Sana Uygun Üniversiteyi Bul Facebook Twitter
x

Mezun Store Yayında!

MGC

Mezun Store, tüm servis ve ürünlerimizi hızlı, kolay ve güvenle satın alabileceğiniz yeni adresimiz.

Artık Mezun Greencard ile ABD Green Card Çekilişi başvurularınızı çok daha kolay ve hızlı yapabileceksiniz.

Merak etmeyin, diğer tüm servis ve ürünlerimizi de hakettiğiniz hizmet kalitesinde sizlere sen kısa sürede sunmak için de hızla çalışıyoruz.

MEZUN GREENCARD, ARTIK MEZUN STORE'DA!

Hemen ücretsiz hesabınızı oluşturun, tüm yenilikleri ve imkanları ile Green Card başvurunuzu Mezun Store konforuyla gerçekleştirin.

 

 

Yurtdışında dil eğitimi raporu: En büyük problem konaklama

Uluslararası Dil Merkezleri Birliği’nin, 136 ülkede 5 bin öğrenciyle yaptığı ankete göre, yurtdışında dil eğitimi alan öğrenciler büyük oranda beklentilerinin karşılandığını belirtirken, en büyük problem olarak konaklamayı görüyor.

Devamını oku...

DV2019 Green Card Çekiliş Sonuçları Açıklandı!

DV2019 Diversity Visa, Greencard Çekilişi Sonuçları açıklandı. 

Başvurunuzun sonucunu kontrol etmek için alttaki bağlantıyı ziyaret edin.

http://www.greencardbasvurusonucu.com


Amerika'ya Giden Türk Öğrenci Sayısı Açıklandı

Uluslararası Eğitim Enstitüsü IIE, 2016-17 akademik yılında eğitim için Amerika'ya giden uluslararası öğrenci sayısını açıkladı.

Devamını oku...

ISEWorld'den Lise Öğrencilerine Oryantasyon

Türkiye’den yurtdışında eğitime gidecek başarılı öğrenciler Antalya’da kamptaydı.

ABD, Kanada, İtalya ve Fransa baştan olmak üzere eğitimde dünyanın en iyi noktalarına dağılacak olan başarılı öğrenciler, yoğun bir hazırlık programı almak üzere Antalya’da eğitim kampındaydı. Geçtiğimiz hafta ISEWorld Amerika Eğitim Vakfı yöneticileri, eğitim uzmanları ve Amerika’dan gelen sürpriz konuklarla bir araya gelen kültürlerarası lise değişim programı öğrencileri, bu heyecanlı deneyimleri boyunca ve sonrasında ihtiyaç duyacakları bilgilerle donatılmanın sevincini yaşadılar.  

31 yıldır yurtdışında kültürlerarası değişim programlarını yöneten ISEWorld Amerika Eğitim Vakfı’nın Türk ve Amerikalı yetkilileri, öğrencilerin farklı kültürlere bu denli kolay adapte olmasında global dünyanın ortak kültürel değerler yaratmasının öneminden bahsetti. Programa katılan öğrencilerin ve ailelerinin birbirinden oldukça farklı olan kültürlere ilgi ve saygısının, gençlerin geleceği için büyük artılar yaratacağından bilgisini veren yetkililer, Türk öğrencilerin yurtdışındaki eğitim hayatlarında başarılı olmalarının ne büyük nedenlerinden birinin bu bakış açısı olduğundan bahsettiler.

Vakıf, program boyunca öğrencileri birbirinden etkin ve eğlenceli seminer, eğitim ve aktivitelerle yurtdışındaki heyecanlı yolculuklarına hazırladı. Öğrenciler Kültürlerarası Psikolojik Adaptasyon eğitimini çorap renklerine göre ayrılarak gerçekleştirirken oldukça eğlenceli anlar yaşarken, Kriz Yönetimi ve Çatışma Yönetimi eğitiminde yurtdışında başlarına gelebilecek belirli olayları çözümlemeye çalışarak son derece ciddi ve sonuç odaklı çalışmalar yaptılar. ISEWorldX paneli,  öğrencilerin Avrupa, Kanada ve Amerika’da eğitim ve kültürleri üzerine fikirlerini paylaştıkları özgür bir iletişim platformu oldu.

