Facebook Twitter

Amerika’da Okumanın En Ekonomik Formülü Bulundu

Liseyi bitiriyor ve üniversite hayatınızın kapılarını açmaya mı hazırlanıyorsunuz? Uygun ücret ve kolay kabul imkanı ile artık yurtdışında okumak çok kolay... Nasıl mı?

  2+2 nedir?

Amerika'da halk tarafından büyük ilgi gören Community College’lar iki yıllık üniversitelerden oluşuyor. 2+2 programı olarak da bilinen bu sistem çoğunlukla Amerika ve Kanada’da eğitim sisteminin önemli bir parçasını oluşturuyor.
İki yıl Community College’ta okuduktan sonra 4 yıllık bir üniversiteye transfer oluyorsunuz. Transfer olduktan sonra 3. sınıftan öğreniminize devam edip 4 yıllık bir üniversiteye girmek için herhangi bir sınava girmiyorsunuz. Böylece, daha uygun fiyatlarla, aklınızda İngilizce seviyesi, sınav hazırlığı gibi kuşkular olmadan 4 yıllık üniversiteye geçiş yapıyorsunuz.

Yoğun Talep ve Uygun Ücret

Fiyatların 4 yıllık üniversitelere göre çok düşük olması sebebiyle Amerikalılar tarafından da genellikle tercih ediliyor. Her yıl 200.000’den fazla yabancı öğrenci bu okullarda öğrenim görüyor. Bu okullarda öğrenimlerini tamamlayıp 4 yıllık üniversitelere geçiş imkanına sahip oluyorlar. Amerika'da 4 yıllık üniversitelere giden öğrencilerin % 55'i, yüksekokul öğrenimlerine iki yıllık Community College'lardan başlamışlardır.

Yurtdışı Tecrübesi Olmayanlar

Daha önce yurtdışına çıkmamış veya sadece seyahat amaçlı yurtdışında bulunmuş kişiler için yurtdışı eğitimi daha zorlu bir süreçtir. Yurtdışında karşılaşacağınız birçok probleme hazırlıklı olmak, yurtdışında yaşamanın başlıca şartlarındandır.

Örneğin; çok başarılı bir öğrencisiniz ve Harvard Üniversitesini kazandınız. Deneyiminiz olmadan bir yurtdışı sürecine başladığınızda yeni bir kültüre adapte olma, yeni bir ülkeye alışma, farklı coğrafyalardan gelen insanlarla birlikte yaşama gibi bir adaptasyon sürecinin içinde olacaksınız. Bu sürece ayak uyduramama gibi bir durum söz konusu olduğunda eğitiminizi yarım bırakıp ülkenize dönüş yapabilirsiniz. Böyle bir hayal kırıklığıyla karşılaşmamak için 2 yıllık bir Community College’ta okuyup, Harvard Üniverstesine transfer olabilirsiniz.

Neden Community College?

- Kolay kabul imkanı
- Dört yıllık üniversiteler ile aynı seviyede kaliteli eğitim
- Lisede okuduğunuz bölümden farklı olarak alan seçebilme
- Ucuz eğitim imkanı
- Her okulun YÖK tarafından akreditesi (YÖK tarafından uygunluk)
- Dört senelik üniversitelere sınavsız ve sene kaybetmeden geciş fırsatı
- Akademik personelin öğrenci ile birebir ilgilenmesi

Community College’ı tercih etmek size ekonomik olarak kazanç sağlar. Yurtdışında üniversite eğitimi almak isteyenler için İngilizce seviyem yeterli mi, 4 yıllık üniversiteye kabul alır mıyım, kazanmam gereken bir sınav var mı, yurtdışında yaşamaya adapte olabilir miyim gibi sorular olmadan eğitim hayatınızı en başından kolaylaştırır.

Siz Hangi Community College'a Gitmek İstersiniz?

Northern Virginia Community College

Bergen Community College 

Bunker Hill Community College

Orange Coast College

West Hills College Coalinga

Fox Valley Technical College - Appl

Tacoma Community College

Green River Community College

Foothill and De Anza Colleges

Everett Community College

Lurleen B. Wallace Community College

 

MezunTV - A'dan Z'ye Eğitim