Facebook Twitter
Hata
  • Besleme verisi yükleme hatası.

Meslek Yüksekokulu Öğrencileri ve Erasmus Programı

Türk öğrencilerin Avrupadaki üniversitelerde eğitim görebilmesini sağlayan en önemli program olan Erasmus programına 2 yıllık üniversite öğrencileri de katılabiliyor. İstanbul Kavram Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Mehmet Nuri Bodur ile Erasmus programı hakkında konuştuk.

Prof. Dr. Mehmet Bodur Türk öğrencilerin Avrupadaki üniversitelerde eğitim görebilmesini sağlayan en önemli program olan Erasmus programına 2 yıllık üniversite öğrencileri de katılabiliyor. İstanbul Kavram Meslek Yüksekokulu müdürü Prof. Dr. Mehmet Nuri Bodur ile Erasmus programı hakkında konuştuk.

Merhaba, öncelikle sizi biraz tanıyabilir miyiz?

Merhaba, İstanbul Kavram Meslek Yüksekokulu müdürü Prof. Dr. Mehmet Nuri Bodur.

Erasmus hakkında bize biraz bilgi verebilir misiniz? Avantajları nelerdir?


Erasmus Avrupa Birliğine giriş süreci kapsamında tüm Türk üniversitelerinde dahil olduğu bir eğitim alanındaki öğrenci, öğretim elemanı ve personel değişimine yönelik bir programdır. Bu kapsamda bizim de geçmiş yıllarda bir müracatımız oldu ve müracatımızın sonunda da bu yıl ağustos ayı 2009 yılı itibari ile Erasmus üniversite beyannemesine sahip olduk. Bu çerçevede de öğrencilerimizi çeşitli Avrupa Birliği üniversitelerine gönderme konusunda bir çalışma yapacağız.

Erasmus programının 2 yıllık üniversite öğrencileri katılabiliyor mu?

Erasmus programına 2 ve 4 yıllık tüm üniversite öğrencileri katılabiliyor. Bu konuda hiçbir sıkıntı yoktur. Ayrıca, staj programlarına da gidebiliyorlar. Öğrenci ister kendisi Avrupa'daki üniversitelerden ya da çeşitli kurum ve kuruluşlardan staj ayarlayabilir, isterse bizim aracılığımızla da Avrupa Birliği'ndeki herhangi bir alanda veya kurumda staj organizasyonu sonucunda gidip oradaki stajlarını tamamlayabilirler.

Peki öğrenciler kaçıncı sınıfta başvuru yapabiliyor? Sonraki süreç nasıl işliyor?

Öncelikli olarak 1 yılı okumuş olmaları ve iyi bir not ortalama başarısı elde etmesi gerekmektedir. Bir önemli konu da yabancı dili özellikle de İngilizceyi çok iyi konuşuyor olmaktan da ziyade biraz anlayıp, kendini ifade edebiliyor olması gerekmektedir. Bir diğer önemli konu ise, ülke tarihimizi, geleneğimizi, göreneğimizi, kültürümüzü ve ülkemizi temsil edebilme kabiliyetinin olması gerekmektedir. Sosyal ve kültürel yönden çok geniş bilgi birikimine ve deneyimine sahip olup, kendini ve ülkemizi tanıtabilme, karşılıklı ülkeler arası diyaloğu kurabilme ve biraz girişimci bir ruha sahip olması gerekiyor. Bizim yapacağımız sınavlar ile de kendilerini bu kapsamda değişim sürecine dahil edebiliyoruz.

Ders ortalaması kaç olması gerekmektedir?

Minimum 2.50 olması gerekmektedir.

Erasmus kapsamında öğrenciler hangi üniversitelerde eğitim görebiliyor?

Avrupa'da Erasmus'a dahil olan birçok üniversite oldu. Bu kapsamda dahil olan bütün üniversiteler ile bizim yapacağımız anlaşmalar çerçevesinde gitmeleri ya da oradan buraya gelmeleri mümkün olabilmektedir.

İstanbul Kavram Meslek Yüksekokulu adında Erasmus dahilinde şu an hangi ülkeler ile anlaşma sağlandı?

Şuan da İtalya, İsveç, İsviçre, Belçika, Romanya, Çekoslavakya ve İspanya ile ilgili girişimlerimiz devam ediyor. Önümüzdeki günlerde karşılıklı sözleşmelerimizi imzalayıp bu kapsamda öğrenci değişim sistemine geçeceğiz.

Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederiz.

Ben teşekkür ederim. Sizlere başarılar dilerim.

Röportaj: Tuğçe CEYHAN

spikerlik kursu

MezunTV - A'dan Z'ye Eğitim

Mezun Greencard Banner