Facebook Twitter
AMERİKA

Hata
  • Besleme verisi yükleme hatası.

Amerika'da Üniversite Seçimi

Amerika'da çeşitli branşlarda üniversite eğitimi sunan yaklaşık 3,000 adet yüksek öğretim kurumu bulunuyor. Şüphesiz bu kadar çok okulun içinde sana en iyi uyacak olan okulu bulmak kolay bir iş değil. Peki o zaman seçimini nasıl yapacaksın?

Mezun Group Yönetim Kurulu Başkanı Ali C. Hantal Amerika'daki Üniversiteler ve Üniversite Seçimindeki Püf Noktalarını Anlatıyor

1. ADIM: Ben kimim? Ne istiyorum? Üniversiteden beklentilerim neler?

Amerika'da üniversite okumak istediğine karar verdin. Muhtemelen heyecanla eline geçen ilk üniversite broşürlerini karıştırmaya, üniversitelerin web sitelerini taramaya başladın bile. Haklısın araştırmalara bir an önce başlamakta yarar var ama belki (eğer hala sormamışsan) ilk olarak kendine şu soruları sormalısın:

●    Hangi konularda yeteneklisin? Hangi konulara merak ve ilgi duyuyorsun? Gelecekte nasıl bir hayatın olmasını hayal ediyorsun? Örneğin, senin için para kazanmak mı önemli bol bol seyahat etmek mi? Bütün bunları hesaba katarak lisans eğitimini hangi konuda yapmak istediğine kesin karar verdin mi, birkaç seçenek arasında mı gidip geliyorsun, yoksa kafan çok karışık da bir gün avukat bir gün biyolog ertesi gün müzisyen mi olmak istiyorsun?

●    Hayalinde nasıl bir üniversite hayatı var? Sosyal etkinliklerle dolu bir kampüs hayatı yaşamak mı sıcak bir kütüphanede kalın ciltli kitapların arasına gömülmek mi sana cazip geliyor? Senin için neler çok önemli? Eğitim kalitesi mi şehre yakınlık mı sosyal hayat mı?

Bu sorulara verdiğin cevaplar -cevabın sadece “kafam çok karışık” bile olsa- üniversiteleri tek tek incelemeye başladığında sana yol gösterecek.

2. ADIM: Araştır, araştır, araştır...

Şimdi araştırmaya başlamaya hazırsın. Araştırmanı nasıl mı yapacaksın?

●    Mezun.com sayfalarını karıştır, arama motorundan arama yap, ücretsiz danışma hattımızı ara.
●    Üniversitelerin kendi internet sayfalarını incele.
●    Yurtdışı eğitim fuarlarına katıl, orada fuara katılan üniversitelerin temsilcileriyle görüş.
●    Okulunda bir yurtdışı eğitim ofisi varsa mutlaka onlardan da destek al, sana yardımcı olabileceğini düşündüğün öğretmenlerin varsa onlarla konuş.
●    Daha önce Amerika'da okumuş, hatta mümkünse senin gitmeyi düşündüğün eğitim programlarından mezun olmuş kişilerle iletişim kur.
●    İnternette üniversiteleri belli kriterlere göre sıralayan QS World University Rankings, US News, The Times Higher Education gibi birçok liste mevcut, bu listelere göz at.
●    Okulların öğrenci kabul birimleriyle (Admission Office) iletişime geç; aklına takılan soruları e-posta ya da telefonla doğrudan onlara sormaktan çekinme.

Peki araştırma yaparken nelere bakacaksın? Elbette senin için hangi kriterlerin önemli olduğuna sen karar vereceksin ama dikkat edebileceğin bazı konular şunlar:

