Facebook Twitter
AMERİKA

Hata
  • Besleme verisi yükleme hatası.

Üniversite Denkliği

Amerika'da bir üniversiteye başvurmadan önce alacağın ön lisans veya lisans eğitiminin Türkiye'de Yüksek Öğretim Kurulu tarafından tanınıp tanınmayacağını iyice araştırman önemli. Yurtdışındaki yüksek öğretim kurumlarından alınan diplomaların Türkiye'de geçerli olabilmesi için dplomanın Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) tarafından onaylanarak denklik belgesi verilmesi gerekli.

Yüksek öğretimi kazanç kapısı olarak gören yurtdışındaki bazı üniversiteler ile aracı kuruluşların üniversite seçme sınavı sonuçlarının açıklanacağı günlerde yoğun bir kampanya ile öğrencilere cazip imkanlar sunduğuna tanık olabilirsin. Ancak, ne yazık ki bu üniversitelerin çoğunluğu aslında YÖK tarafından tanınmaz. İleride telafisi mümkün olmayacak bir durumla karşılaşmamak için üniversitelerin Türkiye'deki denklikleri konusunda şunlara dikkat edilmesinde büyük fayda var:


1. Bazı aracı kuruluşlar, basın ve yayın organlarına vermiş oldukları ilanlarda, reklamını yaptıkları üniversitelerin YÖK tarafından tanındığını da belirtmektedir. YÖK'ten onaylatmadan, bu tür bilginin doğruluğuna kesinlikle inanılmamalıdır.

2. Yurtdışındaki üniversiteler YÖK tarafından sürekli olarak değerlendirilmekte ve daha önceki yıllarda tanınmakta olan bazı üniversiteler hakkında tanınmama kararı alınabilmektedir. Tanınmamasına karar verilen yüksek öğretim kurumlarında daha önce öğrenimlerine başlayan öğrencilerin hakları saklı kalmakta, ancak, söz konusu tanınmama kararının alınmasından sonra bu kurumlarda eğitime başlayarak diploma alanlara denklik belgesi verilmemektedir. Bu nedenle, yurtdışına gitmeye karar verdikten sonra YÖK Denklik Bürosuna dilekçe ile başvurarak, gideceğiniz üniversitenin ve programın tanınıp tanınmadığını öğrenmenizde yarar bulunmaktadır.

3. Orta öğrenimlerini Türkiye'de tamamlayıp 2015-2016 eğitim-öğretim yılında yüksek öğrenimlerini yurtdışında yapmak isteyenlerin mutlaka 2015-YGS'ye girmeleri ve ön lisans programları için ilgili alan türünde 140 veya daha fazla, lisans programları için ise LYS'den ilgili alan türünde 180 veya daha fazla puan almaları gerekmektedir. Bu öğrencilerden, SAT (en az 1000 puan), ACT (en az 21 puan), Abitur, Fransız Bakaloryası, GCE A Level Sertifikası (en az 2 ders) ve Uluslararası Bakalorya (IB) belgelerinden herhangi birine sahip olanlar, bu koşulu yerine getirmiş sayılırlar. YÖK'e diploma denklik başvurusu sırasında, bu koşulların sağlandığına ilişkin belgelerin de gösterilmesi gerekmektedir. Bu koşulların sağlanmaması durumunda ise denklik başvuruları kabul edilmemektedir.

4. Geçerli YGS, LYS ya da ÖSS puanı,yüksek öğrenime başlanılması planlanan eğitim-öğretim yılından bir önceki yılın YGS, LYS ya da ÖSS sonucudur. Bazı üniversiteler, daha önceki yıllardaki ÖSS sonuçlarına göre de öğrenci alabileceklerini; bazıları ise, ÖSS'de 120'nin altında puan almış olsanız bile, üniversiteye özel öğrenci statüsünde başlayabileceğinizi, sonraki yıl ÖSS'de 120'nin üzerinde puan almanız durumunda alacağınız derslerin otomatik olarak transfer edilip yıl kaybınızın olmayacağı garantisini vermektedir. Böyle bir uygulama kesinlikle geçerli değildir.

5. Bazı kuruluşlar, yurtdışındaki üniversiteler ile anlaşma yaptıklarını, sizlerin bir süre Türkiye'de eğitim gördükten sonra burada aldığınız dersleri yurtdışındaki üniversitelere transfer ederek, kısa bir süre sonra o üniversitelerden diploma alabileceğiniz garantisini vermektedir. Türkiye'de kanunen üniversite niteliği olmayan kuruluşlarda eğitim görerek lisans diplomasını bu şekilde alacak olanlara denklik belgesi verilmemektedir.

6. Devam zorunluluğu olmayan ve açıköğretim tarzı eğitim yapan yabancı üniversiteler tarafından verilen diplomalara YÖK tarafından denklik belgesi verilmemektedir.

7. Yurtdışında alınan eğitim tamamlandıktan sonra denklik işlemlerine başlanılabilir. Yüksek Öğretim Kurulu tarafından yapılan denklik işlemleri sırasında, başvuru sahiplerinden herhangi bir ücret alınmamaktadır. Ayrıca, yapılan başvuruların takip edilerek kolaylaştırılması şeklinde bir uygulama kesinlikle söz konusu değildir. Yüksek Öğretim Kurulu'na şahsen başvuru yapılabileceği gibi, gerekli belgelerin posta yolu ile de gönderilmesi mümkündür. Yurtdışında yüksek öğrenim gördükten sonra denklik başvurusunda bulunmak isteyenler bu tür aracı kişilere itibar etmemelidir. Yüksek Öğretim Kurulu'nun İnternet sayfasında Denklik Belgesi'nin alınmasıyla ilgili süreç ve denkliklerle ilgili diğer bilgilere ulaşılabilir: http://www.yok.gov.tr/web/denklikbirimi

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı Denklik Birimi Adres ve İletişim Bilgileri:

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı
Denklik Birimi
06539 Bilkent, ANKARA
Tel : 444 8 965
Fax: 0312 266 50 60
E-mail: Bu e-posta adresi spam robotlarından korunuyor. Görebilmek için JavaScript etkinleştirilmelidir.


spikerlik kursu

MezunTV'de Amerika'da Üniversite Eğitimi Videoları

Mezun Greencard Banner