Facebook Twitter

Eğitim Hayatını Kolaylaştıracak 10 Mobil Uygulama


2014-2015 eğitim dönemi başlıyor! Bu sene ''farklı olacağım'' diyen öğrenciler için eğitim hayatında kullanılabilecek, zaman kazandıracak en iyi mobil uygulamaları derledik!

1-RescueTime  

Telefon elindeyken farklı dijital uygulamalarla ne kadar zaman kaybettiğinizi biliyor musun? RescueTime uygulaması telefonda zamanını neye harcadığını takip ederek senin en çok zamanını alan uygulamaları belirtiyor. Bunun içine mail hesapları, sosyal medya uygulamaları da dahil.

Öğrencilerin başarılı olmak için zamanını efektif kullanması gerektiğini belirten uygulamanın yaratıcısı Goad, bu uygulamanın farkındalığı arttırdığını da belirtiyor.

 

2- inClass  


Ders programınızı planlamanız, takip etmeniz ve her derse ayrı ayrı ekleyebileceğiniz notlarla hem öğretmenlerinizin üzerinde durduğu noktaları belirtebilir hem ödevlerinizi ya da projelerinizi not alabilirsiniz. Ayrıca inClass uygulaması size derslerinizi takip ederken ses kaydı, video gibi özelliklerle eğlence de sunuyor!

 

 

3- Today’s Document 

İçinde 365 adet belgesel olan uygulama, ders çalışırken verdiğiniz aralarda hem dinlenmeniz hem öğrenmeniz için birebir! Amerika’da bulunan The National Archive tarafından geliştirilmiş bu uygulama ile interaktif bir biçimde fotoğraflara bakabilir, video izleyebilir ve bilgilendirme yazılarını okuyabilirsiniz.

 

4- Duolingo 

Yabancı dil öğrenirken mutlaka elinizin altında olması gereken bir uygulama. Uygulama içinde yabancı dil öğrenmenizi kolaylaştıracak testler bulunuyor. Farklı alanlardan kelimeler öğrenmeyi, cümle kurmayı, fiil çekimlerini ve konuşma becerisini kapsayan farklı sorularla derslerde öğrendiklerinizi eğlenceli bir şekilde pratiğe dökme şansı sunuyor.

Hem websitesi özelliği hem de uygulaması sayesinde telefonunuzdan ve bilgisayarınızdan eş zamanlı olarak kullanabilirsiniz.

 

5- Burs Duyuruları  

Yurtiçi ve yurtdışındaki bursların duyuruları artık cebinde!  Artık saatlerini harcayıp burs fırsatlarını aramana gerek yok. Bu uygulamayı indirip her an her yerde bursları takip edebilirsin.

 

 

6- Notability  

İsminden de anlayacağınız üzere Notability bir not alma uygulaması. Peki bu uygulamayı telefonunuzdaki Notlar kısmından ayıranlar neler? Notability ile isterseniz telefonunuzun klavyesini kullanarak isterseniz de el yazısı tarzında kendi stilinizi koruyarak not alabilirsiniz. Notlarınızı arkadaşlarınızla paylaşabilir, sunumlar ekleyebilir, ses kaydı yapabilirsiniz.

 

 

7- My Script Calculator  

Bu bir hesap makinesi uygulaması. Bu uygulama sayesinde işlemlerinizi kendi el yazınızla yazabilirsiniz. Uygulama 4 işlemden trigonometriye kadar hesap makinesiyle yapabileceğiniz işlemlerin hepsini destekliyor.

 

8- Wordlens  

Bu uygulama belki de en çok yurtdışında eğitim gören öğrencilerin işine yarayacak. İnteraktif bir çeviri uygulaması olan Wordlens ile telefonunuzun kamerasını çevirmek istediğiniz yazının üzerine tuttuğunuzda pratik bir şekilde hedeflenen dilde neler yazdığını görebiliyorsunuz. Şimdilik Türkçe dili uygulama içerisinde sunulmuyor ama İngilizce temelli olarak Rusça, Fransızca, İspanyolca, Almanca gibi dillerle çeviri yapabilirsiniz.

 

 

9- Üniversitelerin Uygulamaları  

Artık dijital bir dünyada yaşadığımızı kabullenmek lazım. Öğrenciler de bu dünyayı en çok kullananlar arasında. Üniversite yönetimleri de artık bunun farkında ve yavaş yavaş Türkiye’deki üniversiteler de kendi uygulamalarını geliştirmeye, duyuruları, ders programlarını, etkinlikleri bu uygulamalar aracılığıyla öğrencilerine iletmekte. Siz de henüz kontrol etmediyseniz kendi üniversitenizin uygulaması olup olmadığına bakın.

  

10- Mezun Call    


Eğitiminizin bir kısmını yurtdışında almaya  karar verdiniz, oraya gittiğinizde en önemli şeylerden birisi geride bıraktığınız aile ve arkadaşlarınızla iletişiminiz olacak. Sık sık onları özleyip seslerini duymak isteyeceksiniz. İşte bu noktada devreye Mezun Call giriyor. İnternetiniz olmasa da arama yapabileceğiniz bu uygulama sayesinde siz de sevdikleriniz farklı ülkelerde olsa bile her an iletişim içinde olabilirsiniz.


Mezun Call hakkında daha detaylı bilgi için: Tıklayın

MezunTV - A'dan Z'ye Eğitim