’nin temsilcisi konumuna geldi. Vakıf, bugüne kadar 2500’e yakın Khan Academy dersini Türkçeleştirdi ve www.khanacademy.org.tr  adresinde yayınlamaya başladı. Khan Academy Türkçe, kısa bir sürede 1 milyondan fazla ders verdi.

 

“Khan Academy’i, ‘öğrenmek isteyen’ herkes kullanabilir”

Khan Academy’nin kuruluş amacı, öğrenmek isteyen herkesin, istediği an ve istediği yerde, istediği hızda, dünya standartlarında bilgiye ve kişiye özel eğitime eşit şartlarda ve bedelsiz olarak ulaşabilmesini sağlamak. Khan Academy kişiselleştirilmiş eğitim anlayışıyla herkese kendi hızında ve ustalaşarak öğrenme şansı sunuyor. Dolayısıyla Khan Academy’i, “öğrenmek isteyen” herkes kullanabilir. Öğrenciler okulda öğrendikleri bilgileri pekiştirmek, eksiklerini telafi etmek ya da sınavlara hazırlanmak için; öğretmenler teknolojik bir eğitim aracı ile daha interaktif bir ders işlemek ve öğrencinin “öğrenme” sürecini sahiplenmesine yardımcı olmak için; veliler ise çocuklarına ders çalıştırmak ya da merak ettikleri bir konuda yeni bilgiler öğrenmek için kullanabilirler.

İlkokul Seviyesinden Üniversite Seviyesine Tüm Dersler Burada

Khan Academy’de ilkokul seviyesinden üniversite seviyesine; ya da okul müfredatından bağımsız olarak finanstan sanat tarihine birçok alanda ders bulunuyor. Örneğin matematik, organik kimya, fen bilimleri, sosyal bilimler, iktisadi bilimler, tıp, astronomi, bilgisayar bilimi gibi geniş bir alanda, 1+1’den diferansiyel denkleme, organik kimyadan tıp bilimine, 7’den 70’e hitap eden bir yelpazede eğitim videoları bulunuyor.

Khan Academy Türkçe, bir STFA vakfı olan Bilimsel ve Teknik Yayınları Çeviri Vakfı tarafından Türkçeleştiriliyor. Birçok gönüllü çevirmen, öğrenci, öğretmen ve sanatçı Khan Academy’nin Türkçeleştirilmesine destek sağlıyorlar.

Öğretmensiz Olur mu? Güvenilir mi?

Online eğitimde tartışmaların en çok yoğunlaştığı konu genellikle bilgi güvenliği ve kaynakların güvenilirliği. Tartışılan bir diğer konu ise öğretmensiz bir ortamda eğitimin gerçekleşip gerçekleşemeyeceği.

Öncelikle internette ulaşılan bilginin doğruluğundan emin olmak için, arkasında güvenilir kurumların yer aldığı, global anlamda çok kişinin tercih ettiği online eğitim platformlarını tercih etmek önemli.

Tek başına online eğitimin, okuldaki eğitimin yerini tutamayacağına, bir öğretmenin yerini dolduramayacağına inanıyoruz. Bugün de örneklerini görmeye başladığımız gibi gelecekte öğrenim alma yöntemleri değişecek ama hiç bir zaman yeni yöntemler öğretmeni sistem dışında bırakmayacak. Yeni dünyada online eğitim platformları birer eğitim aracı olarak eğitim sistemine entegre olacaklar. Khan Academy’nin amacı eğitimin bir kısmını online’a taşıyarak sınıfta öğretmene zaman kazandırmak, öğrenci ile öğretmenin birebir geçirdikleri zamanı artırabilmek; 21. Yüzyılın dünyamıza kazandırdığı teknolojiler ile daha etkin bir eğitim için insan faktörünü ön plana çıkarabilmek. Dolayısıyla; gelecekte de Khan Academy hem öğretmeni güçlendirecek bir eğitim aracı, hem de öğrencilerin okulda öğrendiklerini destekleyebilecekleri bir kaynak olarak kullanılacak.

“Türkiye’de Hızla Yayılıyor”

Dünya genelinde Khan Academy’de bugüne kadar 365 milyondan fazla ders verildi, 150 bin eğitimci derslerinde Khan Academy’den faydalanıyor, her ay 10 milyon öğrenci Khan Academy ile öğreniyor.

Dünyadaki büyüme trendlerine baktığımızda Türkiye’de de bunun hızla yayılacağına inanıyoruz, bunun için çalışıyoruz. Khan Academy Türkçe dersleri Milli Eğitim Bakanlığı’nın Eğitim Bilişim Ağı’nda yer alıyor. Khan Academy Türkçe-Turkcell Akademi işbirliği sonucunda daha çok öğrenci, öğretmen ve okula ulaşacağız. Khan Academy Türkçe’nin kısa sürede 1 milyonuncu derse ulaşması da bu yaygınlaşmanın hızı konusunda umut veriyor.

