Facebook Twitter
AMERİKA

Hata
  • Besleme verisi yükleme hatası.

Üniversite için Hedef Belirleme

Eğitimin ile ilgili aldığın kararlar gelecekteki kariyerine büyük oranda etki edeceğinden Amerika'da alacağın eğitimin uzun dönem hedeflerine ve kariyer planlarına uygun olması önemli. Bu yüzden, kendine ilk soracağın sorular Amerika'da eğitim almanın hem kısa hem uzun vadedeki akademik ve kariyer hedeflerine ulaşmanda ne kadar yardımcı olacağıyla ilgili olmalı.

Bu doğrultuda, Amerika'da eğitim alma kararını verirken öncelikle aklında şu soruları bulundurmanda fayda var:

Hangi iş alanlarıyla ilgilisin? Bu iş alanları Türkiye'de ne durumda, Amerika'da ne durumda?

Çalışmak istediğin iş alanı Amerika'da, Türkiye'dekinden ya da alternatif olabilecek bir başka ülkedekinden daha iyi durumda mı? Amerika'daki üniversiteler her ne kadar neredeyse her alanda başarılarıyla öne çıksalar da bazı iş alanlarında çalışmak isteyenler için Amerika yerine Türkiye ya da başka bir ülkede eğitim almak daha iyi bir seçenek olabilir. Örneğin, Avrupa Birliğiyle ilgili çalışmak isteyen biri için en azından lisans eğitimini almak için Avrupa ülkeleri, Türk siyasi tarihini araştırmak isteyen biri için Türkiye'de okumak aslında daha iyi bir tercih olabilir.

Mezun Group Yönetim Kurulu Başkanı Ali C. Hantal Neden Amerika'da Eğitim Sorusunu Cevaplıyor!

Amerika'da eğitim bu yolda işime yarar mı?

İleride ilgilendiğin alanlarda çalışabilmek için nasıl bir eğitime ve nasıl nitelikler kazanmaya ihtiyacın var? (Eğer birbirinden çok farklı iş alanlarıyla ilgiliysen Amerika'da eğitim konusunda karar verirken aslında bu da önemli bir ipucu olabilir, sana daha esnek ders programları sunan, gelecekteki kariyer seçeneklerini mümkün olduğunca geniş tutmanı sağlayacak bir eğitimden yana tercihini kullanmak isteyebilirsin.) İstediğin türden bir eğitimi Amerika'da alabilecek misin?

Amerika'da eğitimin hedeflerine ulaşmanda sana ne derece yardımcı olabileceğini değerlendir. Örneğin, istediğin iş alanı her ne kadar Amerika'da çok gelişmiş olsa da örneğin gelecekte Türkiye'de belli bazı kurumsal firmalarda çalışmak istiyorsan, Türkiye'de üniversitede okurken bu şirketlerde staj yapma frsatını yakalayabilirsin ve aslında bu anlamda belki Türkiye'de okumak kariyer hedeflerine daha çabuk ulaşmanı da sağlayabilir. Senin için de bu gibi ihtimaller geçerli olabilir mi?

Elbette bütün bu konular alandan alana, kişiden kişiye değişen konular olduğundan bu konudaki son değerlendirmeyi sen yapmalısın. Fakat bu değerlendirmeyi yaparken sana yardımcı olması adına Amerika'da okumanın artı ve eksileriyle ilgili daha fazla bilgi toplamaya çalış. Eğer Amerika'da okumuş güvendiğin kişiler varsa onlarla konuşarak araştırmana başlayabilirsin, onun dışında öğretmenlerinle, düşündüğün iş alanlarında çalışanlarla konuşup onların da bu konudaki fikirlerini alabilirsin.

Eğer kafanda okumak istediğin belli bir okul ve bölüm varsa acaba bu okul ve bölüm Türkiye'de geçerli mi?

Başvuru aşamasına geçmeden önce, başvurmak istediğin programın Türkiye'deki tanınırlığı ve denkliği ile ilgili doğrudan Yükseköğretim Kurulu Denklik Birimi'nden bilgi alman iyi olabilir. Denklik konusuyla ilgili daha fazla bilgi almak için bu bölümde yer alan Denklik sayfamıza göz gezdirebilirsin.

Hedeflerime ulaşmak için benzer eğitim imkanlarını Türkiye'de uygun fiyat veya koşullarda bulabilir miyim?

Türkiye'de hedeflerine uygun eğitim imkanlarını araştır. Eğer benzer eğitim imkanlarına aynı ya da daha uygun koşullarla Türkiye'de ya da başka bir ülkede sahip olabileceğini düşünüyorsan belki Amerika'da eğitim almak senin için en doğru tercih olmayabilir. Bu ihtimalde, tercihini en azından lisans eğitimin için Türkiye ya da bir başka ülkeden yana kullanmak isteyebilirsin ya da Amerika'ya başvururken bu ülkelere de aynı anda başvuru yapabilirsin. Ama sonuç olarak, başvuru aşamasına geçmeden önce Amerika'da üniversite eğitimi için güçlü nedenlerin olduğuna mutlaka emin ol.

 

spikerlik kursu

MezunTV'de Amerika'da Üniversite Eğitimi Videoları

Mezun Greencard Banner