Her yıl Türkiye’den yüzlerce, dünyadan binlerce lise öğrencisini Amerika, Kanada ve Avrupa’nın eğitim alanında önde gelen ülkelerinde eğitim almak üzere hazırlayan; tüm eğitim yolculukları boyunca ve sonrasında yanlarında olan ISEWorld Amerika Eğitim Vakfı, başarılı Türk öğrencilerinin hayatlarında ışık olmaya devam ediyor.

Uluslararası uzmanlar, eğitimcilere ilhan veren sunumlarıyla GESS Turkey'de Olacak!

 

Türkiye’de ilk kez düzenlenecek GESS Turkey konferansları kapsamında; eğitim yeteneklerini geliştirme, sınıf içinde kişilik, doğaçlama ve yaratıcılık, hafıza nörobilimi, öğretmenlerin profesyonel eğitimi, eğitimde sanal gerçeklik gibi farklı başlıklar konuşulacak…

 

Uluslararası uzmanlar, eğitimcilere ilham veren sunumlarıyla GESS Turkey’de olacak!

 

Dubai, Endonezya ve Meksika’dan sonra ülkemizde ilk kez 19-21 Ekim 2017 tarihleri arasında düzenlenecek olan GESS Turkey’e, uluslararası isimler profesyonel eğitimcilerin yeteneklerini geliştirmesine yardımcı olabilecek çeşitli konularda sunumlar gerçekleştirmek üzere konuşmacı olarak geliyor.  GESS’in global eğitim pazarındaki 11 yıllık deneyimiyle hazırlanan ücretsiz konferanslar kapsamında ilk konuşmacılar belli oldu: Uluslararası Eğitimde Teknoloji Topluluğu -ISTE- Uluslararası Danışmanı Tony Bradenburg, dünyaca ünlü eğitim kurumlarında ders veren, NLP Uygulayıcısı Uzman ve Eğitimci, konuşmacı ve yazar David Hodgson, JESS Dubai (Jumairah English Speaking School) dijital öğrenme ve inovasyon başkanı Steve Bambury ile Lifeshare kurucusu ve ülkesi Yunanistan Eğitim Bakanlığın’dan ödüllü bir isim olan Xenia Giannaki Türk eğitim sektörüne ilham veren sunumlar gerçekleştirecekler. Tüm öğretmenler, okul müdürleri, müdür yardımcıları, eğitim kurumlarının satın alma ve idari işler departman yöneticileri ile okul gruplarının sahipleri tarafından mutlaka takip edilmesi gereken bir etkinlik olarak öne çıkan GESS Turkey’e online kayıt

 www.gess-turkey.com adresi üzerinden gerçekleştiriliyor. GESS Turkey, T.C. Milli Eğitim Bakanlığı Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü’nün desteğiyle, Tarsus İFO tarafından F&E Group işbirliğiyle WOW İstanbul Kongre Merkezi’nde düzenleniyor.

 

Dünyaca ünlü ISTE, NLP ve JESS uzmanları deneyimlerini paylaşıyor!

