Facebook Twitter

Milli Eğitim Bakanı Avcı, Soruları Cevaplandırdı

Bakan Avcı: "(Okullarda ibadethane açılması) İhtiyaç olan okullarda bu tip hizmetler verilecek. 'Açılabilir' diyoruz. İhtiyaç olan yerlerde açılabilir. Ama ibadet zorunlu değil"


Milli eğitim Bakanı Nabi Avcı, okullarda ibadethane  açılmasına ilişkin, "İhtiyaç olan okullarda bu tip hizmetler verilecek.  'Açılabilir'diyoruz. İhtiyaç olan yerlerde açılabilir. Ama ibadet zorunlu değil"  dedi.
 
Avcı, Balgat Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'ndeki 2014-2015  Eğitim-Öğretim Yılı Açılış Töreni sonrası basın mensuplarının sorularını yanıtladı.
 
Öğretmen Strateji Belgesi'ne ilişkin Avcı, bunun kendilerinin de  önceki bakanların da üzerinde titizlikle çalıştığı bir konu olduğunu belirtti.
 
Aralık ayında Milli Eğitim Şurasını toplayacaklarını ifade eden Avcı,  "Şuranın 4 ana temasından biri de öğretmen niteliğinin arttırılması. Şurada da bu  konuyu enine boyuna ilgili bütün paydaşlarla, uzmanlarla, akademisyenlerle,  uygulamadan gelen arkadaşlarımızla, öğretmenlerimizle elden geçirdikten sonra  Ocak içinde strateji belgemizi açıklamış oluruz" dedi.
 
"İbadet etmek zorunlu değil"
"İbadethaneler ilkokullardan itibaren mi kurulacak" sorusu üzerine  Avcı, birçok okulda öğretmenlerin ve isteyen öğrencilerin ibadet edebilmeleri  için ayrılan yerler bulunduğunu, ancak bunların genellikle Bodrum katlarında  uygunsuz yerler olduğunu söyledi. Nabi Avcı, "Onu netleştirmek için  yönetmeliğimizde gün ışığı alabilir yerlerde bunların açılması gerektiğini  vurguladık. İhtiyaç olan okullarda bu tip hizmetler verilecek" diye konuştu.
 
Gazetecilerin "Zorunlu mu" sorusu üzerine Avcı, "İbadet etmek zorunlu  değil" karşılığını verdi.
 
"Okullarda ibadethaneyi zorunlu hale getirecek misiniz?" sorusuna  Avcı, "Açılabilir 'diyoruz. Açılabilir. İhtiyaç olan yerlerde açılabilir. Ama  ibadet zorunlu değil" karşılığını verdi.
 
Meslek okullarına teşvik
Basın mensuplarına "Bu okulda ne okutuluyormuş" sorusunu yönelten  Avcı'ya gazeteciler, "mekatronik ve mobilya tasarımı" karşılığı verdi.
 
Bakan Avcı, bunun üzerine  okulda okutulan alanları saydı.
 
"Sayı da nitelik de arttırılacak"
Nabi Avcı, "Talep artarsa endüstri meslek liselerinin sayısı  arttırılabilir mi?" sorusu üzerine, hem sayıyı, hem kaliteyi hem de yönetim planını artırıp, değiştirmeyi düşündüklerini söyledi.
 
Avcı, şunları kaydetti: "Bizim Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Odalar Birliği ve sektör  temsilcileriyle geliştirdiğimiz projeler var. Bunlardan bazıları uygulamaya  girdi. Organize Sanayi Bölgelerinde sektörle işbirliği halinde istihdam garantili  meslek teknik liselerimiz var. Buralardan mezun olan çocuklarımız zaten  stajlarını da içinde bulundukları organize sanayi bölgelerinde yaptıkları için  sektörle çok yakın ilişki içinde oluyorlar ve mezun olur olmaz çok uygun  ücretlerle iş buluyorlar. Buranın mezunları resmen kapışılıyor."
 
Bu okullara bölümüne göre öğrenci başına 3 bin 500 lirayla 5 bin 500  lira arasında değişen teşvik sunduklarını aktaran Avcı, özel okullara verilen  teşvikten ayrı olarak 2 yıldır organize sanayi bölgelerinde açılan meslek  liselerine destek verdiklerini ifade etti.
 
