Facebook Twitter

ABD'de Yaşayan Türk Araştırmacılar Bir Araya Geldi

Amerika Birleşik Devletleri´nin, Boston şehrinde yaşayan Türkiyeli bilim insanları Boston Başkonsolosluğu'nun düzenlediği resepsiyonda bir araya geldi.

Bu yıl ikincisi düzenlenen resepsiyonda konuşan Başkonsolos Burak Karartı, Boston'da yaşayan tüm araştırmacılarımıza, her türlü yardımı yapmak için gayret ettiklerini ve bundan çok büyük mutluluk duyduklarını belirtti.

Gecede araştırmacıları temsilen söz alan Harvard Universistesi, Toplum Sağlığı Okulu´ndan Prof. Dr. Gökhan Hotamisligil, Boston´da yaşam bilimleri alanlarında çalışmalar yapan bilim insanları olarak, "Boston Türk Biyologlar Çalışma Grubu"  çatısı altında yaklaşık iki yıldır düzenli olarak biraraya geldiklerini, birbirleriyle çalışmalarını ve deneyimlerini paylaştıklarını belirtti. Çok verimli bilimsel tartışma ortamının oluştuğunu belirten Hotamisligil, çalışma grubunun tahmin ettiklerinden çok daha güzel bir noktada olduğunu dile getirdi.

Grubun önderliğini yürüten araştırmacılardan Dr. Didem Demirbaş, Dr. Furkan Burak ve Dr. Bülent Ataman, gerçekleştirdikleri aylık seminerlere doktora, doktora sonrası araştırmacı ve öğretim üyesi düzeyinde çok sayıda araştırmacının katıldığını, grubun amacının farklı alt dallardan insanların bir araya gelerek, kendi bilimsel birikimlerini rahatça paylaştıkları, fikir alış verişinde bulundukları bir ortam oluşturmak olduğunu belirttiler.

Harvard ve MİT gibi üniversitelerin bulunduğu Boston, dünyanın en önemli araştırma merkezlerinden biri kabul ediliyor. Türkiye'de eğitimini tamamlayan çok sayıda öğrenci, doktora ve özellikle doktora sonrası araştırma kariyerlerine Boston'da devam ediyor.

Kaynak: trthaber.com

MezunTV - A'dan Z'ye Eğitim