 

GESS Turkey’in konferans programı kapsamında Uluslararası Eğitimde Teknoloji Topluluğu – ISTE Danışmanı Tony Bradenburg, ISTE koçluk modeli ve Öğretmenlerin Profesyonel Eğitimi konusunda bir sunum gerçekleştirirken, dünyaca ünlü eğitim kurumlarına ders veren NLP Uygulayıcısı uzman ve eğitimciDavid Hodgson ise Nörobilim ve NLP’in sınıflarda teknoloji kullanımına etkisi, eğitim yeteneklerini geliştirme, sınıf içinde kişilik, doğaçlama ve yaratıcılık,  hafıza nörobilimi gibi farklı konular üzerine deneyimlerini paylaşacak. Konuşmacılardan bir diğer ünlü isim olan JESS Dubai -Jumairah English Speaking School- dijital öğrenme ve inovasyon başkanı  Steve Bambury, eğitimde sanal gerçeklik, çok modelli eğitim, JESS’in dijital yolculuğu konularında eğitimcileri bilgilendirecek. Program kapsamında deneyimlerini aktaracak bir başka önemli isim ise Lifeshare kurucusu eğitim, gelişim ve danışmanlık alanında 18 yıldır birçok çalışması bulunanan ve Yunanistan Eğitim Bakanı tarafından ödüllendirilen Xenia Giannaki olacak. Bayan Giannaki, GESS Turkey’de, “Geleceğin liderlerini eğitmek” konulu bir sunum gerçekleştirecek. 

 

19-21 Ekim 2017 tarihlerinde WOW İstanbul Kongre Merkezinde eğitim alanında dünya çapında fark yaratanları buluşturacak olan GESS Turkey Fuar ve Konferansları etkinliğine katılım konusunda detaylı bilgi için www.gess-turkey.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

 

 

İFO Tarsus; 2011 yılından bu yana Tarsus Group'un bünyesinde yer alan İFO Tarsus, pazar lideri fuarları organize etme konusunda 25 yıllık deneyime sahip, portföyünde yer alan ve her biri kendi alanında öncü Avrasya bölgesinin lider fuarlarına eğitim teknolojileri sektörünü de ekleyerek çalışmalarına devam etmektedir.  İFO Tarsus, çalıştığı alanlarda yurtiçi ve yurtdışı mesleki dernek ve birlikler ile işbirliklerini geliştirmekte ve düzenlediği tüm fuarların bir ticaret merkezi haline gelmesi için çalışmalar yürütmektedir ve bunun sonucunda Avrasya bölgesinin lider uzmanlık fuarlarına ev sahipliği yapmaktadır. Bu fuarlar, asansör ve yürüyen merdiven sektöründe dünyanın en büyük üç fuarından biri olan Asansör İstanbul, Avrasya'nın alanında en büyük fuarı olan SIGN İStanbul Endüstriyel Reklam ve Dijital Baskı Teknolojileri Fuarı, Avrasya'nın lider çevre teknolojileri fuarı REW İstanbul ve onunla eş zamanlı olarak düzenlenen İSG Avrasya İş Sağlığı ve Güvenliği fuarlarıdır. İFO Tarsus hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için; www.ifo.com.tr 

 

F&E Group; Ortadoğu’daki etkinlik sektörünün en itibarlı ve uzun süredir kalıcı olan isimlerinden biridir. 1958 yılından beri çeşitli pazarlara yönelik uluslararası ticari sergilerin organizasyonunu gerçekleştiren F&E Group’un portföyünde Dubai Airshow (Havacılık Fuarı), Gulf Print & Pack, MEBA (Ortadoğu Ticari Havacılık Fuarı) gibi endüstriye liderlik eden etkinlikler ve BAE (Birleşik Arap Emirlikleri), Meksika, Endonezya ve artık Türkiye’de gerçekleştirilmeye başlanan ve küresel bir marka haline gelen GESS (Küresel Eğitim Malzemeleri ve Çözümleri) Fuarı yer almaktadır. F&E Group, 2007 yılında Tarsus Grup’un bir üyesi olmuştur. F&E Group hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için; www.fegroup.ae 

 

 

 

 

Bilgi İçin:

Mass İletişim Danışmanlığı / Kemal Arslan

Bu e-posta adresi spam robotlarından korunuyor. Görebilmek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

(0537) 388 59 84

Özel okulların taban puanları açıklandı

TEOG sonuçları açıklandı. Sınav sonuçlarının ardından öğrencileri ve aileleri okul seçme dönemi bekliyor. TEOG’la öğrenci alacak özel okullar da taban puanlarını açıklamaya başladı.