Sektörün bu okullardan mezun öğrencilerden memnun olduğuna işaret eden  Avcı, "Önleri çok açık. İstihdam garantili. Bu okullarımızın her birinin o düzeye  gelmesi için de önümüzdeki dönemde çok yoğun çalışacağız" dedi.
 
Avcı, meslek okullarının, endüstri meslek liselerinin ve mesleki  teknik liselerin gelecek yıllarda ciddi yarışlara konu olacağını, çünkü istihdam  garantisi bulunduğunu, meslek eğitimi verdiklerini ve buradan mezun çocukların  sektörde uygun koşullarda iş bulabildiğini söyledi.
 
Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi çerçevesindeki nakillere  ilişkin son durumun sorulması üzerine Avcı, "En son geçen hafta açıkladığımız  kontenjan 39 bin 37 idi. Bir rahatlama var. Biliyorsunuz nakil talepleri Eylül  sonuna kadar devam edecek. Nakil talebi almaya devam ediyoruz" diye konuştu.
 
Nakil yaptıracak öğrencilerin bir hafta devamsızlık kaydı alınmayacak
İstemedikleri okullara yerleştirilen öğrencilere ilişkin haberleri  takip ettiklerini belirten Avcı, şöyle devam etti: "Basında yer alanların hepsi tahmin ettiğimiz gibi zaten bir özel  okula gidecekleri için sisteme girmemişlerdi. O tercih ettikleri özel okullara  zaten kayıtlarını yaptırdılar. Orada da bir sorun yok. Yani kimseyi istemediği  bir okulda zorla tutmuyoruz. Buna hem hakkımız yok, hem de sistem buna müsait  değil. Nakil süreçleri devam ediyor. Burada önemli olan, bu hafta 9. sınıfta olup  da başka bir okula nakil talebinde bulunmuş olan öğrencilerin devam kaydı  tutulmayacak. Yani onların bu haftası devamsızlıktan sayılmayacak. Ama  hangilerinin? Dokuzuncu sınıfta olacak ve nakil talebinde bulunacak. Bu  öğrencilerimiz nakil işleriyle uğraştığı için, nakil olmak istediği, kontenjanı  müsait olan okula gidip e-okul sistemi üzerinden kaydını yaptıracak. Yine de 'o  okulda mı, bu okulda mı' karar verememiş olabilir. 'Üç gün buraya bakayım, beş  gün öteki tarafan bakayım.' Tercih için böyle bir şey yapabilir. O bakımdan bu  öğrencilerimizin bir haftalık devam kaydını tutmayacağız."
 
Meslek liselerinin de ailesinin iş yeri bulunanlara tanınan  kolaylıkların sorulması üzerine Avcı, "Bölüm seçerken, 10 ve 11. sınıfta eğer öğrencinin ailesinin bir işletmesi varsa ve o aile işletmesi sahibiyseler  babasının mesleğini sürdüreceğini varsayarak ona öncelik veriyoruz" dedi.
 
 
"Sınavsız geçiş hakkı mı" sorusuna da Avcı,  şu karşılığı verdi: "Okul içinde bölüm seçerken. Yani 10 ve 11. sınıfta bölümleri  seçerken. 9. sınıfta dersler ortak. 10. sınıftan itibaren bölümler seçilmeye  başlanıyor. O bölüm seçimi esnasında çocuk diyebilir ki 'Babam mobilyacı, ben  mobilya tasarımı bölümüne gitmek istiyorum.' O yüzden onu oraya öncelikle  yönlendiriyoruz. Baba mesleğini veya anne mesleğini sürdürebilsinler diye.  Anneden ve babadan o mesleğe zaten aşinalığı olduğunu varsayarak. Anne ve baba da  mesleğini severek yapıyorsa çocuklarının kendi mesleğine devamını ister. Kolaylık  sağladık" diye konuştu.
 
Avcı, 40 bin öğretmen atamasını Cuma günü gerçekleştirmiş olacaklarını  hatırlatan Avcı, "Onlar haftaya başlayacak. Onlara da şimdiden başarılar  diliyorum" dedi.

 

Kaynak: Milliyet

MezunTV - A'dan Z'ye Eğitim