Facebook Twitter

Neden Polonya'da Eğitim?

Polonya, eğitim kalitesiyle kendini kanıtlamış bir Avrupa ülkesidir. Polonya üniversiteleri bünyelerinde birçok yerli-yabancı profesöre sahiptir. Dünya’da birçok çalışmaya katılmış, başarıları Nobel ve dünyaca ünlü birçok ödülle ispatlanmıştır.

Polonya'da eğitim standartları yüksektir, üniversitelerinin YÖK denkliği vardır ve üniversitelerinden alınan diploma, tüm AB ülkelerince tanınmaktadır.

Polonya okumak için harika bir ülkedir. Burada içlerinden istediğinizi seçebileceğiniz,uygun fiyatlı bir çok program bulabilirsiniz. Polonya üniversiteleri ucuz ve kaliteli bir eğitim imkanı sunmakta ve yabancı öğrencileri memnuniyet ile karşılamaktadırlar. Polonya şehirleri ise okumaya uygun şartları sağlamanın yanında birçok da atraksiyon sunmaktadırlar.

Eğitimin toplam maliyeti, Türkiye'deki özel üniversitelerin eğitim maliyetine kıyasla çok daha uygundur. Türkiye’deki vakıf üniversitelerine ödeyeceğiniz ücretten daha fazla ödemeden istediğiniz bölümde eğitim alabilirsiniz.

Polonya üniversiteleri YÖK tarafından tanınmaktadır. Polonya üniversitelerinden mezun olan bir öğrencinin sahip olduğu diplomanın Türkiye’de geçerliliği vardır.

Lisans veya yüksek lisans mezunu olan her yabancı ögrenciye, 2 yıl çalışma ve oturum izni verilir. Polonya’nın, ülkedeki üniversitelerden mezun olan yabancılara verdiği çalışma izni sayesinde Polonya’nın lider şirketlerinde çalışma fırsatını yakalayabilirsiniz. Böylelikle Avrupa Birliği’nde staj ve kariyer başlangıcı yapma imkanı elde etmiş olursunuz.

Polonya’daki herhangi bir üniversiteden mezun olduğunuzda ALES, GRE, GMAT gibi bir akademik sınav engeline takılmadan direkt Yüksek Lisans veya Doktora programına geçiş yapabilirsiniz.

Eğer Polonya’da eğitim görmeyi tercih etti iseniz, Polonya Devlet Bursu Bursuna başvurabilirsiniz.

Burslar

Polonya’da okumak az bir fiyata kaliteli eğitim almak demektir. Ek olarak, uluslararası öğrencilere verilen burslar ve de indirimlere başvurabilirsiniz. Örnek olarak, Polonya Hükümet Bursu sadece eğitim ücretinizi karşılamakla kalmaz, bunun yanında size aylık olarak belli bir meblağ da katkıda bulunur,bununla gündelik giderlerinizi karşılayabilmeniz mümkün olur. Hükümet bursları belli bir süreliğine verilmektedir. Fakat, bu süreyi eğitim hayatınızın geri kalanını da kapsayacak şekilde uzatılması için başvuru yapabilirsiniz.

Polonya Şehirleri

Polonya’daki şehirlerin nasıl farklı özelliklere sahiptir.Ülkenin doğusunda bulunan şehirler, batısında bulunan şehirlerden faklılardır. Aynı şekilde kuzeydekiler ve güneydekiler de farklılaşmaktadırlar. Atmosfer,mimari ve şehircilik bakımından hepsi de birbirinden farklıdırlar. Bu farklılıklar ülkenin karışık geçmişi ve de doğu ile batı kültürlerinin ikisinden de etkilenilmesinden kaynaklanmaktadır.

Polonya’daki şehirlerin nasıl farklı özelliklere sahiptir.Ülkenin doğusunda bulunan şehirler, batısında bulunan şehirlerden faklılardır. Aynı şekilde kuzeydekiler ve güneydekiler de farklılaşmaktadırlar. Atmosfer,mimari ve şehircilik bakımından hepsi de birbirinden farklıdırlar. Bu farklılıklar ülkenin karışık geçmişi ve de doğu ile batı kültürlerinin ikisinden de etkilenilmesinden kaynaklanmaktadır.