İŞTE ÖZEL OKULLARIN PUANLARI

Robert Koleji- Okul puanı: 995,5 Kontenjan: 101 Kız, 100 Erkek

Saint - Joseph Fransız Lisesi- Okul puanı: 880

Dame De Sion Fransız Lisesi- Okul puanı: 870 

Saint - Michel Fransız Lisesi- Okul puanı: 840 Kontenjan: 100

Özel İtalyan Lisesi - Taban Puanı: 480 Kontenjan: 80 

Koç Lisesi- Okul puanı- 498 

TED İstanbul- Okul puanı- 480 Kontenjan: 79

Üsküdar Amerikan Lisesi- Okul puanı: 395 Kontenjan: 180

Saınte Pulcherıe Fransız Lisesi Taban Puan: 855.000

İzmir Amerikan Koleji: Taban puanı- 380,0 Hazırlık sınıfı kontenjanı: 168

TED Ankara Koleji- Taban Puanı: 493 Kontenjan: 15

TED Atakent Koleji- Taban Puanı: 470 Kontenjan: 80 

KAYITLAR 30 HAZİRAN’DA BAŞLIYOR

Taban puanlarının açıklanmasının ardından özel okullar için birinci ön kayıt dönemi 30 Haziran-3 Temmuz arasında yapılacak. Ardından 4 Temmuz’da birinci kesin kayıtlar alınacak. 5 Temmuz’da birinci yedek liste kesin kayıt dönemi gerçekleşecek. 6 Temmuz’da sıra ikinci ön kayıtlara gelecek. 7 Temmuz’da ikinci kesin kayıtlar alınacak. Bu gün içerisinde okulun asil listesinde yer alan öğrencilere öncelik tanınacak. Ancak asil listedeki öğrenci kaydını yaptırmazsa, sıra yedek listedeki adaylara gelecek.10 Temmuz’da üçüncü ön kayıt döneminin tamamlanmasıyla birlikte ve 11 Temmuz’da üçüncü yedek kayıtlar gerçekleştirilecek. 12-13 Temmuz’da serbest kayıtlar yapılacak.

ÖZEL OKULLARIN PUANLARI NASIL HESAPLANIYOR?

Özel okulların TEOG puanlarını hesaplarken kabul ettiği genel bir standart yok. Her lise kendi puan sistemini geliştiriyor. Bazı okullar dört farklı alandan öğrenci seçerken bazıları ortaokulda verilen 12 ayrı dersten seçim yapıyor.

 

Kaynak: NTV

BAU International University Berlin Tanıtım Semineri

Mezun.com'un 25 Mayıs 2017 tarihinde düzenlediği etkinlikte BAU International Berlin University of Applied Sciences  yetkilileri İstabul'da Point Hotel Taksim'de öğrencilerle buluştu. Yoğun katılımın gerçekleştiği etkinlikte yetkililer Almanya'da Eğitimi ve BAU International Berlin hakkında önemli bilgiler verdiler.

BAU International Berlin University of Applied Sciences Genel Sekreteri Turgut Tülü, üniversitenin programları, başvuru kriterleri ve sosyal imkanları hakkında önemli bilgiler verdi. Etkinliğe katılan öğrenciler hem Almanya'da eğitim hem de BAU International Berlin hakkındaki sorularını direkt yetkili uzmanlara ilettiler. Etkinlik sonrasında katılımcılar ayrıca birebir görüşmeler yaparak soruları hakkında bilgi aldılar.

Etkinliğe ait fotoğrafları aşağıda görebilirsiniz:

 

 

Dünyanın En Eski Üniversitesi

Dünyanın kesintisiz eğitim veren en eski üniversitesi olma özelliğini taşıyan Karaviyyin Üniversitesi bin yılı aşkın süredir Fas’ta eğitim hayatına sürdürüyor.

