Facebook Twitter

2015 Öğretmen atamaları ve kontenjan bilgileri

2015 öğretmen atamaları için başvurular 5-9 Ocak'ta alındı. Öğretmen adayları tarafından merakla beklenen Öğretmen atama sonuçları ne zaman açıklanak?

Öğretmen atamalarının gerçekleştirileceği tarih ise 19 Ocak olarak belirlendi. Ayrıca bir yıl sigortalı çalışan öğretmen eşleri, eş ve özür durumundan yararlanacak.

Milli eğitim Bakanlığı yen yılın ilk güzel haberini atama bekleyen öğretmenlere verdi. 2015 yılı Bütçe Kanununda, atama yapılabilecek memur kadrosu sayısı 36 bindir. Bunun 15 bini Şubat ayı öğretmen atamalarında kullanılacaktır.

Mili Eğitim Bakanı Nabi Avcı, eş durumuyla yer değiştirme ve özür durumu uygulaması konusunda öğretmenlere müjde verdi. Bakan Avcı, "Bu yıla mahsus olmak üzere bir yıl sigortalı çalışma koşulunu yerine getiren eşler ile eşi bir yıl çalışmış olmak koşuluyla öğretmenler yer değiştirme, özür durumu uygulaması talebinde bulunabilecekler" dedi.

Bakan Avcı, Eskişehir Valiliği'nde düzenlediği basın toplantısında, eş durumuyla yer değiştirme ve özür durumu uygulaması konusunda açıklamalarda bulunurken, eski Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik'in kar nedeniyle okulların uzun süre tatil edilmesine yönelik eleştirilerine de cevap verdi.

"Özür ve eş durumu personel atamaları malumunuz başladı" diyen Bakan Avcı, "Yer değiştirme talebinde bulunacak öğretmenlerimiz için gerekli kolaylıkları, düzenlemeleri yaptık. MEB olarak eşi özel sektörde çalışan öğretmenlerimizin yer değiştirme talebinde bulunabilmeleri için biliyorsunuz, kamu kurumu yönetmeliğinde en az üç yıl sigortalı çalışma şartı var" dedi. MEB'deki öğretmenlerin özür durumu ve yer değiştirmeleri konusunda bir kereye mahsus olmak üzere bu yıl bir uygulama yapacaklarını belirten Bakan Avcı, "Dolayısıyla bir yıl sigortalı çalışma koşulunu yerine getiren eşler ve eşi bir yıl çalışmış olmak koşuluyla öğretmenler yer değiştirme, özür durumu uygulaması talebinde bulunabilecekler" dedi.

Eski Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik'in okulların kar nedeniyle uzun süreli tatil edilmesi yönündeki eleştirileriyle ilgili soru üzerine Bakan Avcı, en önemli önceliklerinin öğrencilerin, öğretmenlerin sağlığı, güvenliği olduğunu kaydetti. Avcı, "Her şey ondan sonra gelir. Bu konuda valilerimiz, milli eğitim müdürlerimiz ve kaymakamlarımız son derece isabetli kararlar aldılar. Kendilerine teşekkür ediyorum" ifadesini kullandı.

2015 ŞUBAT ÖĞRETMEN ATAMALARI İLE İLGİLİ BİLGİLER

Milli Eğitim Bakanlığının 2015 Şubat ayında tüm atama branşlarına kontenjan vermesi bekleniyor. Şubat ayında yapılacak öğretmen atamalarında en fazla kontenjan ayrılacak branşlar ise şu şekilde olması bekleniyor...

1- TÜRKÇE VE TÜRK DİLİ EDEBİYATI ÖĞRETMENLİĞİ

2- İngilizce ÖĞRETMENLİĞİ

3- DİN KÜLTÜRÜ VE AHLAK BİLGİSİ ÖĞRETMENLİĞİ

4- SINIF ÖĞRETMENLİĞİ

5- MATEMATİK ÖĞRETMENLİĞİ

2015 Şubat ayında yapılacak olan 15 Bin öğretmen atamasıyla ilgili, uzmanlar tarafından yapılan tahmini kontenjan sıralaması analizi yapıldı. KPSS puan sıralamasını, veriler ışığında tahmin etmek mümkün...

Ocak ayında yapılması planlanan öğretmen atamaları konusunda: “15000 Kadro var; tek gerçek bu. En az 105 alana bu kadroları dağıtmamız gerekiyor.” Diyerek en az 105 alanda atama yapılacağı bilgisini verdi. Bu 105 alanla ilgili analiz çalışması yaptık ve ortaya şöyle bir tablo çıktı.

• Eylül ayında ataması yapılan 112 bölümden başvuru sayısı ile atanan sayısı eşit olan şu 7 bölümden alım yapılmayacağını düşünüyoruz.

Yukarıdaki sonuçlara özellikle geçen yılki atamaları incelediğimizde rahatlıkla ulaşabiliriz. Aşağıdaki tabloda genel olarak başvuru sayısı ile atama sayısı eşit olan, ya da birbirine yakın olan alanlarda atama yapılmadığını görüyoruz.

• Yine geçen yılki atamalar incelendiğinde eylül ayında yüksek kontenjan verilen bölümleri incelediğimizde 40.000 sayısının 10.000 sayısıyla orantılandığında 2 bölüm dışında genelde oranlama yapılmadığını, sayıların düşürüldüğünü görmekteyiz. Yani ilk atamada yüksek kontenjan verilenler ikinci atamada genel olarak düşürülmüş.

• Geçen yıl eylül ve şubat aylarını incelediğimizde ilk atamada kontenjanı düşük olan bölümlerin ise yüzde 97 sinin artırıldığını görmekteyiz.

• 2014 Eylül atamasında 50 puan barajına takılan aşağıdaki 12 bölümü incelediğimizde Eylüldeki 40.000 sayısı 15.000’e orantılandığında aldıkları sayılardan çok daha düşük sayı aldıkları görülmektedir. Sadece bu 12 bölümden artan sayının 901 olduğu görülmektedir.

SONUÇ OLARAK:

Bu analizlerimiz sonucu MEB İnsan Kaynakları Genel Müdürü Hamza Aydoğdu’nun, Ocak ayında yapılması planlanan 15 bin öğretmen atamasıyla alakalı olarak Twitter üzerinden yaptığı açıklamayla Ocak ayında yapılması planlanan öğretmen atamaları konusunda: “15000 Kadro var; tek gerçek bu. En az 105 alana bu kadroları dağıtmamız gerekiyor.” diyerek en az 105 alanda atama yapılacağı bilgisini verdi. Bu 105 alanla ilgili yukarıdaki analizlerimiz sonucu şu tabloya yakın bir atamanın yapılmasını beklemekteyiz.

Kaynak:Milliyet

MezunTV - A'dan Z'ye Eğitim