Wroclaw şehri batı Polonya’nın çok özel bir şehridir.Şehirde bir çok kültürel etkileşimin izlerini bulabilirsiniz, en baskın olarak da Alman ve Leh izleri, ama aynı zamanda Çek , Avustuya ve Yahudi izlerini de görmek mümkündür. Polonya üzerine uzmanlaşmış İngiliz tarihçi Norman Davies , Roger Moorhouse ile beraber yazdıkları “Microcosm”(Küçük Evren) kitabında Wroclaw’a Orta Avrupanın “Küçük Evreni” ismini takmıştır. Wroclaw’ın Old City bölgesi kültürel ve de sosyal merkezi konumundadır. Burada sadece Polonya’dan değil, tüm dünyadan gelmiş çok sayıda öğrenci bulunmaktadır. Wroclaw’ın havası Avrupa’nın diğer akademik şehirlerine benzemektedir.

Diğer bir yanda Lublin de bir kaç tane üniversiteye ev sahipliği yapmasına rağmen; daha değişik bir öğrenci şehridir. Doğu ve Batı’nın mükemmel birleşiminin çok iyi bir örneğidir.Lublin yüzyıllar boyunca Polonya Yahudileri’nin en önemli ve eski merkezi olmuştur. Polonya’nın Kudüs’ü ya da , Israil’in Ana’sı olarak adlandırılmasına şaşmamak gerekir. Tarih meraklıları için Lublin görülmesi gereken bir şehirdir. Orta çağdan kalma şehir duvarları, Rönesans dönemi yapılarının yanında yer almaktadır. the KUL Catholic Universitesi’ne eşlik eden güzel park , dinlenmek için oldukça iyi bir seçim olabilir. Coşkulu öğrenci hayatını da seviyorsanız Lublin’de hayalkırıklığı yaşamayacaksınız.

Ülkenin başkentinde de en büyük şehri olan Warszawa (Varşova) ise bambaşka bir hikayedir! Bu şehirde de bir çok farklı üniversite olmasına rağmen diğer küçük şehirlerde olduğu gibi “Öğrenci Hayatı”nı aynı şekilde hissetmessiniz. Bu şehirde zilyonlarca yapcak şey bulacaksınız! Hem de ne tarz müzik dinlediğiniz ya da ne tarz eğlenceden hoşlandığınız önemli değil, zevkinize göre her tür eğlence sizi bekliyor. Müzeler,galeriler,klüpler ve kafeteryalar,gece kulüpleri, özel tiyatrolar.... Adını siz koyun! Varşova herşeye sahip! Tarihsel açıdan Varşova, İkinci Dünya Savaşı sırasında tamamen yıkılmıştır. Harap edilmemiş tek taraf, Praga bölgesinin sağ kısmıdır, ki bu bölge şu anda kültürel bir kalkındırma içerisindedir. Şehrin Old City (Eski Şehir) kısmı 1950’lerde tekrar yapılmış olsa da, ne yazık ki Varşova’lılar için tekrar hayatın merkezi olamamıştır, bu da Varşova’nın diğer bir karakteristiğidir. Diğer bir çok Leh şehrinde,kültürel ve sosyal hayat Old Town ve Market meydanlarında konuşlanmıştır.

Krakow mükemmel tarihi binaları ve Avrupa’nın en büyüm Market Meydanı(alanda şehrin tarihini anlatan bir mutimedya gösterisi yeni açılmıştır.) ile çok özel bir atmosfere sahiptir. Krakow eskiden Polonya’nın başkenti ve de kralların evi idi. Şimdilerde ise önemli bir öğrenci kenti ve de iş şehri halini almıştır.Krakow Polonya’nın en eski, Orta Avrupa’nın ise ikinci en eski üniversitesine ev sahipliği yapmakla ünlenmiştir. Jagiellonian University’si 14.yy’da kurulmuştur!

Bir başka çok güzel Polonya şehri ise Baltik kıyısında bulunan Gdansk’tır. Bu şehir tersanenin ve de 1980’de Lech Walesa’nın Polonya Ticaret Birliği’ni ve dayanışmayı başlattığı şehirdir. Bunun sonucunda 1989’da Komünizm çökmüştür. İlgi çekici Old City şehrin cazibe merkezlerinden biridir. Gdansk diğer iki kıyı şehri olan Sopot ve Gdynia ile beraber Tri-city olarak adlandırılan bölgeyi oluşturur.

 

MezunTV - A'dan Z'ye Eğitim