Facebook Twitter

Harvard Üniversitesi'nde İnsan Derisinden Kitap!

Harvard Üniversitesi'nin kütüphanesinde deri kapları olan üç kitabın insan derisiyle kaplı olduğu ortaya çıktı.

Harvard Üniversitesi'nin kütüphanesinde tuhaf görünümlü deri kapları olan üç kitapla ilgili yapılan araştırma sonucunda, kitapların insan derisiyle kaplı olduğu ortaya çıktı. Yapılan incelemeler sonucunda kitap kapaklarının aslında insan teni olduğu anlaşıldı. 
 
HALA HAYATTAYKEN DERİSİ YÜZÜLMÜŞ
 
Hatta kitaplardan birinin cildi, halen hayattayken derisi yüzülmüş bir adamdan geliyordu. Aslında kitapların insan derisiyle ciltlenmesi 17. yüzyılda oldukça popüler bir uygulamaydı. Antropodermik kitap ciltçiliği şeklinde adlandırılan bu uygulama, anatomi ders kitaplarında yaygın şekilde kullanılırdı. Tıp mesleğiyle uğraşan kişiler genelde üzerinde çalıştıkları kadavraların tenlerini kullanırlardı.
 
KİTAPLARIN İÇERİĞİ
 
Harvard'daki bu ürpertici kitaplardan birinin içinde Roma şiir sanatı, diğerinin içinde Fransız felsefesi ve üçüncüsünün içinde de ortaçağ İspanyol hukukuna ilişkin bir tez yer alıyor. Fransa'nın ilk yazılı anayasası olan 1791 Anayasası'nın ilk kitabı da insan derisiyle kaplanmıştı. Bilim Adamı Tarık Zafer Tunaya, "İnsan Derisiyle Kaplı Anayasa" isimli kitabında Fransa'nın bu ilginç kaplı anayasasından söz etmişti.
 
 
Kaynak: Habertürk

MezunTV - A'dan Z'ye Eğitim