Facebook Twitter

Daha İyi Öğretebilmek için 'Öğrenci' Oluyorlar

TÜBİTAK’ın proje yarışmasına katılacak öğrencilerine destek olmak için 25 şehirden gelen 36 lise öğretmeni, danışmanlık eğitimi alıyor.

TÜBİTAK’ın desteklediği ”Lise öğretmenleri  fizik, kimya, biyoloji, matematik proje danışmanlığı eğitimi çalıştayı”  kapsamında 25 şehirden Çanakkale’ye gelen 36 lise öğretmeni, proje danışmanlığı  eğitimi alıyor.
 
Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Kimya  Bölümü Organik Kimya Ana Bilim Dalı Başkanı ve proje koordinatörü Prof. Dr.  Mehmet Ay, çalıştaya katılan öğretmenlerin, ”öğrenci” konumuna girdiğini  söyledi.
 
Amaçlarının, liseler arası proje yarışmasına katılan öğrencilere, fizik,  kimya, biyoloji ve matematik dalında danışmanlık yapacak öğretmenlerin,  öğrencilerin üstlendiği süreçten geçmesini sağlamak olduğunu ifade eden Ay,  öğretmenlerin, bir öğrenciye danışmanlık yaparken öğrencinin ne yaşadığını,  yaşayarak deneyim kazandığı bildirdi.
 
Bu deneyimle öğretmenlerin, öğrencilere profesyonelce danışmanlık  yapabileceğini kaydeden Ay, TÜBİTAK’ın, uluslararası yarışmalarda okulların  adının öne çıkmasını sağlamak için profesyonel destek alınmasının önüne geçmek  için böyle bir çalışma başlattığını dile getirdi.

Bazen bir öğretmen projesi, bazen de üniversite öğretim üyesinin  projesinin yarışmalara öğrencinin adıyla katıldığı, dereceye girdiği ve okulların  adının ön plana çıktığına işaret eden Ay, ”Dolayısıyla haksızlıklar söz  konusuydu. Bunun önüne geçmek için fikir öğrenciden çıksın, öğrenci  projelendirsin, uygulamayı öğrenci yapsın, sunumu da öğrenci yapsın. Öğretmenin  rolü, bilimsel yönden öğrencinin hata yapmamasını sağlamak olsun” dedi.
 
Çalıştayda, hiç proje sunulmayan ya da az sunulan illerdeki öğretmenlere  öncelik verdiklerini kaydeden Ay, proje kültürünün Türkiye’de yayılmasını  sağlamak istediklerini bildirdi.
 
Ay, ”Herkesin proje kültürüyle yaşaması ve her sorununu çözmek için kafa  yormasını, kendi katkısını ortaya koymasını sağlamak istiyoruz. Bu da bilen  kişilerle olabilecek. Bu arada her dal için akademik kariyeri olan ikişer  danışman da öğretmenlerimize yardımcı oluyor. Danışmanlarımız farklı  üniversitelerden geldi. Öğretmenlerimiz burada öğrenci oldu” diye konuştu.

Kaynak: Milliyet

MezunTV - A'dan Z'ye Eğitim