Geleceğin Eğitim Sistemi Şekilleniyor

Eğitim oldukça geniş ve gelişmeye açık bir alan. Bu nedenle eğitim teknolojilerini ve yöntemlerini faydalı bir biçimde geliştiren olumlu tüm modellerin, geleceğin eğitim sisteminde örnek teşkil edeceğini düşünüyoruz.  Khan Academy de, öğrenciler ve öğretmenler için açık ve ücretsiz bir kaynak. Khan Academy sayesinde öğrenciler; okulda öğrendiklerini bireysel olarak pekiştirebiliyor; öğretmenler ise 21. Yüzyıl’ın kazandırdığı gelişmiş teknolojileri eğitimle bütünleştirebiliyor. Khan Academy, alışılagelmiş eğitim sisteminin dışında bir yöntem sunması nedeniyle dünyadaki eğitim reformunun öncüsü olarak biliniyor. Bu özellikleriyle de geleceğin eğitim sistemi için şimdiden bir örnek olduğunu söylemek mümkün. Bugün dünya çapında gerçekleşen eğitim reformunda Khan Academy’nin önemli bir rol üstlenmesi, Bill Gates’in Khan Academy’yi “Geleceğin eğitim sistemi” olarak nitelendirmesinin bir sebebi olabilir.

Tüm Ekip Gönüllülerden Oluşuyor

Khan Academy, eğitimde fırsat eşitliği ilkesiyle sadece bağışlar ve iş ortaklıkları ile faaliyet gösteren ve kar amacı gütmeyen bir kuruluş. Aynı şekilde, kar amacı gütmeyen bir organizasyon olan Khan Academy Türkçe, STFA grubunun sponsorluğunda, bir STFA vakfı olan Bilimsel ve Teknik Yayınları Çeviri Vakfı tarafından Türkçeleştiriliyor. Birçok gönüllü çevirmen, öğrenci, öğretmen ve sanatçı Khan Academy’nin Türkçeleştirilmesine destek sağlıyorlar ve şu ana kadar Türkçeleştirilen 2500’e yakın ders www.khanacademy.org.tr adresinde yayınlanıyor. Khan Academy Türkçe, her geçen gün artan gönüllü birey ve kurumların destekleriyle büyümeye devam ediyor. 

Bundan Sonraki Projeler Neler?

MEB, Turkcell Akademi gibi işbirlikleri ile Khan Academy Türkçe’nin kullanımını yaygınlaştırmayı hedefliyoruz. Yeni işbirlikleri ile toplumun her kesimine ulaşmayı ve ücretsiz olan derslerimizden herkesin yararlanabilmesini sağlamayı amaçlıyoruz. Türkçe eğitimde fırsat eşitliğine, daha özgür ve yenilikçi bakış açısının güçlenmesine katkı sağlamak en büyük hedefimiz.

Bu ay 1 milyonuncu dersini veren Khan Academy Türkçe’deki video çeşitliliğini ve sayısını artırmak diğer bir hedefimiz.

Khan Academy Türkçe’nin interaktif alıştırmalar ve raporlama sistemi gibi diğer gelişmiş özelliklerin bu sene içerisinde Türkçe olarak sunulması için çalışmalarımız hızla devam ediyor. Khan Academy’nin Türkçeleştirmekte olduğumuz gelişmiş ve yeni özellikleri öğrencinin seviyesini tespit ederek uygun derslere yönlendirebilecek; kendisine en uygun hızda, eksiksiz ve ustalaşarak öğrenebilmesini sağlayacak. Diğer yandan Türkçeleştirilmiş raporlama sistemi sayesinde öğrenci kendi gelişimini, veliler ise çocuklarının gelişimlerini kolayca takip edebilecekler. Öğretmenler de hangi öğrenci hangi konuya ne kadar hakim, dersini ne kadar çalıştı gözlemleyebilecek ve sınıfa geldiğinde öğrencilerin kişisel ihtiyaçları doğrultusunda kişiye özel ilgi gösterme şansına sahip olacak.

Kişiselleştirilmiş bir eğitim anlayışı ile Türkçe eğitime yenilikçi bir bakış açısı sunan Khan Academy Türkçe’nin önümüzdeki süreçte Milli Eğitim Bakanlığı, Milli Eğitim İl ve İlçe Müdürlükleri ve Özel Okullar Birliği’nin de destekleriyle daha çok okula ulaşması önemli hedeflerimizden bir tanesi. Şu anda Robert College, TED İstanbul Koleji, Feyziye Mektepleri, Işık Lisesi, Doğa Koleji ya da Gaziantep Kolej Vakfı Lisesi gibi saygın okulların öğretmenleri Khan Academy’yi sınıflarında kullanmaya başladılar bile.

 

MezunTV - A'dan Z'ye Eğitim

Mezun Greencard Banner