Facebook Twitter
AMERİKA

Hata
  • Besleme verisi yükleme hatası.

Üniversite için Son Hazırlıklarınızı Yapın

Amerika'da Eğitim

Başvuru, tamam. Pasaport, tamam. Vize, tamam. Yola çıkmadan önce yapılması gereken başka neler kaldı?

 

Yolculuk Günündeyiz... Nelere Dikkat Etmeliyiz? Neler Yanımıza Alabiliriz?

  • Uçak bileti: Artık pasaportun ve vizen de hazır olduğuna göre eğer hâlâ satın almamışsan hiç beklemeden uçak tarihini uygun bir güne alabilirsin. Uçak biletini tam okulun başlangıç tarihi yerine en az bir-iki hafta öncesine alman, dersler başlamadan kalacağın yere alışman ve başlangıçta yapman gerekebilecek banka hesabı açma, odana eşya alma vb. gibi işlerini yapman için sana biraz fazladan zaman verir. Ayrıca, eğer okulunun bulunduğu eyalete doğrudan uçuş yoksa, Amerika'daki eyaletlerarası yapacağın uçuşun da biletini aldığından ve uçuş detaylarını kontrol ettiğinden emin ol. Havaalanından kalacağın yere nasıl ulaşabileceğini de öğren, planla.
  • Sağlık: Amerika'daki ilk günlerinde herhangi bir sağlık sorunuyla karşılaşmamak için sağlık kontrolünden geçmek iyi bir fikir olabilir. Yoksa Amerika'da sağlık sigortan olmadığında sağlık hizmetleri astronomik rakamlara ulaşabilir!
  • Askerlik işlemleri:Erkek öğrenciler askerlik ile ilgili işlemlerini tamamladıklarından emin olmalı. Bu işlemlerde bir sorun çıkarsa Türkiye'ye giriş ve çıkış yaparken havaalanındaki pasaport kontrollerinde zorluklar ortaya çıkabilir.
  • Kalacak yer: Eğer Amerika'da kalacağın yurt ya da ev hâlâ kesinleşmemişse yine mümkünse bu dönemde kalacak uygun bir yer bulunduğundan emin olunmalı. Eğer Amerika'daki ilk günlerini başka bir şehirde, bir otelde ya da başka bir ailenin veya arkadaşının yanında geçireceksen bu kalışını da ayarladığından emin ol. Kalacağın tüm yerlerin adresini not al, bu yerlere nasıl ulaşabileceğini öğren.
  • Finansal konular: Amerika'ya giderken yanında ne kadar para bulunduracaksın, yanında kredi kartı ya da seyahat çekleri alacak mısın, paranı dövize çevirmen gerekiyor mu, sen oradayken Türkiye'den sana para transferi yapılması gerekecek mi eğer gerekiyorsa ne yolla transfer yapılacak gibi parayla ilgili meseleleri de sonradan sorun yaşamamak adına şimdiden düşünmek iyi olabilir.

Bundan sonrası artık bavul hazırlıkları. Bavul hazırlıklarıyla ilgili de birkaç öneri almak istersen Bilgi Bankası'ndaki Bavul Hazırlıkları sayfamızı incelemek isteyebilirsin.

 

spikerlik kursu

MezunTV'de Amerika'da Üniversite Eğitimi Videoları

Mezun Greencard Banner