Facebook Twitter

2014-2020 Erasmus+ Programı

Türkiye'nin 2014-2020 Erasmus+ Programı'na katılımını fiilen onaylayan katılım anlaşması imzalandı.

 Türkiye'nin "2014-2020 Erasmus+ Programı"na katılımını  fiilen onaylayan katılım anlaşmasının imzalandığı açıklandı. 

 
AB Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, söz konusu anlaşma ile  Türkiye, önceki yıllarda olduğu gibi program üyesi ülke sıfatıyla Erasmus+  Programı'ndan faydalanacak. 
 
Açıklamada, katılım anlaşmasıyla Türkiye'ye ilk yıl için yaklaşık 125  milyon avroluk kaynak açılmasının sağlanacağı belirtilerek bu kaynağın 7 yıllık  dönemde yaklaşık toplamının 900 milyon avroyu bulmasının öngörüldüğü kaydedildi. 
 
AB Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu ise konuya dair  açıklamasında şu ifadeye yer verdi. 
 
"Türkiye Ulusal Ajansının 2007-2013 yılları arasında farklı hedef  kitlelere yönelik olarak yürütmüş olduğu Avrupa Birliği eğitim ve gençlik  programları 2014-2020 döneminde tüm Avrupa'da "Erasmus+" adıyla yürütülecektir.  Her yıl 70 bin vatandaşımızı Avrupa'ya göndermeyi hedefleyen bu program  çerçevesinde 2014 yılının ilk başvuru dönemlerinde, eğitim, gençlik ve spor camiamızın programlara büyük ilgisi olduğunu gördük. 
 
Bu ilgi ülkemizi projelerde Avrupa genelinde en çok başvuru alan ülke  sıralamasında ilk sıraya yerleştirdi. bugün imzalanan katılım anlaşması Erasmus+  Programı'nda ülkemizin fiilen tüm hak ve sorumluluklarıyla program üyesi ülke  olduğunu imza altına almış oldu. Ülkemize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum." 
 
(Kaynak: Milliyet)

MezunTV - A'dan Z'ye Eğitim