Facebook Twitter

DES: Öğretmenler En Çok Maaşlarından Şikayetçi

Demokrat Eğitimciler Sendikası (DES) Genel Başkanı Gürkan Avcı, öğretmenlerin ekonomik sorunlar başta olmak üzere mesleki, özlük ve demokratik sorunlardan şikayetçi olduğunu belirtti.

Sendikanın Ankara temsilcileriyle yaptığı istişari toplantıda değerlendirmelerde bulunan Avcı, gelişen teknolojinin öğretmene olan ihtiyacı daha fazla artırdığını söyledi. “Sınıfların bilgisayarlarla, internetle, akıllı tahtalarla donatıldığı zaman öğretmenin öneminin azaldığı” kanaatinin yanlış olduğunu vurgulayan Avcı, eğitim sisteminde yapılan hiçbir reformun öğretmenlerin proaktif desteği olmadan başarıya ulaşamayacağını kaydetti.
 
-“ÖĞRETMENİN MAAŞI 3 BİN TL OLMALI”-

Öğretmen maaşlarının en az 3 bin TL olması gerektiğine dikkat çeken Avcı, şunları ekledi:

“Ortalama bin 842 TL maaş alan öğretmenlerimiz aldıkları ücretlerle zorunlu ve vazgeçilmez ihtiyaçlarını ancak karşılayabiliyor. Kamuda ‘eşit işe eşit ücret’ ayarı olarak lanse edilen fakat öğretmenleri, akademisyenleri ve eğitimcileri mağdur eden 666 sayılı KHK düzenlemesinden faydalanamayan eğitim çalışanlarına 500 TL ek ödeme yapılmasını istiyoruz.

Başbakan’ın 3 çocuk açılımının gereği olarak, çocuk yardımının 200 TL’ye, eş yardımının 150 TL’ye çıkarılmasını istiyoruz. Kreş hizmetinin sunulmadığı kurumlarda çalışan öğretmen ve kamu görevlilerine aylık 200 TL kreş yardımı yapılmalıdır. Kurumlarında yemek yemeyen öğretmen ve eğitim çalışanlarına günlük 10 TL yemek yardımı yapılmasını istiyoruz. Servis hizmeti bulunmayan kurumlarda çalışan eğitimcilere günlük 5 TL ulaşım yardımı yapılmasını istiyoruz.

Özellikle süreğen hastalığı ve rutin rahatsızlığı bulunan arkadaşlarımızın bütçesini zorlayan muayene katılım payı ve reçete bedeli katılım payı uygulamalarının da kaldırılmasını talep ediyoruz. Ek ödemelerin emekliliğe yansıtılması ve vergi matrahlarının yükseltilmesi gerekiyor.”

Kaynak: Milliyet

MezunTV - A'dan Z'ye Eğitim