Facebook Twitter

Erasmus+ Programı’nın 14,7 Milyar Avroluk Bütçesine Avrupa Parlamentosu’ndan Onay

Avrupa Parlamentosu (AP) Genel Kurulu'nda dünyanın en başarılı öğrenci değişim programı Erasmus'un 2014-2020 dönemini kapsayan 14,7 milyar avroluk bütçesi, 29 hayır, 30 çekimsere karşı 632 evet oyu ile kabul edildi.

Bir önceki döneme göre bütçesi yüzde 40 artırılan Erasmus+ sayesinde 2 milyon üniversite, 650 bin meslek okulu ve 200 bin master öğrencisinin, 800 bin öğretim görevlisinin ve 500 bin gönüllü ve gençlik değişim programı katılımcılarının hibe ve kredilerden faydalanması hedefleniyor.
     
Erasmus+ bütçesinin üçte ikisi yurtdışında öğrenime tahsis edilirken kalanıyla eğitim kurumları, gençlik örgütleri, mahalli ve bölgesel idareler, işletmeler ve sivil toplum örgütleri arasında işbirlikleri ve inovasyon, girişimcilik ve istihdam teşvik edilecek.
     
AB'nin bugüne dek Erasmus, Erasmus Mundus, Leonardo da Vinci, Tempus, Comenius, Grundvig, Alfa ve Edulink gibi farklı adlarla hizmet veren eğitime yönelik tüm program ve projelerini bünyesinde toplayan Erasmus+ sayesinde başvuruların ve prosedürlerin basitleştirilmesi hedefleniyor.
     
AB'nin 1987'de başlattığı Erasmus programına 2004-2005 akademik yılında katılan Türkiye, güçlü bir ivme yakalayarak 2011-2012 akademik yılında 12 bin öğrencisini yurtdışına gönderdi ve İngiltere'yi de geride bırakarak, İspanya, Almanya, Fransa, İtalya ve Polonya'nın ardından 6'ncı sıraya yükseldi.

Kaynak: hurriyet.com.tr

MezunTV - A'dan Z'ye Eğitim