Facebook Twitter

Avrupa ve Türkiye’de Başka Bir Örneği Olmayan Fuar

Türk ve yabancı sanat eğitim kurumlarını bir araya getiren aynı zamanda Mezun.com’un da sponsorlar arasında yer aldığı INARTS Yurtiçi ve Yurtdışı Sanat Okulları Fuarı 12-13 Nisan 2014 tarihlerinde İstanbul Kongre Merkezi’nde gerçekleşiyor. Burs imkanları, çeşitli hediyeler ve sürpriz konukların olduğu fuar tüm ziyaretçilerini bekliyor. INARTS kurucusu Ebru Zeynep Boyar merak ettiklerinizi sizin için cevapladı.

    Online Davetiye için Tıklayın

 

 


Mezun: Inarts fuarı hakkında bilgi verir misiniz?

Ebru Zeynep Boyar: Inarts, Türk ve yabancı, dünyaca ünlü sanat ve tasarım okullarını bir araya getirmiş butik bir fuar. Avrupa ve Türkiye’de başka bir örneği yok. Üçüncü fuarımızı 12-13 Nisan 2014 tarihlerinde daha önceki fuarlarımızda olduğu gibi yine İstanbul Kongre Merkezi’nde gerçekleştireceğiz.Öğrenciler fuarımızı ziyaret ederek, moda, mimarlık, dijital sanatlar, oyunculuk, dans, müzik, film yapımcılığı gibi sanat ve tasarımla ilgili pek çok dalda eğitim veren dünya devi okullarla tanışarak kendi ilgilendikleri alanlarla ilgili bilgi alabilecekler. Fuara giriş tamamen ücretsiz.


Inarts fuarı geçen sene ilk kez düzenlendi. Nasıl bir geri dönüş aldınız?Sizin ve öğrencilerin beklentilerini karşıladı mı?

Sanat ve tasarım eğitimleri hem Türkiye’de hem yurtdışında çok revaçta. Öğrenciler artık daha çok yaratıcılık kullanabilecekleri bunun yanında maddi olanakları da yüksek olan meslek dallarına yöneliyorlar. Bu anlamda Inarts işletme,mühendislik,hukuk, tıp gibi klasik eğitimlerle ilgilenmeyen öğrenciler için harika bir platform oluşturdu. Butik bir fuar olduğumuz için ziyaretçiler ve katılımcı okullar hedeflerine yönelik bilgi alışverişine daha rahat bir şekilde ulaşıyorlar. Bu durum okullar ve öğrenciler açısından pozitif bir geri dönüş sağlıyor. İlk kez düzenlenen bir fuar olmasına rağmen gayet olumlu, beklentilerin yüksek oranda karşılandığını belli eden tepkiler aldık.


Hangi ülkelerden hangi okullar katılıyor?

Fuarımıza İtalya, Amerika,İngiltere, İspanya ve Fransa’dan katılan dünyaca ünlü okulların yanı sıra, Türk sanat ve tasarım akademileri ve üniversiteler de katılıyorlar. Dünyaca ünlü isimlerden örnek vermek gerekirse, Istituto Marangoni, Naba, Domus Academy, NewYork Film Academy, Central Saint Martins college,London College of Fashion gibi son derece prestijli okulları sayabiliriz. Türkiye’den de Mimar Sinan Üniversitesi başta olmak üzere, Bilgi Üniversitesi, Işık Üniversitesi, Okan Üniversitesi gibi üniversitelerimizin yan ısıra, Tan Sağtürk Akademi, İstanbul Moda Akademisi gibi okulları da görmek mümkün.


Sanat ve Tasarım okullarında en popüler bölümler hangileridir?

Fuarlardan aldığımız geri bildirime göre, öğrencilerin şu anda en çok tercih ettikleri bölümler, Moda ve Mimarlık bölümleri başta olmak üzere, Dijital Sanatlar, Görsel Tasarım, Endüstriyel Tasarım, İç Mekan Tasarımı, Oyunculuk, Film Yapımcılığı, 3D Animasyon,Araç ve Yat Tasarımı, Mutfak Sanatları .

Fuarda burs olanakları olacak mı?

Evet. Özellikle 12-13 Nisan 2014 de yapılacak olan 3. Fuarımızda, çok önemli burs olanakları var. Katılım gösteren okullar kendi belirledikleri kriterler dahilinde burs imkanı sağlıyorlar, bunun için öğrencilerin öncelikle web sitemizdeki Yurtdışında Eğitim sekmesinin altındaki “Yarışma ve Burslar” bölümünü ziyaret ederek bilgi almaları ve başvurularını orada belirtilen şekilde yapmaları gerekiyor.
Katılımcıları neler bekliyor? Özel etkinlikler veya sürpriz konuklar var mı?
Fuarımızı ziyaret eden öğrencilerimiz katılımcı okulların kendilerine sağladıkları %25’le %100 arasında değişen burslardan faydalanabildikleri gibi, okulların periyodik zamanlı olarak sundukları eğitim fırsatlarından da okulun bulunduğu ülkede birebir faydalanma şansını yakalamak adına bir adım atmış olacaklar.
Ayrıca, Inarts bu fuarda bir kişiyi New York Film Academy’de 100% burs ile, İstanbul-New York uçak bileti de dahil olmak üzere oyunculuk eğitimi için New York’a gönderiyor. Milano, Roma ve Londra’da da çeşitli sanat eğitimleri bursları var. Özellikle moda tasarımcılığı konularında büyük çaplı burslar mevcut. Bunların dışında Inarts ziyaretçilerini sürpriz hediyeler bekliyor.


Fuara katılmak isteyenler ne yapmalı?

Katılımcılarımızın Mezun.com adreslerinde bulunan Online Davetiye’yi doldurmaları gerekmekte. Bunun dışında başka bir önkoşula ihtiyaç duymuyoruz. Fuarımız daha önce de belirttiğimiz gibi ücretsiz ziyaret edilebilmektedir.

MezunTV - A'dan Z'ye Eğitim