Facebook Twitter

ABD Üniversitelerinde “Geleceğin Liderleriyle Türk Kahvesi Sohbetleri”

Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu, ABD toplumunun genç nesil üyeleriyle etkileşimi güçlendirmek amacıyla yeni bir etkinlik serisi başlatıyor.

Washington D.C.’nin önde gelen üniversitelerinde faaliyet gösteren Türk öğrenci grupları ile ortaklaşa düzenlecek olan “Geleceğin Liderleriyle Türk Kahvesi Sohbetleri – Turkish Coffee Chats with Future Leaders” temalı faaliyetlerde Türk kahvesi kültürünün Amerikalı öğrencilere birebir tanıtılmasının yanısıra, Türkiye’nin modern dünyadaki yeri ve önemi de aktarılacak.

TADF Washington DC temsilcisi Gizem Şalcıgil White, 2012 Mayıs ayında Harvard Üniversitesinde düzenlediği bir kahve programında öğrencilerin yoğun ilgisi ile karşılaştığını ve sözkonusu etkinlikleri kahve seven Amerikan toplumuyla yakın ilişkiler kurmanın yanısıra, genç nesile zengin kahve kültürümüz hakkında daha fazlasını aktarabilmek amacıyla başlattıklarını belirtti.

White “Kahve bugün sudan sonra dünyada en çok tüketilen içecek olma özelliğini taşıyor. Bizim topraklarımızdan dünyaya yayılan kahve ve kahve evi kültürü ABD başta olmak üzere dünyanın bir çok köşesinde günlük yaşamın vazgeçilmez bir parçası haline gelmiştir. Milli değerimiz ve kültürel mirasımız olan Türk kahvesi yüzyıllar boyunca toplumsal iletişimin oluşmasına öncülük etmiş ve kültürümüzün zenginleşmesinde önemli bir rol almıştır. Bu etkinlikler aracığıyla öğrencilerle ve değerli konuklarla Türkiye hakkında konuşurken zengin Türk kültürünü de katılımcılarla buluşturacağız” şeklinde konuştu.

Başkan Ali Çınar ise, “TADF olarak kahve sohbetleri çerçevesinde ABD’nin genç nesil üyeleriyle kültürlerarası iletişimi arttırmak amacıyla bu etkinlik serisini başlatıyor ve uzun vadede ABD’nin önde gelen tüm üniversitelerinde gerçekleştirilmesini hedefliyoruz.” diye konuştu.

Türkiye’nin bilinirliğinin arttırılmasının yanısıra, Türk kahvesinin tarihi ve Amerikan kültürü üzerindeki etkilerinin aktarılması amaçlanan etkinlikler serisinde uzman sunumları ve kahve ikramları yer alacak.

Kurukahveci Mehmet Efendi’nin desteğiyle, önümüzdeki bahar ayında ABD Kongre üyeleri ve Türk Amerikan toplumu temsilcilerinin de katılması öngörülen “Geleceğin Liderleriyle Kahve Sohbetleri” etkinlikleri Washington D.C.’den sonra başka eyaletlerde de faaliyet gösterecek.Ayrıca, TADF Georgetown Üniversitesi Türk Öğrenci grubu ile ortaklaşa bir kahve etkinliği düzenledi.

Öğrenciler Türk kahvesi ve baklavanın tadına bakarken kahve servisi yapan dernek temsilcileriyle fotoğraf çektirmeyi de ihmal etmedi. Şalcıgil White, ABD’de büyük ilgi gören ve kampüs gazetelerine haber olan “Gezici Türk Kahvesi Evi”yle üniversitelerde düzenlenen festivaller esnasında kahve ikramı yapacaklarını da kaydetti.

MezunTV - A'dan Z'ye Eğitim