Facebook Twitter

ABD’de Okumanın En “Ekonomik” Yolu!

Okul fiyatlarının yüksek olmasından dolayı ABD’de okumak, birçok öğrenci için hayalin ötesine geçemiyor.

Yurtdışında yaşam konusunda birçok farklı uygulamayla kullanıcıların hayatını kolaylaştıran Mezun, şimdi de ABD'de "uygun fiyata" okumanın yollarını göstermek için merkezi Amerika'da bulunan CGACC (Center for Global Advancement of Community Colleges) organizasyonu ile stratejik bir ortaklık kurdu.

ABD'de okumanın en ekonomik yolu olan '2+2 konseptini' tanıtmak için oluşturulan 'www.2arti2.org' platformunda, öğrencilerin hayallerini gerçeğe dönüştürmek amaçlanıyor.

Yurtdışında eğitim ve yaşam konusunda bilgi veren Mezun ile merkezi Amerika'da bulunan community college'lerin gelişimi ve tanınması için çalışmalar yapan 'Center for Global Advancement of Community Colleges (CGACC)' bir işbirliği yaptılar. ABD'de uygun fiyata okumanın yollarını 'www.2arti2.org' adresinden Türkçe olarak duyurmayı amaçlayan bu platform sayesinde, ABD'de okumak hayal olmaktan çıkıyor.

"2+2 konsepti"; 2 yıllık eğitimlerini bir community college'de tamamladıktan sonra, lisans diploması elde etmek için 4 yıllık bir üniversiteye geçme anlamına geliyor. Üstelik Community College'e kabul olunduğunda size transfer yapacağınız üniversitenin de kabul mektubu veriliyor! Türkiye'de çok fazla bilinmeyen Community College'ler öğrencilerinin öğrenimlerine odaklanarak düşük okul harcı ile üniversite diplomasının ilk 2 yıllık eğitimini veriyor. Öğrenciler 4 yıllık bir college'e ya da üniversiteye gitmek yerine, ilk önce Community College'de okumayı tercih ederek okul harçlarında 15.000 - 37.000 dolar arası tasarruf elde edebiliyor. (4 yıllık üniversitelerin yıllık ücreti 30.000-40.000 dolarken, Community Collage'lerin yıllık ücreti 5.000-9.000 dolar) Ardından lisans derecesi için 2.000'den fazla üniversite veya yüksekokula transfer olabiliyorlar. ABD'de lisans öğrencilerinin yaklaşık % 50'si yüksek eğitimlerine bir Community College'de başlıyorlar.

MIT, UCLA, U MASS Gibi Üniversitelere Transfer Olmak da Mümkün...

Community College'lerden bazıları öğrencilerine kayıt olduklarında anlaşmalı oldukları transfer üniversitelerden de kabul garantisi verebiliyor. Örneğin Boston'da bulunan Bunker Hill Community College'in University of Massachusetts ve MIT ile transfer anlaşmaları var. California'da bulunan Foothill De Anza Community College'in ise UCLA, University of California, Berkeley ve San Francisco State University ile anlaşması mevcut.

Community College'ı Seçmek için 8 Neden:

ABD'de 2.000'den fazla prestijli üniversite veya yüksekokula transfer

Birçok Community College'in üniversiteler veya yüksekokullarla transfer anlaşması bulunuyor. Bu anlaşmalar öğrencilerin sorunsuz transfer yapmalarına olanak sağlıyor. Bütün ders gereksinimleri tamamlandığında devlet üniversiteleri 3. sınıf öğrencilere genellikle garanti veriyorlar.

Düşük Harç Bedeli = Binlerce Dolar Tasarruf

ABD'de Community College'e kayıt olduğunuz takdirde, öğrenciler üniversite eğitiminin ilk 3 yılı için harç bedelinin %50'si daha az ödüyor.

Esnek Test Gereksinimleri: TOEFL-IELTS

Community College'lar daha düşük TOEFL ve IELTS puanı kabul ediyorlar.

Seçebileceğiniz Yüzlerce Program

1.195'in üzerindeki bölgesel akredite edilmiş Community College'lar geniş program seçeneği sunuyor. Örneğin; muhasebe, işletme yönetimi, bilgisayarlı grafikerlik ve tasarım, okul öncesi eğitim, mühendislik, çevre koruma, otel ve restoran yönetimi, multi medya, psikoloji gibi.

Mükemmel Eğitim

Community College'ler eğitim hedeflerinizi başardığınızdan ve tamamladığınızdan emin olmak için size akademik danışmanlık, kariyer planlama, danışmanlık, çalışma becerileri, ek ders hizmetleri sunuyor.

2 Yıla Kadar Seçmeli Tatbiki Eğitim Optional Practical Training (OPT)

Ön lisans derecenizi tamamladığınızda 1 yıllık pratik deneyim hakkına sahip oluyorsunuz ve lisans diplomanızı aldığınızda 1 yıl daha hakkınız oluyor. 2 yıllık OPT özgeçmişinize katkı sağlıyor ve iş ararken avantaj veriyor.

Global Eğitim = Özgeçmiş Geliştirme

İş dünyasında uluslararası meslektaşlarla daha etkin ve yetkin iletişim becerileri gerektiren global ekonomide global bir eğitim gittikçe önemi artan yetenekler veriyor. Öğrenciler ve iş adamları kültür ve iş metotlarındaki farklılıkları anladıklarında daha başarılı olabilirler.

Kültürel Hayat Tecrübesi

Community college'ler çok çeşitli kültürel, rekreasyonel ve sosyal aktivitelerle uluslararası öğrencilerin hayatlarını zenginleştiriyor. (Sanat fuarları, konserler, eğitim forumları, çok kültürlü fırsatlar, spor aktiviteleri ve tiyatro gibi.)

Kaynak: Sabah

MezunTV - A'dan Z'ye Eğitim