Tunuslu ilim aşığı Fatima el-Fihri tarafından 859 yılında yaptırılan üniversite Fas’ın eski başkentlerinden Fes’in ilk yerleşim merkezi olan "Medine"de yer alıyor.

Fatimi Hükümdarlığı zamanında, İdrisilerin yönetimde bulunan Tunus’un Kayrevan kentinden Fes’e göç eden Fakih Ebu Abdullah Muhammed Bin Abdullah el-Fihri'nin kızı olan Fatima el-Fihri, ailesiyle birlikte Fes'li ailelerin yoğunlukta yaşadığı Karaviyyin mahallesine yerleşti.

Mahallede bulunan Şurefa Caminin cemaate yeterli gelmemesi üzerine, bulundukları mahallede vakit namazlarının kılındığı bir cami olarak inşa edilen Karaviyyin Camisi, zaman içerisinde bölgenin ilim merkezi haline gelmesiyle Karaviyyin Üniversitesi İslami ilimler ve fen ilimleri alanında eğitim vermeye başladı.
Bin yılı aşkın bir süredir devam eden eğitim sistemi

UNESCO’nun Dünya Mirasları Listesinde dünyanın en eski üniversitesi olarak yer alan Karaviyyin Üniversitesinde eğitim sistemi ve usulü bin yılı aşkın bir süredir zaman zaman değişikliğe uğrasa da kesintisiz devam ediyor.

Eğitimin eski usulde devam ettiği üniversitede dersler, caminin bir köşesinde aralarında kız öğrencilerin de olduğu yaklaşık yirmi kişilik sınıflardan oluşan ders halkaları şeklinde yapılıyor. Yüksekçe bir kürsüye çıkan hoca ders halkasına katılan öğrencilere başta İslami ilimler olmak üzere birçok alanda ders veriyor.

"Sahih-i Müslim" kitabından hadis dersi veren üniversitenin hadis hocası Omer el-Drisi, ders usulüne ilişkin "Hadis dersini altı bölüme ayırarak yapıyoruz. İlk olarak hadisin okunması ve ezberlenmesi, hadislere ilişkin diğer rivayetlerin incelenmesi, hadisin sıhhatine ilişkin rivayetler, hadiste geçen bazı değişik terimlerin incelenmesi, hadisten çıkarılan fıkhi hükümler ve hadisten alınacak dersler öğrenciye aktarıldıktan sonra, hadislerin tekrarlanmasıyla bilgiyi iyice pekiştirerek ilerliyoruz. Son olarak hadisleri tekrar etmemizin sebebi, öğrencinin ne anladığını kontrol etmek. Hedefimiz, eğer yanlış anlaşılmış bir konu varsa bu aşamada düzeltilmesini sağlamaktır." diye konuştu.

Karaviyyin Üniversitesindeki eğitim sisteminin diğer üniversitelere göre farklılık gösterdiğini belirten Drisi, "Üniversitemizin tarihi çok eskilere dayandığı için geleneksel eğitim sistemini takip ediyoruz. Büyük alimler tarafından kaleme alınan tarihi kitaplardan çıkarılan ‘metinler’ üzerinden takip ettiğimiz dersler, öğrenciler tarafından daha dikkatli ve daha ciddi bir şekilde takip ediliyor." dedi.

Üniversiteye girmenin ilk şartı "Kur’an-ı Kerim hafızı olmak"

Karaviyyin Üniversitesi öğrencilerinden Eyyup El-İyaşi, üniversiteye kayıt olabilmek için mutlaka Kur’an-ı Kerim hafızı olmak gerektiğini ayrıca Arap Dili ve İslami ilimleri içeren bir takım eski ‘metinlere’ vakıf olmak gerektiğini söyledi.

