Facebook Twitter

Koç Üniversitesi GSVC ile Sosyal Girişimciler Arıyor

Yarışma, yüksek lisans öğrencilerinin yerel veya küresel sosyal sorunların çözümüne yönelik girişimci fikirlerini hayata geçirmesi ve iş planı hazırlamayı deneyimlemeleri için fırsat sunuyor. Küresel finali başarıyla geçen proje 50.000 Dolar ödül kazanacak.

Koç Üniversitesi’nin bölgesel ortak olarak bu yıl üçüncüsünü organize ettiği ve sosyal sorunlara bir çözüm fikri geliştirmeyi hedefleyen Küresel Sosyal Girişimcilik Yarışması (Global Social Venture Competition’ın – GSVC)bilgilendirme toplantıları 22 Ekim’de başladı.  GSVC, hem finansal açıdan sürdürülebilir, hem de sosyal açıdan en yüksek potansiyele sahip katma değerli projeleri ödüllendiriyor. Yarışmaya başvurabilmek için yarışma ekibinin en az bir üyesi yüksek lisans öğrencisi olması gerekiyor. Yarışma, sosyal girişimcilerin, çevre, sağlık, eğitim, şehirleşme, sosyal adalet gibi küresel veya yerel sorunlara yönelik sürdürülebilir, katma değeri olan fikirlerini iş planına dökmesi için bir ortam sunuyor. Küresel finalde başarılı olan proje 50.000 Dolar desteğin sahibi olacak.
 
UC Berkeley, Haas İşletme Okulu ve Columbia Üniversitesi’nin başlattığı ve projenin bölgesel ortağı Koç Üniversitesi işbirliği ile Türkiye’deki sosyal girişimcilerle buluşacak olan Küresel Sosyal Girişimcilik Yarışması (GSVC) için, yarışmacı ekiplere tüm süreçlerde danışmanlık sağlanıyor, mentorlar atanıyor, bilgilendirme toplantıları ile yarışmacılar destekleniyor. Geçen yıl GSVC’ye 40 ülkeden 650 başvuru yapıldı.
 
Finansal sürdürülebilirlik ve sosyal etki bakımından değerlendirilecek projelerin küresel çapta yarışacağı GSVC öncesi katılımcılar, etkinliklerde verilecek bilgilerle ilk aşamaya hazırlanacak ve 17 Ocak 2013’e kadar yönetici özetlerini teslim edecekler.
 
Yarışma Üç Aşamada Gerçekleşiyor…

Global Social Venture Competition, üç aşamada gerçekleşiyor. Öncelikle, yönetici özetleri girişimciler tarafından yarışma kuruluyla paylaşılıyor. Ardından Londra’da bölge finalleri gerçekleştiriliyor ve bu elemeden geçen yarışmacılar, küresel finallerde ilk üçe girebilmek için Berkeley, California’da mücadele veriyor. Tüm aşamalarda sosyal girişimciler  projelerinin sosyal, finansal ve çevresel etkilerini  yarışma kurulu ile paylaşıyor.
 
Adaylarda Aranan Özellikler:
 
• Dünyanın herhangi bir yerinde lisans ve lisansüstü düzeyde eğitim görmekte olan ya da yarışmaya başvuru tarihinden en fazla iki yıl önce lisans veya yüksek lisans programından mezun olmuş olan en az bir ana takım üyesi.
• İş yeri, ilk gelir tablosuna veya ilk patente göre ölçüldüğünde (hangisi daha önce ise ona göre) 3 yaşından fazla olmamalıdır.
• Girişim, sosyal bir etki, dönüşüm yaratmalıdır.
• Yatırımın finansal geri dönüşü ile iş planının misyonu doğrultusunda ölçülebilir sosyal/çevresel etkilerini net bir şekilde açıklayan özet gerekmektedir.
• Fizibilite, finanse edilebilirlik ve ölçeklenebilirlik kanıtı olmalıdır.
• Tercihen ilgili becerilere ve tecrübeye sahip olan dönemsel girişimciler ve profesyonellerin bulunduğu güçlü bir yönetim takımı oluşturulmalıdır.
• İş planı ister ticari isterse de kar amacı gütmeyen bir organizasyon olsun, finansal olarak sürdürülebilirlik içermelidir.
• İş planında öğrencinin projede aldığı sorumluluk, ne kadar katıldığı anlatılmalıdır.
• Öğrenci veya yeni mezun, projenin sunumunu yapan kişilerden birisi olmalı veya jürinin sorularını cevaplayabilmek için final günü hazır olmalıdır.
• Üst üste iki yıldan fazla aynı iş planı ile yarışmaya başvurulamaz.
• Bir takımın iki kere yarışma hakkı vardır.

Kaynak: milliyet.com.tr

MezunTV - A'dan Z'ye Eğitim