●    Ders programı: İncelediğin program tek bir alana mı yönelik, farklı alanlardan ders seçmene ne kadar olanak sağlıyor? Staj yapman, tez yazman gerekiyor mu? Derslerin değerlendirmesi genellikle nasıl yapılıyor, tek bir final sınavı ya da birden fazla sınavla mı, ödev yazılıyor, sunum yapılıyor mu?
●    Üniversitenin konumu: Üniversite şehir merkezinde mi, yoksa kırsal bir bölgede mi? Çevresinde hangi şehirler var, bu şehirlere ulaşım kolay mı? Üniversitenin bulunduğu bölgenin iklimi nasıl? Üniversite binaları şehrin etrafına mı dağılmış yoksa üniversite tek bir geniş kampüse mi sahip? Üniversitenin bulunduğu eyaleti ne kadar tanıyorsun?
●    Üniversitenin büyüklüğü: Üniversitenin öğrenci sayısı ne kadar? Öğretmen başına düşen öğrenci sayısı ne kadar? Dersler genellikle kaç kişilk sınıflarda yapılıyor?
●    Üniversitenin tipi: Araştırdığın okul bir özel üniversite mi devlet üniversitesi mi? Üniversite araştırmaya mı öğretime mi ağırlık veriyor? Üniversitenin herhangi bir dinle ilişkisi var mı? Üniversitede tek cinsiyet uygulaması var mı?
●    Masraflar: Okul ücreti ne kadar? Üniversitenin bulunduğu yerde yaşama masrafları yaklaşık ne kadar? Burs imkanı var mı?
●    Akademik kadro: Programa kabul edilirsen hangi akademisyenlerden ders alabileceksin, hangileriyle beraber tez ya da proje hazırlayabileceksin? Akademik kadro, lisans eğitimi için yüksek lisans ya da doktoradaki kadar önemli olmasa da birçok öğrenci için sevdiği, takip ettiği bir akademisyenden ders almak, beraber çalışma şansını yakalamak üniversite tercihinde önemli bir etken olabilir.
●    Üniversitenin kaynakları: Üniversite öğrencilerine sunduğu kaynaklar (kütüphane, konferans salonları, spor tesisleri vb. bakımından) ne kadar zengin?
●    Sosyal etkinlikler: Üniversitede hangi kulüpler, spor takımları, sosyal etkinlikler var?
●    Mezunlar: Araştırdığın programdan mezun olanlar lisans eğitimlerinden sonra neler yapmışlar? Nerelerde çalışmaya başlamışlar ya da hangi üniversitelerdeki yüksek lisans ya da doktora programlarına kabul almışlar?
●    Barınma: Barınma imkanları neler? Kampüs içinde kalınabilecek yurtlar var mı, fiyatları nasıl, odalar kaç kişilik?
●    Denklik: Başvurmayı düşündüğün programlar Türkiye'de tanınıyor mu, denklik durumu nedir?
●    Uluslararası öğrenci oranı: Çoğu üniversite, programlarına kabul edilen Uluslararası öğrencilerin oranını yayınlar. Bu oranlar sana hem kabul edilme şansın konusunda fikir verebilir hem de çokkültürlü bir ortamda okumanın avantajlarından faydalanmak için de bu oranların yüksek olduğu okulları tercih etmek isteyebilirsin.

Bu konulardan bazıları senin için çok önemli bazıları ise daha önemsiz olabilir. Örneğin, hangi konuda çalışmak istediğin konusunda kararsızsan daha disiplinlerarası, bol bol seçmeli ders alabileceğin bir programa başvurduğuna emin olmak isteyebilirsin. Eğer sosyal hayat senin için çok önemliyse üniversitenin sosyal etkinliklerini, kulüplerini, kampüs hayatını daha ayrıntılı araştırmak isteyebilirsin, öte yandan, akademik başarıyı daha çok önemsiyorsan üniversite sıralamalarına, fakültelerin akademik kadrolarına daha dikkatlice bakmak iyi bir fikir olabilir. Ya da maddi durumunun üniversite masraflarını karşılamana olanak verip vermeyeceğinden emin değilsen her şeyden önce okul masraflarını ve burs imkanlarını araştırmak en mantıklısı olabilir.

Bir başka küçük tavsiye daha: Araştırmalara başladığın günden itibaren, ilgini çeken programları, programların önemli özelliklerini ve danıştığın kişilerden aldığın önemli tavsiyeleri mümkün olduğunca düzenli bir şekilde not al. Başlangıçta not almak gereksiz gibi gözükebilir ama emin ol daha bir haftalık araştırmadan sonra öğrendiğin bütün bilgiler birbirine karışacak, birden çok kez dönüp tekrar aynı internet sayfasına bakman gerekecek. Not alırsan hem bu şekilde zaman kaybetmezsin hem de senin için önemli olacak bilgileri sonradan unutmadığına emin olursun.

3.ADIM: Başvuru şartlarını ve son başvuru tarihlerini kontrol et!

Başvuru şartlarını yerine getirdiğinden (ya da zaman içinde getirebileceğinden) ve başvurunu hazırlamak için yeterince zamanın olduğundan emin ol. Bu da tamamsa başvuru yapmaya artık hazırsın!

Başvurunu nasıl yapacağını öğrenmek için buraya tıkla.


spikerlik kursu

MezunTV'de Amerika'da Üniversite Eğitimi Videoları

Mezun Greencard Banner