Karaviyyin Üniversitesinde okumanın büyük bir prestij olduğunu belirten İyaş, "Başka üniversitelerde okumaya hak kazandım, fakat benim hedefim Karaviyyin Üniversitesinde okumaktı. Bu yüzden Kur’an-ı Kerim ve diğer eski metinleri ezberleyerek giriş imtihanına hazırlandım. Karaviyyin Üniversitesinin özelliği geleneksel eğitim sistemi ile modern eğitim sistemini aynı anda kullanması. Bu şekilde eğitimimizi daha sağlıklı bir şekilde devam ettirdiğimizi düşünüyorum." diye konuştu.

Eğitim süresi 12 yıl

Temel eğitim süresinin 12 yıl olduğu Karaviyyin Üniversitesinden mezun olan öğrenciler, uluslararası geçerliliğe sahip İslam Bilimleri ve Arap Dili Edebiyatı lisans diplomasına sahibi oluyor. Lisans diploması alan öğrenciler, herhangi bir üniversitede yüksek lisans veya akademik çalışma yapmak için başvuru yapabiliyor.

Karaviyyin Üniversitesi’nde baş imam olarak görev yapan Abdulmecid el-Merdi, Karaviyyin Üniversitesine ilişkin, "Dokuzuncu yüzyıldan bu yana eğitime devam eden Karaviyyin Üniversitesi, yüzyıllar boyunca bu büyük 'ilim mesajını' taşımaya devam ediyor. İlim aşığı bir kadın olan Fatima el-Fihri tarafından inşa edilen üniversite eğitimini hiç bir zaman aksatmadan bugüne kadar devam ettirebilmiştir." diye konuştu.

Dünyanın en eski üniversitesi

Guines Rekorlar Kitabında, dünyanın en eski üniversitesi olarak Karaviyyin Üniversitesinin kayıt altına alındığını vurgulayan Merdi, "Karaviyyin Üniversitesi en eski üniversite olmasının yanı sıra birçok ilki de içinde barındırıyor. İlk ilmi alan şubeleri ve ilk ilmi uzman kürsüsü bu üniversitede kuruldu. İslami ilimlerin yanı sıra tıp, astronomi, mantık, felsefe ve matematik gibi köklü bilimlerin de okunduğu üniversite, yüzyıllarca ilmin merkezi olarak hizmet vermeye devam etti. Bir cami olarak hizmete açılan üniversite zamanla en önemli eğitim kurumları arasında yer alarak eğitim kalitesini ispat etti." dedi.

Karaviyyin Üniversitesinin kurulduğu yıllarda bilimin merkezinin Endülüs olduğuna işaret eden Merdi, Karaviyyin Üniversitesinin zaman içerisinde ilmi alanda tecrübe kazanması üzerine Endülüs alimlerinin uğrak mekanlarından biri haline geldiğini kaydetti.

Karaviyyin Üniversitesinin önemli mezunları

Fas mimarisinin "mücevheri" olarak nitelendirilen Karaviyyin Üniversitesi, öğretmen veya öğrenci olarak birçok meşhur şahsiyete ev sahipliği yapmış. Üniversitenin kurucusu Fatima el-Fihri’nin yanı sıra felsefecilerden İbn Haldun, İbn Rüşd ve İbn Bace, tıp alimlerinden İbn Meymun, coğrafyacı Eş-Şerif el-İdrisi, mutasavvıflardan İbn Hazm ve Abdüsselam Bin Meşiş gibi birçok alimin Karaviyyin Üniversitesinde okuduğu biliniyor.

Kaynak:Milliyet

 

Western Kentucky Üniversitesi Resepsiyonuna Yoğun İlgi

 

Mezun.com'un 22 Nisan 2017 tarihinde düzenlediği etkinlikte Amerika'nın En Önemli Üniversitelerinden birisi olan Western Kentucky Üniversitesi yetkilileri Türk öğrencilerle buluştu. Yoğun katılımın gerçekleştiği etkinlikte yetkililer WKU hakkında önemli bilgiler verdiler.

Devamını oku...

MezunTV - A'dan Z'ye Eğitim