Facebook Twitter
AMERİKA

Hata
  • Besleme verisi yükleme hatası.

Amerika'da Üniversite

Her yıl yüz binlerce öğrenci çeşitli dallarda üniversite eğitimi almak amacıyla Amerika'ya gidiyor. Bu öğrencilerin çoğunluğu sonrasında ülkelerine yararlı akademik ve kişisel tecrübelerle geri dönüyorlar. Peki bu kadar öğrencinin üniversite eğitimlerini yapmak için Amerika'yı seçmesinin nedeni ne olabilir?

 

Mezun Group Yönetim Kurulu Başkanı Ali Hantal Amerika'daki Üniversite Seçeneklerimi Anlatıyor!


  • Akademik başarı: Şüphesiz birçok öğrencinin üniversite eğitimi için Amerika'yı seçmesinin başlıca sebebi üniversitelerin akademik başarıları. 2014-2015 QS Dünya Üniversiteler Sıralamasına göre dünyadaki en iyi 20 üniversiteden 11'i, 2014-2015 Times Higher Education sıralamalarına göre ise 15'i Amerika'da bulunuyor. Amerikan üniversitelerinin bir çoğunda öğretim üyesi/öğrenci sayısı oranları düşük, üniversitelerden daha fazla akademik yayın çıkıyor, başarılı üniversitelere öğrenciler dikkatle seçiliyor, iş dünyasında ve akademide Amerikan üniversitelerinden mezun adaylar öncelikli olarak tercih ediliyor.
  • Eğitim programlarının çeşitliliği: Amerika'da toplamda 4.000'den fazla üniversite bulunuyor. Bu kadar fazla sayıda üniversite olunca, öğrencinin de çok fazla seçeneği oluyor ve kendi özelliklerine ve hedeflerine uygun bir program bulması kolaylaşıyor. Özellikle lisans eğitiminde Amerikan üniversitelerinde öğrencilerin farklı disiplinlerden dersler almasına ve uzmanlaşmak istedikleri alanı sonradan seçmelerine olanak sağlayan birçok program olması hangi mesleği seçmek istedikleri konusunda kararsız olan öğrenciler için önemli bir avantaj.
  • Teknolojik altyapı: Amerika'daki üniversitelerin çoğu en yeni teknolojilere sahip, üniversitelerin sağladığı araştırma olanakları birçok diğer ülkeye göre çok daha geniş. Dolayısıyla, özellikle ileride araştırma yapmak isteyenler için Amerikan üniversiteleri bu açıdan da en iyi tercih olabilir.
  • Kampüs hayatı: Muhtemelen Hollywood filmlerinden de bildiğiniz gibi Amerika'daki çoğu üniversite, fakülte binalarının, konferans salonlarının, kütüphanelerin, spor komplekslerinin, yurtların içinde toplandığı güzel, yeşil kampüslerin içinde bulunuyor. Dolayısıyla birçok öğrenci aslında Amerika'da üniversite okumayı düşlerken aynı zamanda bu güzel kampüslerde yaşamayı da hayal ediyor.
  • Yabancı dil: Amerika'daki üniversitelerde okumak için elbette İngilizce bilmek zaten şart. Fakat Amerika'da eğitim görmek aynı zamanda sürekli İngilizce duymak, konuşmak, yazmak ve okumak demek olduğundan, Amerika'da lisans eğitiminizi tamamladığınızda İngilizcenizin de inanılmaz ilerlediğini fark edecek ve İngilizceye çok iyi hakim olmanın avantajlarından da hayatınız boyunca faydalanacaksınız.
  • Yurtdışı tecrübesi: Yurtdışında yaşamanın tek avantajı elbette sadece o ülkenin dilini çok iyi derecede öğrenmek değil. Bunun dışında, yabancı bir ülkede yaşamak öğrencilerin daha açıkgörüşlü olmalarının ve daha geniş bir vizyona sahip olmalarının önünü açıyor. Ayrıca, yurtdışında yaşanılan süre boyunca karşılaşılan türlü zorluklar, farklı kültürel değerler ve bakış açıları uzun vadede öğrencilerin daha güçlü, ayakları yere sağlam basan yetişkinler olmasına büyük katkıda bulunuyor.
  • Burs olanakları: Amerika'da eğitim pahalı olmakla beraber birçok üniversite akademik olarak ya da bir spor veya sanat dalında başarılı öğrencilere burslu okuma imkanı tanıyor. Başarılı öğrencilerin tercihlerini Amerikan üniversitelerinden yana kullanmalarının bir sebebi de bu burs olanakları.

Eğer tüm bu nedenler size de Amerika'da eğitimin belki iyi bir fikir olabileceğini düşündürttüyse hiç vakit geçmeden Amerika'da eğitim üzerine daha ayrıntılı araştırmalara ve eğer hâlâ Amerika'da okumakta kararlıysanız başvuru hazırlıklarına başlamanızda fayda var. Amerika'da üniversite eğitimi almak isteyen öğrencilerin çoğu başvuru işlemlerine gereken zamanı ayırmadıkları veya gerektiği kadar erken başlamadıkları için kendilerine daha uygun olan programlarda eğitim görme şanslarını yitiriyorlar. Elbette hazırlık süreci öğrenciye ve okula göre farklılık gösterebiliyor ama genel olarak tavsiye edilen üniversiteye başlamayı planladığınız tarihten en az 2 sene önce girişimlerde bulunmaya başlamak.

Okul seçimi, sınavlar, başvuru işlemleri, vize başvuruları ve seyahat hazırlıkları... Araştırılacak, hazırlık yapılacak birçok konu var. Bu aşamada size yardımcı olmak için biz de bu bölümde mümkün olduğunca açık ve ayrıntılı bir şekilde Amerika'da üniversite okumak için yapılması gerekenleri basamak basamak yazdık. Menüdeki başlıkları takip ederek okumaya hemen başlayın!

 

spikerlik kursu

MezunTV'de Amerika'da Üniversite Eğitimi Videoları

Mezun Greencard Banner